että nettikäytökseen sovelletaan aivan samaa lakia kuin live-elämäänkin. Ei muuta kuin rohkeasti vain poliisille ilmoituksia laittomista uhkkauksista tai kunnianloukkauksista, jos sellaisista on kyse.
Monesti luullaan, että netissä voi anonyyminä lasketella ihan mitä tekstiä tahansa toisista ihmisistä, mutta totuus onkin toista. Yksinkertaisinta on pitää mielessä, että se mistä tavallisessa elämässä voi nostaa halutessaan rikossyytteen, niin aivan samasta hölinästä voi saada rikossyytteen netissäkin.
Aivan turha kuvitella, että nimettömänä kirjoittajia ei saataisi selville tai kysellä vaikka, että 'kuka on kantaja ja kuka on vastaaja'. Kyllä ne asiat selviävät Suomen lakia lukemalla. Monet lakia rikkovat vetoavat mielipiteen esittämisen oikeuteen. Kyllä, meillä on mielipiteen esittämisen vapaus, mutta mielipiteet on esitettävä hyvien tapojen mukaisesti ja muuta lainsäädäntöä rikkomatta.
Hyvää kesää kaikille!
Monesti luullaan, että netissä voi anonyyminä lasketella ihan mitä tekstiä tahansa toisista ihmisistä, mutta totuus onkin toista. Yksinkertaisinta on pitää mielessä, että se mistä tavallisessa elämässä voi nostaa halutessaan rikossyytteen, niin aivan samasta hölinästä voi saada rikossyytteen netissäkin.
Aivan turha kuvitella, että nimettömänä kirjoittajia ei saataisi selville tai kysellä vaikka, että 'kuka on kantaja ja kuka on vastaaja'. Kyllä ne asiat selviävät Suomen lakia lukemalla. Monet lakia rikkovat vetoavat mielipiteen esittämisen oikeuteen. Kyllä, meillä on mielipiteen esittämisen vapaus, mutta mielipiteet on esitettävä hyvien tapojen mukaisesti ja muuta lainsäädäntöä rikkomatta.
Hyvää kesää kaikille!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aivan noin. Suomi24palstan kirjoitusten perusteella on tehty muutama oikeuskantelu ja ainakin yhdessä tapauksessa kotipaikkakunnallani asiattoman kirjoittelun kohde voitti jutun. Itsekin muista lukeneeni nämä jutut kotipaikkakuntapalstalta lukeneeni, ne eivät edes olleet pahimmasta päästä mitä netissä oli mutta niissä mainittiin nimet.
T. tavallisen keravalaisen sukulainen.
Asioista tullaan puhumaan vielä pitkään. Mikään
kehitys esim.laissa ja rangaistuksissa ei itsestään tapahdu,kun jengi pelkää omaa varjoaan
eikä puhu asioista suoraan.Mutta vain avoimuudesta
tabut rikkoutuu.
Ja lakeja voi muuttaa ilman, että rikkoo entisiä.
Kenenkään ei tarvitse pelätä omaa varjoaan, eikä olla pelättykään. Näkyyhän tuo esim. metrokirvessurman jälkeen. Vai onko metron käyttäminen vähentynyt? Ei ainakaan sille näytä ruuhkaliikennettä katsellessa.
Ja siinä suoraan puhumisessa on muistettava se, mitä aloittaja on näköjään jo kirjoittanut.
Äänessä olevat ja mielipiteitään rohkeasti esiin
tuovat tätä maata kehittää eikä mikään hiljainen
enemmistö.
RAuhallinen toiminta tehoaa paremmin kuin uhoaminen ja huutaminen. MM. itse asiakaspalvelutöissä käsittelin aina huutavien asiakkaiden paperit viimeisenä ja hyvin käyttäytyvien ensin. Samoin olen epäkohdat saanut aina itse hoidettua asiallisella käytöksellä.
Tässä tapauksessa on jätettävä rangaistusten antaminen niille, joille se kuuluu - no Suomessa rangaistukset ovat lieviä ja tässä tapauksessa lienee jonkinäköinen vankimielisairaala mahdollinen julkisuudessa annettujen kuvausten perusteella. Myös tekijän suku on jätettävä rauhaan. Itse tunsin lapsena erään hautakivienkaataja mielenterveysongelmaisen, jota pelkäsin vähän. Siinä perheessä kaikki muut olivat kivoja ja fiksuja, mutta tällä yhdellä oli ollut kai vaikea synnytys ja vei kaiken ajan, muut sisarukset kasvoivat itsestään siinä sivussa ihan kunnon kansalaisiksi, vaikka heille ei oikein vanhempien aikaa riittänyt. Tännekin kirjoittajilla on niin aggressiivinen ja mustavalkoinen ajattelumalli, että on täysin mahdollista että seuraavaksi naksahtaa heillä itsellään. Eikä kukaan ajattele lapsen syntyessä, että tästä tulee murhaaja, jonkun uhoajan oma lapsi voi olla seuraava, kun huomaavat että lapsen kasvatus ei menekään kaavojen mukaan - juuri näille, jotka olettavat että lapsi kasvatetaan kirjojen mukaan, se kasvatus on nimeonmaan kaikkein vaikein tehtävä ja heillä on suurimmat ongelmat tuleivaisuudessa. Se teko voi tapahtua myös myöhemmin, olikohan muuten siinä Rovaniemen tapauksessa sen vanhuksen teon taustalla kasvatus?
Vielä tuosta, että vanhempien on tiedettävä 24/7 mitä lapsi tekee, tietääkö kirjoittajien omat vanhemmat tai tiesivätkö heidän ollessaan teini-iässä? Omat vanhempani olivat uskovaisia ja luottivat kiltteyteeni. Olin omassa huoneessani, jossa he olettivat minun tekevän läksyjä. Tosiasiassa kuuntelin meillä kiellettyä rockia, meikkailin, mikä myös oli meillä kiellettyä ja uhmasin hiljaa.
Koulukiusauksesta kommentoin vielä, että kiusaajat itse taitavat kirjoitella noita "syynä kiusaaminen" viestejä, koska he haluaisivat niin olevan, he haluaisivat kiusattujensa tekevän radikaaleja tekoja, kiusaajia kun ovat.
Mitä itse olen asiakaspalvelussa käydessäni havainnut on,että juuri ne agressiivisemmat ja
kovaääniset saa palvelua oitis ensin (esim.terveysasemat).Enkä uskokaan maan hiljaisten
saavan mitään aikaiseksi.Suurten muutosten edellä
kulkee aina ne kovaäänisemmät vaatimassa.
Sossusta voitas jakaa megafoneja näille. Jotenkin lainaks. Johan kuuluis.
oikeuttaan, eivät saa todellisuudessa yhtään mitään aikaiseksi lakien muuttamisen suhteen.
Kyllä ne vain ovat ne hiljaisemmat, fiksusti käyttäytyvät ja lakeja kunnioittavat niitä, jotka vaikuttavat omalla puurtamisellaan päättäjien päätöksiin ja myös lakien muuttamiseen. Lain omiin käsiin ottamisesta seuraa sanktioita höyrypäille ja niin tulee seuratakin yleisen järjestyksen ja oikeusturvan nimissä.
Rikoksiin yllyttävä provosointi on rikos ja se on saatava loppumaan ihan jopa nettipalstoillakin! Sananvapauden toteuttamisella ei ole mitään tekemistä tuollaisen sairaan öykkäröinnin kanssa.
Tälläkin hetkellä moni nuori mies voimainsa tun-
nossa haluaisi löylyttää kaikki lapsimurhaajat.
Parempi niiden on antaa saada sanansa kuuluville.
Ihan asiaahan tuo on.Kadulla tukahdutettu sana
onkin sitten jo vaarallinen.