Uskonnon opettajille kysymys

acim lai nen

Historian opettajat kertovat oppilailleen juutalaisvainoista.
Kertovatko uskonnon opettajat oppilailleen vanhoillislestadiolaisten hoitokokouksista?

8

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monet uskonnon ja historian...
      • yksvaann

        Kyseinen video on kumottu ennenkin.


      • niin sinähän
        yksvaann kirjoitti:

        Kyseinen video on kumottu ennenkin.

        kerrot mielellään mitenne on kumottu?
        missä kohdin ei ol faktoja? väitätkö että raamattu kirjoitettin ensin? vai eikö muilla "jumalilla" ole samanlainen kertomus?


      • JugaH

        En osaa sanoa tuon videon faktojen paikkansapitävyydestä, mutta sen sijaan on mielestäni erittäin mielenkiintoista miten täysin samoja teorioita, faktoja ja dokumentteja käytetään myös kristittyjen salaliittoteoreetikoiden näkemysten luomiseksi- jotka eroavat täysin videon näkemyksestä.


      • niin sinähän kirjoitti:

        kerrot mielellään mitenne on kumottu?
        missä kohdin ei ol faktoja? väitätkö että raamattu kirjoitettin ensin? vai eikö muilla "jumalilla" ole samanlainen kertomus?

        Lainausta muualta:


        "Väite 1: Horus syntyi 25 joulukuuta

        Totta, mutta Jeesus ei.

        Väite 2: Syntyi neitsyestä,

        Väärin, Horus syntyi, kun Osiriksen (Horuksen isä) kuoltua hakattuna neljääntoista osaan Isis (Osiriksen vaimo) kokoaa hänet uudelleen penistä lukuunottamatta, jonka hän veistää hedelmällisyyden jumalan puusta ja panee zombie-Osiriksen kanssa, tuloksena Horus. Ei järin neitseellistä.

        V3: Tähti idässä,

        Väärin tämäkin. Jeesuksella oli tähti, Horuksen tarussa tähdestä ei ole mainintaa.

        V4: 3 kuningasta,

        Myöskin epätosi. Jeesuksella oli kolme viisasta miestä, Horuksella mistään ei löydy mainintaa kolmesta kuninkaasta.

        V5: Opettaja 12- vuotiaana ja kastettu 30 vuotiaana.

        Jeesuksella oli 12 opetuslasta, Horuksella taas oli neljä demi-godsia, 16 ihmistä ja tuntematon määrä seppiä, jotka taistelivat hänen rinnallaan. Väärin tämäkin.

        V6: kastettu 30 vuotiaana.
        Tämä väite on väärin myös, sillä Horuksen tarussa Horusta ei koskaan kastettu. Anup the Baptiseria ei mainita Horuksen tarussa kertaakaan. Mistä tämä väite on?

        V6: Käveli vetten päällä ja paransi sairaita,

        Eipä myöskään. Horus ei kävellyt vetten päällä. Tämä väite on vedetty toisesta Horuksen tarun henkilöstä, Oanneksesta, joka nousi merestä päivällä ja palasi sinne illalla. Horuksella itellään ei ole moisen kanssa mitään tekemistä. Molemmat periaatteessa suorittivat ihmeitä, mutta ihmeet olivat aikalailla erilaisia luonteeltaan.

        V7: Kutsuttiin Jumalan ainoaksi pojaksi, totuudeksi, valoksi

        En löytänyt muuta kuin "Osiriksen ainoa poika" jostain syystä muualta, joten en osaa sanoa ovatko nuo faktaa vai fiktiota

        V8: Ristiinnaulittiin, ja nousi kolmantena päivänä kuolleista

        Koko ristiinnaulitsemista ei ollut vielä keksittykään, mutta lähin vertailukohta ylösnousemukseen Horuksen tarinassa on tapaus, jossa Horus revitään palasiksi ja Iris pyytää krokotiilijumalaa poimimaan palaset vedestä, mutta sillä taas ei ole ylösnousemuksen kanssa mitään tekemistä.

        Attis
        Attiksen tarinasta on erilaisia versioita. Yhden version mukaan Attis syntyi ihmisvanhemmista normaalisti, mutta ei kyennyt itse saamaan jälkeläisiä. Aikuisena hän muutti Lydiaan ja sai siellä aikaan Äitijumalattaren palvonnan. Kultista tuli niin suosittu, että Zeus tuli kateelliseksi ja lähetti metsäkarjun tappamaan Attiksen.

        Toisen version mukaan Attis kyllä herätti huomiota omistautumisellaan Suureen Äitiin, mutta hänen perikadokseen koitui hänen fyysinen kauneutensa, joka veti puoleensa kaupungin kuningasta. Välttyäkseen siltä Attis muutti metsään, mutta kuningas seurasi hänen perässään ja raiskasi hänet. Attis kosti kastroimalla kuninkaan, joka puolestaan kuohitsi hänet. Attis löydettiin sitten Äitijumalattaren temppelistä haavoihinsa menehtyneenä. Häntä yritettiin herättää henkiin, mutta siinä ei onnistuttu.
        Kolmannessa, Diodoruksen versiossa Kybele -niminen nainen rakastui komeaan nuoreen Attis-paimeneen ja tuli raskaaksi. Kun Kybelen vanhemmat saivat tästä kuulla, Attis tapettiin jolloin Kybele sekosi ja alkoi valittaen vaellella ympäriinsä. Myöhemmin häntä alettiin palvoa jumalattarena ja Attista jumalana. On vaikea näistäkään tarinoista löytää todellista vastaavuutta Jeesuksen ylösnousemukseen."


      • albigilla
        yksvaann kirjoitti:

        Kyseinen video on kumottu ennenkin.

        Eikös tuossa videossa kuvata maailmaa juuri sellaisena kuin se on.
        Kuka tahansa ajatteleva ihminen pystyy kumoamaan raamatun ja koraanin viidessä minuutissa.
        Eli se kumoamisesta.


    • näin olettaisin

      Herätysliikkeitä käsitellään yläluokilla peruskoulussa, joten aiheen käsittely sopisi sinne yhteyteen. Olisi varmaan aiheellista mainita asiasta, koska siitä on paljon lehdissä keskustelua. Jos itse menisin opettajaksi sellaiselle kurssille, jossa aiheena olisi herätysliikkeet, en näkisi mitään syytä olla kertomatta hoitokokouksista sen enempää kuin historian kurssilla juutalaisvainoistakaan. Tällä hetkellä uskonnossa puhuttavat ympärileikkausasiat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2546
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      238
      1516
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1313
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1077
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      837
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      58
      793
    8. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      791
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      752
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe