Uskonnon opettajille kysymys

acim lai nen

Historian opettajat kertovat oppilailleen juutalaisvainoista.
Kertovatko uskonnon opettajat oppilailleen vanhoillislestadiolaisten hoitokokouksista?

8

896

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monet uskonnon ja historian...
      • yksvaann

        Kyseinen video on kumottu ennenkin.


      • niin sinähän
        yksvaann kirjoitti:

        Kyseinen video on kumottu ennenkin.

        kerrot mielellään mitenne on kumottu?
        missä kohdin ei ol faktoja? väitätkö että raamattu kirjoitettin ensin? vai eikö muilla "jumalilla" ole samanlainen kertomus?


      • JugaH

        En osaa sanoa tuon videon faktojen paikkansapitävyydestä, mutta sen sijaan on mielestäni erittäin mielenkiintoista miten täysin samoja teorioita, faktoja ja dokumentteja käytetään myös kristittyjen salaliittoteoreetikoiden näkemysten luomiseksi- jotka eroavat täysin videon näkemyksestä.


      • niin sinähän kirjoitti:

        kerrot mielellään mitenne on kumottu?
        missä kohdin ei ol faktoja? väitätkö että raamattu kirjoitettin ensin? vai eikö muilla "jumalilla" ole samanlainen kertomus?

        Lainausta muualta:


        "Väite 1: Horus syntyi 25 joulukuuta

        Totta, mutta Jeesus ei.

        Väite 2: Syntyi neitsyestä,

        Väärin, Horus syntyi, kun Osiriksen (Horuksen isä) kuoltua hakattuna neljääntoista osaan Isis (Osiriksen vaimo) kokoaa hänet uudelleen penistä lukuunottamatta, jonka hän veistää hedelmällisyyden jumalan puusta ja panee zombie-Osiriksen kanssa, tuloksena Horus. Ei järin neitseellistä.

        V3: Tähti idässä,

        Väärin tämäkin. Jeesuksella oli tähti, Horuksen tarussa tähdestä ei ole mainintaa.

        V4: 3 kuningasta,

        Myöskin epätosi. Jeesuksella oli kolme viisasta miestä, Horuksella mistään ei löydy mainintaa kolmesta kuninkaasta.

        V5: Opettaja 12- vuotiaana ja kastettu 30 vuotiaana.

        Jeesuksella oli 12 opetuslasta, Horuksella taas oli neljä demi-godsia, 16 ihmistä ja tuntematon määrä seppiä, jotka taistelivat hänen rinnallaan. Väärin tämäkin.

        V6: kastettu 30 vuotiaana.
        Tämä väite on väärin myös, sillä Horuksen tarussa Horusta ei koskaan kastettu. Anup the Baptiseria ei mainita Horuksen tarussa kertaakaan. Mistä tämä väite on?

        V6: Käveli vetten päällä ja paransi sairaita,

        Eipä myöskään. Horus ei kävellyt vetten päällä. Tämä väite on vedetty toisesta Horuksen tarun henkilöstä, Oanneksesta, joka nousi merestä päivällä ja palasi sinne illalla. Horuksella itellään ei ole moisen kanssa mitään tekemistä. Molemmat periaatteessa suorittivat ihmeitä, mutta ihmeet olivat aikalailla erilaisia luonteeltaan.

        V7: Kutsuttiin Jumalan ainoaksi pojaksi, totuudeksi, valoksi

        En löytänyt muuta kuin "Osiriksen ainoa poika" jostain syystä muualta, joten en osaa sanoa ovatko nuo faktaa vai fiktiota

        V8: Ristiinnaulittiin, ja nousi kolmantena päivänä kuolleista

        Koko ristiinnaulitsemista ei ollut vielä keksittykään, mutta lähin vertailukohta ylösnousemukseen Horuksen tarinassa on tapaus, jossa Horus revitään palasiksi ja Iris pyytää krokotiilijumalaa poimimaan palaset vedestä, mutta sillä taas ei ole ylösnousemuksen kanssa mitään tekemistä.

        Attis
        Attiksen tarinasta on erilaisia versioita. Yhden version mukaan Attis syntyi ihmisvanhemmista normaalisti, mutta ei kyennyt itse saamaan jälkeläisiä. Aikuisena hän muutti Lydiaan ja sai siellä aikaan Äitijumalattaren palvonnan. Kultista tuli niin suosittu, että Zeus tuli kateelliseksi ja lähetti metsäkarjun tappamaan Attiksen.

        Toisen version mukaan Attis kyllä herätti huomiota omistautumisellaan Suureen Äitiin, mutta hänen perikadokseen koitui hänen fyysinen kauneutensa, joka veti puoleensa kaupungin kuningasta. Välttyäkseen siltä Attis muutti metsään, mutta kuningas seurasi hänen perässään ja raiskasi hänet. Attis kosti kastroimalla kuninkaan, joka puolestaan kuohitsi hänet. Attis löydettiin sitten Äitijumalattaren temppelistä haavoihinsa menehtyneenä. Häntä yritettiin herättää henkiin, mutta siinä ei onnistuttu.
        Kolmannessa, Diodoruksen versiossa Kybele -niminen nainen rakastui komeaan nuoreen Attis-paimeneen ja tuli raskaaksi. Kun Kybelen vanhemmat saivat tästä kuulla, Attis tapettiin jolloin Kybele sekosi ja alkoi valittaen vaellella ympäriinsä. Myöhemmin häntä alettiin palvoa jumalattarena ja Attista jumalana. On vaikea näistäkään tarinoista löytää todellista vastaavuutta Jeesuksen ylösnousemukseen."


      • albigilla
        yksvaann kirjoitti:

        Kyseinen video on kumottu ennenkin.

        Eikös tuossa videossa kuvata maailmaa juuri sellaisena kuin se on.
        Kuka tahansa ajatteleva ihminen pystyy kumoamaan raamatun ja koraanin viidessä minuutissa.
        Eli se kumoamisesta.


    • näin olettaisin

      Herätysliikkeitä käsitellään yläluokilla peruskoulussa, joten aiheen käsittely sopisi sinne yhteyteen. Olisi varmaan aiheellista mainita asiasta, koska siitä on paljon lehdissä keskustelua. Jos itse menisin opettajaksi sellaiselle kurssille, jossa aiheena olisi herätysliikkeet, en näkisi mitään syytä olla kertomatta hoitokokouksista sen enempää kuin historian kurssilla juutalaisvainoistakaan. Tällä hetkellä uskonnossa puhuttavat ympärileikkausasiat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      191
      1694
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      86
      1443
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      17
      995
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      939
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      44
      878
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      133
      701
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      676
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      661
    10. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      617
    Aihe