Pekan vaaliwiki päivitetty

Päivitetty Pekan vaalivikisivustoa. Ei merkittäviä korjauksia, tosin tietojen täydennystä.

Kaikki Vaaliwikiin tehtävät tuotokset katsotaan julkaistuksi GNU Free Documentation License 1.2 -lisenssin mukaisesti. Jos et halua, että kirjoitustasi muokataan armottomasti ja uudelleenkäytetään vapaasti, älä tallenna kirjoitustasi.
6235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vaaliasioissa pitää olla rehellinen ja nöyrä, äänestäjät arvostavat tällaisia asioita.

Äänestä
  • aikoinaan: "Valheen pitää olla riittävän suuri, että kansa uskoo sen".
    -Tältä pohjalta moni on päässyt Suomenkin eduskuntaan.
    =Dorkaa!

    Äänestä

tilalla teidän kohdalla sahajauhokasa??

Äänestä
  • Mikä menikään väärin?

    Äänestä

  • Vaaliwikin tarkoitus ei ole kehua itseään, vaan wiki-tyyppisesti jakaa ehdokkaista tietoja. Jos itseä haluaa kehua ilman, että muut pääsevät muuttamaan sitä, kannattaa hommata itse oma suljettu saitti.

    "Wiki on verkkosivusto, jonka sisältöä käyttäjät voivat itse muokata, usein ilman sivustolle kirjautumista. Vuorovaikutteisuus ja muutosten tekemisen yksinkertaisuus tekevät wikistä tehokkaan yhteisöllisen kirjoittamisen työkalun. Termillä wiki voidaan myös viitata yhteistyöohjelmistoihin, jotka helpottavat wiki-verkkosivustojen käyttöä."

    Pekkahan itsekin käsittääkseni on potkittu pois nettikirjoittelun vuoksi eikä itse kestä häneen liittyvien, ehkä vähän ikävienkin totuuksien julkituomista.

    Äänestä

Tässä korjattu Vaaliwikin teksti:
* Pekka Sivonen on syntynyt Pohjois-Karjalassa Ilomantsissa 28.03.1958. yksitoistalapsiseen perheeseen. Kuva:tiedosto.jpg

* Nykyään Pekka asuu Liperin kunnassa Viinijärvellä. Tarkemmin vielä Komperon kylässä maaseudulla vaimonsa ja kahden tyttärensä kanssa.

* Nuorempana Pekka Sivonen oli SMP:n aktiivijäsen, mutta puolueen ajauduttua tuhoon oli hän pitkään poissa päivänpolitiikasta.

* Marraskuusta 2007 lähtien on Pekka "Pietu" Sivonen kuulunut Itsenäisyyspuolueeseen IPU . Samaan aikaan hänet valittiin myös IPU:n Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi. IPU sai Pohjois-Karjalasta noin 180 ääntä viime eduskunta vaaleissa.

* Koulusivistys on kansakoulu. Ei akateemista tai tieteellistä uraa, eikä tietoa myöhemmin suoritetuista opinnoista.

* Pekka kiinnostui politiikasta hyvin nuorena. Jo kymmenvuotiaana hän muistaa seuranneensa politiikkaa erittäin innostuneena. Sivonen ei ole ottanut ehdokkaana osaa vaaleihin sitten eduskuntavaalien 1983 eikä ole ollut missään merkittävissä yhteiskunnallisssa luottamustoimissa.

* Yksi merkintä työhistoriasta tiedossa, jossa Pekka Sivonen on toiminut yrittäjänä joskin taloudellisten vaikeuksien jälkeen menetti luottotiedot. Ei pidä sekoittaa nimikaimaansa SysOpen Digian Pekka Sivoseen.

* Veikko Vennamo on ollut aina se tien näyttäjä, jonka viitoittamaa linjaa Pekka noudattaa hyvin pitkälle vielä tänäkin päivänä.


Revi siitä kunnianloukkaussyyte :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


31.07.08 kirjoitti:

Päivitetty Pekan vaalivikisivustoa. Ei merkittäviä korjauksia, tosin tietojen täydennystä.

Kaikki Vaaliwikiin tehtävät tuotokset katsotaan julkaistuksi GNU Free Documentation License 1.2 -lisenssin mukaisesti. Jos et halua, että kirjoitustasi muokataan armottomasti ja uudelleenkäytetään vapaasti, älä tallenna kirjoitustasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu