Perati 15 % nousee opintotuki. Aivan ällistyttäviä lukuja tarjoaa jälleen Keskustahallitus. Ei sossuhallituksen aikana ollut kuin leikkauksia. Hyvä Keskusta, sinuun turvaa Suomen kansa!!!!!
Opiskelijolle hyvää .
Sonnimies
13455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vaalien jälkeen horooivat kertovat, ettei mitään ole luvattukaan.
Kerropa, mnissä on päätetty tuokin nousu?
Ei yhtään missään, noilla kepujutuilla vain luodaan taas mielikuvia, että jotain on tulossa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id97692.html
ja kas, näin korotus liukuikin paitsi ruuan hinnanostoina myös sijoitusasuntona kepulaiskusettajan taskuihin.
Silläkin tavoin lehmää toki kepulaispiireissä osataan lypsää.
t. Haans
ja mene huilaamaan ennenkun sekoat lopulisesti
Neuvosi taita olla myöhässä;-)
Vanhasen hallituksen aikana 30%. Kun punikit eivät meinanneet uskoa edes 15 %.
opintoministeri edellisessä hallituksessa ettei vaan ollut tämä Karpela-Vienola mikä se nyt oli. Sehän meni tämän ministerin toimet aivan penkin alle kertakaikkiaan ja mikäs sen puolue nyt olikaan, ettei vaan ollut Kepulla tuo pesti?
viestiisi sonni! Poikani aloittaa elokuussa opinnot uudessa koulussa, satojen kilometrien päässä.
Sattuu olemaan niin, että hän täyttää 18 vuotta Elokuun lopulla. Kaikki mitä hän saa, lasketaan perheemme tuloiksi! Elikkä, vaikuttaa elämäämme hyvinkin, koska tällä hetkellä olen kanssaan kahden.
Mitäpä luulet mullikka, kun ihmiset taistelevat köyhyysrajalla, ja koululaisen tuki katsotaan samoin kuin palkka? Huomioonhan ei tietenkään oteta matkakustannuksia muuten, kuin mitä VR tai linjuriliikenne on hyväksynyt.
Poika tietysti joutuu syömään joka päivä, eikö vain? Nämä maksetaan itse.Ostetaan ruokaliput ja illaksi asuntoon sapuskaa.
EI SUOMESSA ketään ilmaiseksi kouluteta!
Tiedän: Asiaton viesti, mutta haista SINÄ paska!
opinnoista?
Vähävaraisilla on vähän varoja, joten poikasi saattaa siis saada täyden opintotuen riippumatta vähäisistä tuloistasi, jos olet niin köyhä kuin annat ymmärtää!
on sitten eri asia miten ajattelee siitä, kuka on vähävarainen.
Jos lääkärin tuloilla ei saa yhtä penskaa koulutettua, ehkä ex miehensä avustaessa, niin on kummempi juttu on.
Täyden opintorahanhan saa jokainen täysi-ikäinen joka ei asu kotona joksi kylläkin jostain ihmeen syystä lasketaan vasta 20- vuotta täyttänyt opikelija, vaikka muuten täysi-ikäiseksi lasketaan jo 18-vuotta täyttänyt, kuten esim. äänestettäessä ja rikosoikeudellisesti. Ei silloin katsota muuta kuin opikelijan omat ansiot, jotka voivat vaikuttaa opintorahan suuruuteen.
Jos opikelija asuu kotona, niin tietenkään hänellä ei silloin oleteta olevan vuokrakuluja, vaikka olisikin yli 20-vuotias. niin ei ole oikeutettu täyteen opintorahaan.
Kyllähän se opiskelu vieraalla paikkakunnalla maksaa, tiedän sen kokemuksesta.
Poikamme opikeli pirun pitkään, melkein kymmenen vuotta, joten kyllä sinne rahaa sai menemmään, täydestä opintotuesta huolimatta. No oli siinä vuosi armeijaa välissä.
Tämä on taas niitä demareiden jäänteitä.
Joten ikärajan voisi ihan hyvin laskea 18-vuoteen.
Siispä sandra ei ole mikään pienituloinen.
mitä ovat. Täytyyhän tässä byrokraattisessa yhteiskunnassa jo nuoresta pitäen opettaa, mitenkä eriarvoisia ihmiset ovat. Näin se menee.
Opintotuen olikin jo aika nousta, vaikka 15% korotus tuskin korvaakaan hintojen nousua. Silti opintotukiasioissa on vielä todella pahoja puutteita esimerkiksi juuri alle 18-vuotiaiden kohdalla.