Voiko gallupeihin luottaa?

otannat tehdään?
Voiko niihin sisältyä tarkoitushakuisuutta? Vaikuttavatko tulokset äänestyskäyttäytymiseen ja miten?
4206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos olet joskus osallistunut gallupeihin olet varmaan huomannut että osaan kysymyksiä joutuu vastaamaan vain lähimpänä omaa mielipidettä olevaan vastaukseen.
Tyyliin: Toivotko että Presidentti murhattaisiin. Jos vastaat ei, niin gallupin tuloksessa mielipiteesi näkyy presidentin kannatuksena.
Näin menee gallupit.

Äänestä

huijata. Niillä huijataan äänestäjää monessa suhteessa. Ketkä teettävät gallupeita: pääasiassa suuret puolueet suhteellisen usein.
Monasti ne maksavat galluppinsa itse. Ne saattavat vuorotella siten, että eivät tuhlaa rahaa yhtä aikaa tietäen oman asemansa kolmen suuren joukossa. Gallupeiden tarkoitus on pitää äänestäjäkunta vanhoissa pihdeissä ja mielikuvissa " ken onkaan maassa suurin". Näiden galluppien järjestäjät ovat hyvin tarkkaan selvillä ihmisen psykologiasta ja halusta olla aina suuremman ja voittajan puolella riippumatta hänen omasta edustaan. Olla voittajan tai suuren puolella vetoaa ihmisen psyykeen enemmin kuin, että hän kannattaisi omaa etuaan. Tämä hyvin tiedostetaan niin poliittisissa kuin muissakin valtaapitävien piireissä.
Suotavaa oilsi, jos poliittiset gallupit kiellettäisiin kokonaan epädemokraattisina. Pienillä puolueilla ei ole rahaa tällaiseen kyseenaliseen toimintaan ja mainontaan. Se on suurin syy, miksi niistä ei koskaan tule suurempia, vaikka niillä olisi kuinka hyviä ideoita hyvänäsä.
Älä toimi gallupeiden pohjalta. Tee oma päätös puolueen ohjelman pohjalta. Voittajan ei ole aina helppo hymyillä, koska tehdyt päätökset vaikuttavat sinun tulevaan elämääsi. Tässä ei ole kysymys Suomi-Ruotsi - maaottelusta. Tämä on politiikkaa.

Äänestä
  • KUN EI JATKOSSA ENÄÄ MILLOINKAAN ÄÄNESTÄ:
    EI KOKOOMUSTA
    EI KEPUA
    EI DEMAREITA

    MITÄ TAHANSA MUUTA, KUIN NOITA KOLMEA, JOTKA OVAT KOMPUKSESSA AJANEET SUOMEN TÄYDELLISEN TUHON PARTAALLE.PELKKÄÄ KURJISTAMISTA VIIMESET 20 VUOTTA TUON KOLMENKOPLAN TOIMESTA.

    Äänestä

  • KYLLIKSI SIINÄ kirjoitti:

    KUN EI JATKOSSA ENÄÄ MILLOINKAAN ÄÄNESTÄ:
    EI KOKOOMUSTA
    EI KEPUA
    EI DEMAREITA

    MITÄ TAHANSA MUUTA, KUIN NOITA KOLMEA, JOTKA OVAT KOMPUKSESSA AJANEET SUOMEN TÄYDELLISEN TUHON PARTAALLE.PELKKÄÄ KURJISTAMISTA VIIMESET 20 VUOTTA TUON KOLMENKOPLAN TOIMESTA.

    vanha voimakas vasemmistopuolue vietiin Lipposen toimesta oikealle.
    Yhdessä vasemmistoliiton kanssa sillä olisi ollut sanansa sanottavana suomalaisessa politiikassa, jos vain olisivat halunneet sopia ohjelmista.
    Kukahan tuon Imagen mainoksen maksaa, Lipponen varmaan itse. Eikö sitä mitenkään saa siitä pois, menee jo kohta hermot!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten.. kirjoitti:

otannat tehdään?
Voiko niihin sisältyä tarkoitushakuisuutta? Vaikuttavatko tulokset äänestyskäyttäytymiseen ja miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu