Koskisikohan se teitä ateisteja.Olisiko se sitä, että olette paaduttaneet sydämmenne,niin ettei siellä ole Jeesuksen lunastustyölle mitään paikkaa.Jeesuksen armo on maailmassa kaikkein arvokkain asia.Pyhänhengen pilkka on synti,jota ei anteeksi anneta,kaiken muun voi assda anteeksi.
Pyhänhengen pilkka
12
609
Vastaukset
- Salainen_Agentti
Ei voi tehdä "syntiä" jos ei vartavasten usko moisen käsitteen olemassaoloon.
Eli, ei koske meitä mitkään hihhulien itsensä ruoskinnat. En kykene vastaamaan tuohon kysymykseen millään tavalla, sillä kysymyksessä esitetyillä asioilla ei minun nähdäkseni ole mitään merkitystä todellisessa elämässä. Meillä on tähän asiaan niin erilaiset näkemykset. Jos sinua itseäsi helpottaa ajatella vaikkapa tuolla tavalla niin saat ajatella niin. Ateistinen näkemys tähän asiaan on että ei ole jeesusta, lunastusta, syntiä tai pyhää henkeä joten kysymyksenasettelu on niin vinksallaan että siihen ei ole mitään järkeä vastata.
Vaihdan kysymyksesi merkityksettömät sanat Muumi-aiheiseen sanastoon, jotta ymmärrät miltä kysymyksesi meistä vaikuttaa:
"Hattivattien pilkka. Koskisikohan se teitä ateisteja.Olisiko se sitä, että olette paaduttaneet sydämmenne,niin ettei siellä ole Nuuskamuikkusen huuliharpunsoitolle mitään paikkaa. Nuuskamuikkusen huuliharppu on maailmassa kaikkein arvokkain asia.Hattivattien pilkka on mörköilyä,jota ei anteeksi anneta,kaiken muun voi assda anteeksi. "
Kuulostaako tämä sellaiselta asialta jolla olisi sinun ihan oikeaan elämääsi vaikutusta? Ja muista, muumi-hahmot eivät ole minkään asian vertauskuvia, vaan sinun tulee ajatella niitä juuri sellaisina kuin ne ihan oikeasti ovat: Tove Janssonin keksimiä SATUOLENTOJA.- Huhahhhei
pyhä henkesi keksaistiin 300-luvulla Nikean ensimmäisessä kirkolliskokouksessa selittämään eräs raamatun idioottimaisuuksista. Oli muuten huutoäänestys, pari kilpailevaa näkökantaa asiaan hävisi.
- föörspiik
Pyhä Henki on NEKROFILIAA HARRASTAVA HUORAHINTTARI, JOTA TAHDON PILKATA!!
- uskovaisteko
on taas tehty! Hienoa. Hyvä ja onnellinen mieli varmaan kun on istuttanut syntiä tuntemattomien ihmisten päälle, että teihin tämä varmastikin istuu ja tätähän ei anteeksi saa kuten muut synnit. Voi olla taas omasta mielestään jotenkin paljon pyhempi ja parempi. Ehkä tuolla asenteella kannattaisi olla vähän huolissaan siitä omastakin ikuisuudesta.
Pitäisiköhän näistä uhkailuista ja kiristyksesta jonkun ruveta vääntämään rikosilmoituksia?
Saataisiin selville, kuinka paljon kiihkohihhulilla on lain mukaan lupa uhkailla, kiristää, tuomita ja pelotella sivullisia ihmisiä, jotka vain haluaisivat elää rauhassa ilman kiihkouskonnollisuuden perverssejä sääntöjä ja vielä kieroutuneempia johtajia.- vihtuilija
Onko sulla mystinen pilkkaaja hukassa? Ja nyt meinasit sen täältä löytää.
Pyhähengen (mitä se onkaan) pilkka - ei koske ateistia ollenkaan ja hihhulitkin turruttavat koskemisen kipu ja mielialalääkkeillä. Joten ole huoleti, ateistin sydäMessä ei ole kahta ämmää...
"Olisiko se sitä, että olette paaduttaneet sydämmenne..." - Pahalta hengeltä
Sitäpaitsi kirjoitusvirheitä vilisevä ulosantisi kertoo karun totuuden yksinkertaisesta hihhulista.
Kiitos ja hyvästi. - Kössönöm
sydän on lihas, joka pumppaa verta suonistoon.
- Trollin tunnusmerkki
Haisevan peikon tunistaa helposti.
Hän ei vastaa itse aloittamassaan ketjussa :D - ja raiskaus
Sinä suhtaudut rakkaaseen Suomen kieleemme kuin katolinen pappi kuoropoikaan.
Yhdyssanat, välimerkit ja välilyönnit ovat semmoisia jänniä asioita, joita kannattaisi opetella ennen kuin nolaa itsensä julkisesti.
Jos halusit todistaa meille, että uskikset ovat sivistymättömiä ääliöita, jotka eivät osaa edes kirjoittaa, niin onnistuit ihan täydellisesti.
Jos taas et halunnut todistaa sitä, niin pahoittelen syvästi puolestasi, kun kuitenkin sen todella vakuuttavasti todistit. ajattelun välineitä omaa aivokoneistoa, vai riittääkö Sinulle systeemin(kirkon) näkemys.
Lunastustyö, josta puhut on materialistinen näkemys. Konstantinopolin kirkolliskokous poisti v.553 jälleensyntymisen kristinuskosta kovan valtataistelun jälkeen Rooman keisarin painostettua. Tämä johti sovitusoppiin, jotenkinhan synnit täytyi käsitellä, koska ihminen itse ei saanut oppia virheistään useiden elämien kautta.
Lunastusoppi on kaupantekoa synneillä vastaan Jeesuksen kärsimys ja kuolema (entinen anekauppa). Tämä on ymmärrettävää, koska elämme lämnsimaiden materialistisessa kulttuurissa.
Alkuperäinen kristinusko oli hyvin lähellä hindulaisuutta. Jeesuksen aikana jälleensyntyminen oli luonnollinen asia ja Jeesus oli juutalainen. Jälleensyntyminen kuuluu vieläkin juutalaisuuteen. Kannattaa tutustua kirkon historiaan. Se ei ole suinkaan mitään kiltien poikien historiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa923617Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292383Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1412028Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34881- 44821
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30800Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61755Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet4744- 40697
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87676