Täyttääkö fundamentalistinen kristinusko mielisairauden tuntomerkit?
Mielisairaus?
Kadunmies vaan
27880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Fundamentalismiin liittyy aivan varmasti mielisairautta, mutta myös älykkyyden puutetta. Äsken näytetty dokumentti natsirikollisista paljasti, että 23 vuotta juutalaisvastaista lehteä päätoimittanut Julius Streicher ei katunut yhtään astenteitaan ja lateli entisiä äärimääisen rasistisia ja juutalaisvastaisia näkemyksiään myös Nürnbergin oikeudenkäynnissä. Hänen älykkyytensä oli mitattu keskitasoa huonommaksi, eikä häntä voitu haastatella pitkiä aikoja kerrallaan, sillä hänen älyllinen kapasiteettinsa ei riittänyt siihen.
Minä tallensin sen ohjelman, mutta en ole vielä saanut katsotuksi.
Etkö usko että sieltähän se syntyy!!!
Tuohon vastatakseen pitäisi tietää mitä tarkoitat fundamentalistisella kristinuskolla. Sehän on käsite jolla on vastaavuus sinun omassa mielessäsi. Jos tunnet että ahdistaa, niin on parempi puhua mielenterveydellisistä ongelmista. Yleensä uskonnot ymmärretään eri tavalla ja yhtä yleistä on sekoittaa omat kuvitelmat toisista omiin kummallisiin ideoihin.
Lyhyesti sanottuna tarkoitan fundamentalismilla tässä tapauksessa Raamatun tekstien ymmärtämistä absoluuttisena totuutena ja niiden ehdotonta noudattamista. Fundamentalistille Raamattu minun mielestäni on historian oppikirja ja lakikirja.
Minusta tämä on aika hyvä määritelmä ja se löytyy vieläpä ev.lut. kirkon sivuilta.
" Fundamentalismi
Fundamentalismi on protestanttisissa kirkoissa ja lahkoissa esiintyvä ajattelutapa, joka haluaa turvata eräät kristinuskon perusasioiksi käsittämänsä fundamentit tieteellisen teologian, erityisesti eksegetiikan, ja eräiden luonnontieteiden tutkimustuloksia vastaan.
Fundamentalismi pyrkii luomaan tieteelliseen päättelyyn nojaaville tutkimustuloksille korvaavia vaihtoehtoja rationaaliseen päättelyn avulla. Esim. fundamentalistisessa kreationismissa pyritään etsimään tieteellisiä todisteita sille uskomukselle, että lajit eivät ole kehittyneet vaan jokainen laji on luotu erikseen ja kaikki lajit samalla kertaa. Koska tutkimuksen lopputulos on ennalta määrätty, sen rationaaliset ja uutta tietoa tuottavat mahdollisuudet ovat jo lähtökohdissaan rajoitetut valitun näkemyksen tukemiseen. Tiedeyhteisö ei voi hyväksyä tämänkaltaisen päättelyn pätevyyttä eikä johtopäätöksiä. Tieteellisessä tutkimuksessa totuus on avoin, kunnes se on pätevästi todistettu.
Fundamentalismilla on taipumus määritellä vihollisensa, joita voivat olla esimerkiksi moderni kehitys, sekularismi tai lännen ylivalta. Fundamentalismi on moniselitteinen reaktio yhteiskunnallisiin ja kulttuurisiin muutoksiin, jossa pyritään säilyttämään oma identiteetti muutospaineiden keskellä.
Fundamentalistista yhteisöä pitää usein koossa karismaattinen johtaja. Fundamentalismiin kuuluu vahva ryhmäsidonnaisuus, mikä antaa jäsenille voimakkaan yhteenkuuluvuuden tunteen.
Fundamentalismiksi on alettu kutsua myös ylipäätään vanhoillista tai aggressiivista uskonnollisuutta, joka pyrkii poliittiseen valtaan tai jolla on muuten poliittisia tavoitteita. Fundamentalismia on esiintynyt esim. kristinuskon ja islamin piirissä. Suomessa ei ole juuri esiintynyt poliittiseen valtaan pyrkivää fundamentalismia. Sen sijaan jotkut fundamentalistiset ryhmät vastustavat tieteellistä tutkimusta."
http://www.evl.fi/sanasto/selitysF.htm
jonkun määrittelemänä.
Nyt etsit sanalle tarkoitusta.
Ensin käytit sitä.
Jospa palaisimme vaan lähtöruutuun.
On Raamattu ja sen sanoma.
Sitten on ihmisiä jotka hyväksyvät näitä sanomia ja sitten niitä jotka eivät hyväksy vaan selittelevät sitä milloin mitenkin, kunhan se vaan palvelee itseä ja omia tarkoitusperiä.
Unohda fundamentalismi ja pureudu asiaan.
Mielen sairastumista on sekin, että ihminen on sanaluonnoksena narsisti( myös määrityksenä).
Narsisti käyttää Raamattuakin omiin tarkoituksiinsa ja vääntelee sitä mielensä mukaan.
Sairaita piirteitä selkeästi tuottaa narsistinen lähetymistapa jos sillä ei kerran kunnioiteta mitään muuta kun yksilöä itseään.
Sairaaksi piirteen tekee yhteiskunnallisesti se, että tämmöinen ihminen ei ole YHTEISKUNTA kelpoinen vaan ITSEKESKEINEN.
Ei siihen silloin mahdu muita.
Kun taas tunnustetaan lakeja ja asetuksia , on ihmisen oltava sosiaalinen , kun kerran huomaa muitakin.
Sairauden määritelmä syntyy lienee arvoista elämänmyönteisyys tai sen kielteisyys.
Ei fundamentalismin määritelmä ole minulle ihan täysin selvä.
Olen vain miettinyt onko esimerkiksi sellainen ihminen joka polttaa vaikkapa aborttiklinikan Raamattuun vedoten mieleltään sairas?
Entäpä ihminen joka viettää suurimman osan valveillaoloajastaan hieman eritavalla Raamattuun uskovien "käännyttämiseen" vaikkapa Suomi24 keskustelupalstoilla. Muutamia nimimerkkejä seurattuani tiedän näitä ihmisiä täällä olevan. Esimerkkeinä yksi löytyy Adventismipalstalta ja yksi Raamattu palstalta. Ensinmainittu on työtön joten se selittää osittain asiaa. Nimimerkkejä en välitä mainita.
heikkoja "astioita".
Heissä on säröjä ja kolhuja jotka pitävät heitä " ei niin onnellisina".
He purkavat itseään tavalla tai toisella ( normalisoitumisen prosessin osa).
Voimme yrittää ymmärtää ihmisen yksilöllisiä ongelmia.
Yhteiskunnallisesti toivottavaa kuitenkin olisi, että ihmiset olisivat onnellisia.
Niin ei ole ja sitten tuleekin mieleen, että mikä sen aiheuttaa.
Sairaalloisia piirteitä ovat juuri usein ne Raamatussa varoitetut asiat joita mm ovat :
Ahneus, kunnia ,vallanhalu ,kateus ym.ym.
Vaikka noita piirteitä on paljon nähtävissä, ei ihmiset vierasta niitä, koska se on niin yleistä.
Moni tunnistaa näitä ilmiöitä itsessäänkin.
Nuo kaikki ovat kuitenkin Luojamme arvoja vastaan.
Jumala kertoo ihmiselle paljon " mitä ei kannattaisi olla, mikä on pahaksi nyt ja tulevaisuudessa, mikä vie tuhoon".
Ihminen ei vaan tajua ja sitten sairastetaan.
Valitettava tosiasia.
Psykologisesti näissä pahuuden vieteissä on jotakin kiihottavaa .
Onko ihminen silloin rauhallinen ja hyvänoloinen jos hän on kiihottunut?
Pääsääntöisesti terve ihminen pyrkii hyvään ja hyvin usein he ovat uskovaisia.
Uskoon tuleminen on usein myös ihmisten mielestä " sekoamista".
Kyse on siitä , että ihminen on täysin ymmällään, että hän voi luottaa Jumalaan ja tämä löytö tässä maailmassa on niin suuri, että analyyttisesti voi sanoa, että ihminen muuttui.
Monet ihmisethän joutuvat taistelemaan itse yksinään kaikessa ja kaikkialla.
Se on pienelle ihmiselle kamala paikka.
Kun tulee ukonilma , ihminen on kauhuissaan.
Kun lähimmäinen kuolee tai itse sairastaa , on ihminen kauhuissaan.
Jumalaan luottaminen ei maksa mitään , se pitää ihmisen terveenä ja hyvinvoivana.
Kokeile.
En usko että kadut.
Mielen sairauksista kärsii selkeästi eniten ihmiset jotka on hylättyjä.
Heitä ei ole lähimmäinen rakastanut ja ohjannut silloin kun olisi ollut tarvetta.
Meillä ihmisillä on näissä asioissa paljon parannettavaa.
Emme puutu asiaan, vaikka saatamme nähdä jonkun kärsimässä yksinäisyydessään neuvottomana ja hylättynä.
Itäisessä suomessa on paljon itsemurhia.
Voiko ihminen tehdä itsemurhan jos joku hänen lähellään on ystävä , luotettava neuvonantaja ja inhimillinen ihminen?
Minä en missään nimessä halua hyökätä uskontoa vastaan. Minulle se on tärkeä osa ihmisyyttä ja ihminen ilman uskoa on minusta ihmisenä vajaa.
Provokatiivinen ääri-ilmiöiden tarkastelu kuitenkin saa keskustelupalstoilla enemmän huomiota kuin uskon hyvistä puolista keskusteleminen. Näin se vaan valitettavasti on.
Kyllä olet oikeassa , että syötteillä saadaan aktivismia ja mitä provokatiivisempi lähestyminen niin sen enemmän ollaan "hengästyneitä".
Ihmisen oireilua on myöskin se, että katsotaan "naapurin " vointia vaikka tärkeitä olisi kokea itse rauhaa , luotettavuutta ja rakkautta.
Nämä kaikki kulkevat käsi kädessä hyvän olomme kanssa.
Media yksinään saa ihmiset pois tolaltaan ajoittain ja se kostautuu erilaisten ammattilaisten kysyntä piikkeinä.
Alkoholin käyttö alkaa olla terveyspalveluiden suurin työnantaja.
Näistä ei puhuta, mutta niin se vaan on.
Myös virkavallan työnantaja epäsuorasti on juuri alkoholi ja sen vaikutukset enimmäkseen etenkin viikonloppuisin.
No, hyvä on ihmistä puhuttaa tavalla tai toisella aina kun se on ihmisen eduksi.
On jopa todettu että kun ihminen käyttää järkeään ja miettii oikeasti asioita , niin sillä on vanhuusvuosilla merkittävä vaikutus juuri aivojen toimivuuden paranemisessa.
( tätä siis mm. vaikka ristisanatehtävien ratkonta yms. joka pitää aivosoluja liikkeellä).
Samat asiat tietenkin tulee esille myös liikunnassa ( ihminen voi paremmin fyysisesti) ja iloisena oleminen ( myönteinen elämänkatsomus)jolloin myös elämän laatu paranee ja pitenee.
Kunpa voisimme auttaa niitä jotka oikeasti apua tarvitsevat.
Se lienee ihmiselle kuitenkin tärkeä tehtävä, toinen toisellemme.
Ainakin voimme seurailla niitä jotka ovat lähellämme , lämmöllä ja rakkaudella ( ei tarkoita seksuaalisia ulottuvuuksia).
Olisihan se mukavaa tälläkin palstalla käsitellä juuri näitä asioita. Ilmeisesti kansankirkkomme on kuitenkin hoitanut leiviskänsä tällä alueella liian hyvin jotta se herättäisi keskustelua.
Minulla olisi hyvä esimerkki siitä miten kirkko on tarjonnut apuaan ihmiselle joka menetti tulipalossa kotinsa. Ketäpä vain apua tarvitsevien auttaminen kiinnostaisi, tuskin ketään.
Mielekkäämpää on vääntää peistä siitä mitä Raamattu sanoo naispapeista tai seksuaalisista vähemmistöistä. Myös väittely siitä luotiinko maailma 6 päivässä noin 6000v sitten herättää varmasti palstalaiset. Tietysti uskovat kannattaa leimata mielisairaiksi, tämäkin ketju on saanut jo aika paljon huomiota täällä. Yleensäkin kannattaa riidellä opillisista yksityiskohdista, nehän ovat paljon tärkeämpiä asioita kuin heikommassa asemassa olevat lähimmäiset. Muutama ateisti palstalla piristää myös mieltä oikein mainiosti ja kirkosta eronneiden määrä tältä viikolta kannattaa mainita myös. Tietysti kunnon luterilaisen pitää vähän naljailla vääräuskoisille katolilaisille.
Minä jatkan matkaani. Kiitokset ajatuksia herättäneistä kommenteistasi.
se, että miksi pitää ampua yli eli provosoida ajatusmallineita.
Mitä siitä saa kirjoittaja itselleen ?
Ajattelisin , että sekaannusta , häiriötä ja kiusaamista ei harrasta täysin tasapainoinen ihminen.
Minusta tuntuu, että tuo hokema on sellainen jota ei käyttäjänsä ymmärrä.
Raamattu on myös lakikirja.
Sanotko siis , että Suomenlaki on sairautta?
Täyttääkö se sinusta mielensairauden tuntomerkit?
Jos taas puhut moraalista ja terveydestä niin juuri ne arvot pitävät sinutkin hengissä.
Minä itsekin tunnustan olevani paha "kaveri" ja jos minä en tietäisi moraalista tai laista mitään niin huonosti kävisi monelle.
Tätäkö sanot mielensairauden tuntomerkiksi, että saat elää?
ei tarvitsisi tietää laeista ja moraalista mitään, enkä silti haluaisi tehdä toisille pahaa.
Saan paljon enemmän iloa siitä, että kohtelen muita ihmisiä ja eläimiäkin hyvin kuin että vahingoittaisin muita.
Yleensä toisetkin kohtelevat minua ystävällisesti, paitsi mitä uskovaiset haukkuvat keskustelupalstalla. Ei minun tarvitse heidän haukuistaan välittää, olen muuten niin tyytyväinen elämääni.
Olet kyllä ihan ok mielestäni ajatuksinesi.
Et vain ymmärrä, että mistä se kaikki tulee.
Ihmisessä taistelee hyvä ja paha.
Sinä valitset hyvän ja valitset Luojasi.
Ei Luoja luo ihmistä tuhotakseen tätä, mutta se joka on kateellinen ja katkera, aiheuttaa ihmiselle tukalia tilanteita on paholainen.Se on se, joka ei luonut ihmistä sillä siitä ei ollut siihen.
Nyt hän yrittää tuhota Luojan työtä yrittäessää ohjata ihmistä pahuuteen.
Mukava kuulla siis ajatuksiasi tässäkin asiassa.
Sitä en tiedä , mistä rakennat ajatuksesi ateistittareksi, mutta ehkä se palvelee ajatuksiasi juuri nyt.
Monet uskovaisetkin eroavat kirkosta vääryyksien takia ja kirkkoon kuulumattomana voisivat ihan hyvin käyttää muitakin nimityksiä kun Kristitty itsestään.
mielisairauden oireena, jos joku on vakuuttunut siitä, että hänen aajtuksiaan luetaan. Myös ei-fundamentalistiseen uskontoon kuuluu, että yliluonnollinen olento, jumala, lukee ihmisten ajatuksia.
Pikemminkin sinun kysymyksesi ja esiintymisesi täällä netissä voi aiheuttaa sellaisen kysmyksen.
ihmistä joka ajaa vajaalla pakalla ja uskoo mielikuvituisolentoihin, perisyntiin ja hihhulismiin pidetä hulluna ja hänelle tarjota ammattiapua?
Koska hihua halutaan käyttää hyväksi.
Ajat tulevat kyllä muuttumaan, taikauskon kuolessa loput vajakit hoidetaan pehmeästi finaaliin.
sille, että uskomme mielikuvitusolentoihin? Ilmeisesti perustelusi ovat hyvät, muuten luulisi hävettävän ottaen huomioon viestisi, mitä olet kirjoittanut tänne kristinusko-palstoille ja ateismi-palstalle.
olematonta ei kuulemma pysty todistamaan olemattomaksi, jää vajakille velvollisuus todistaa jumalansa olemassaolo.
Eikö sinua ihmetytä että muista vastaavista hörhöilyistä pääsee hoitoon mutta jos kuupassa huuteleva ääni onkin "jumala", niin vajakille ei apua tahdo löytyä.
Eikä tautiluokitusta.
niin nassella ajatukset kääntävät suuntaa yllättäin.
Kaikesta nasun kirjoituksesta voi todeta , että kokemus elämästä puuttuu.
Vielä se nasullakin nassussa ilme muuttuu kun aika ottaa otteensa ja siinä sitä sitten mennään ja vikistään :)
ateisti kun hän huomasi jeesussatunne mielettömyyden.
Tapa sinäkin jumalasi, vaikka elämä ei rouhisikaan.
Älä vernistele.
EI.
Veikkaan, että melkein kuka vaan voi harhautua jos antaa itsensä manipuloinnin uhriksi. Syitä miksi antaa, on sitten varmasti paljon (pettymys onnettomaan rakkauteen tai työelämään, alkoholismi, ei ole saanut kristillistä kasvatusta mutta haluaa kääntyä krisityksi ja fundikset tulee ensimmäisenä vastaan...).
Ehkä osa lopulta ajautuu mielisairauteenkin, hyvin mahdollista.
Sitä vaan vielä jäin miettimään, että miten fundikseksi kasvatettavat lapset ja nuoret voisivat välttyä henkisiltä ongelmilta. Ehdotuksia?
vaan mielenterveyden tuntomerkit.