Veikkaus - muuttuvat kertoimet

Humpuuki-puu

Olen vakituinen Veikkauksen asiakas, mutta lopetan kaikenlaisen vedonlyönnin harrastamisen missä on muuttuvat kertoimet.

En aiemmin huomannut seikkaa, kun kohteissa veikatessa katsoin Alustavat kertoimet, että nehän muunnetaan sekunttia paria ennen sulkeutumista aivan toiseksi kuin olivat.

Ymmärrän kyllä, että kyseessä on muuttuvat kertoimet, mutta en sitä että niitä päivitetään siten kuin tehdään. Aloin jääkiekon MM kisojen aikana ottamaan usean kopion kohteesta, eri aikana alustavista kertoimista.
Ne muuttuivat vain vähäisen, joskus ei lainkaan (pysyivät korkeana). Kun annoin niiden perusteella vetoni sisään hetkeä ennen sulkeutumista kerroin oli korkea. Miten voi minutin sisällä muuttua täysin? Kertoimet jotka olivat sadoissa, olivatkin podonneet pariin kymppiin.

Sama tyyli on jatkunut, niin euroviisu vedoissa kuin F1 kisoissa. Loogisesti ajatellen ei voi ymmärtää, että suurin osa kohteiden vedonlyönneistä tapahtuukin juuri hetkeä aikaisemmin kun kohde sulkeutuu. Silloin sen ymmärtäisi, että se "ryntäys" pudottaisi kartoimet näin huimasti. Ainoaksi selitykseksi itselleni jää, ettei ennakkoon ilmoitettuja kertoimia päivitetä siten kuin rehellisesti kuuluisi.
Tulee mieleeni suoranainen harhaanjohtaminen.

Jos olen väärässä, voiko joku oikaista ja antaa paremman selityksen, olisin kiitollinen ja ihmettelisin ---ehkä.

16

16261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasdasdasf

      Jos netissä tekee jollain vedonlyönti sivustolle vedon (ei veikkaus) Voitat sen verran rahaa mikä on sen hetkinen kerroin. http://www.rahapelit.net

    • -Lumiukko

      Pysykää kaukana tuosta tuulipukujen paratiisista, jos haluatte tehdä rahaa vedonlyönnillä et sillei hei!

      Välillä Veikkauksella on huippukerroin johonkin otteluun, mutta sitä ei yleensä pysty pelaamaan singlenä.

      • nyt päivän selvää

        että jos kohteen vaihto on pari tonnia niin melko pienellä panostuksella kerroin romahtaa. Mistään manipulaatiosta ei todellakaan ole kyse. Ja kyllähän esim viisuja pystyy pelaamaan kiinteälläkin kertoimella varmaan parissa kymmenessä lafkassa...


    • Arafatti

      Muuttuvat kertoimet ovat erittäin petollisia, melkein epärehellinen keino vääntää rahaa kansalta monopolin kassaan. Totalisaattoripeleissä on niin alhainen palautusprosentti, että niitä EI kannata pelata! piste

      • ei kestä

        Tulosvedossa käy usein niin, että moni on laskenut jonku rajakertoimen jonka mukaan pelaa viime hetkillä. Jos kerroin on tosissaan liian hyvä, niin kaikki painaa sit samaa nappia vikan 10 minuutin aikana ja hymy hyytyy kun etu katoaa.Mitä suurempi etu sitä varmempi romahdus. Veikkahan päivittää kertoimia muistaakseni 10 min. välein, joten eipä tuossa mitään ihmeellistä. Ilkeät kanssapelaajat haluavat saman edun kuin sinäkin. Rupea pelaamaan alikertoimia pienellä rahalla ni ongelma poistuu.


    • jymäytetty

      huomasin,että jos pelaat korkeilla kertoimilla, saat omasi vain takaisin

    • Tulosvedossa kertoimet liikkuu sitä mukaa miten ihmiset pelaa. Suuri ongelma on pieni vaiho. Pelataan vaan muutamia tuhansia euroja. Tälläiseen jos lyöt 100€ ja vaihto on 1000€ kerroin tulee lopussa ryminällä alas. Suosittelen mielummin monivetoa. Varsianssi on toki tässä suuri, mutta suuri voitto kattaaa kerralla koko tappiojakson.

      • pätkisveto

        Tai... Nyt voi pelata tulosvetoa pitkävedon kautta, kiinteillä kertoimilla. Tosin kohteet rajalliset.


    • efefefef

      Noissa bonus tulosvedoissa on aina jännä juttu. 1-1 ja 2.-2 kertoimet ihan jäätävän pienet, mutta sitten jos peli päättäyiskin 3-3 kerroin on jo paljon suurempi.

    • Hicke1987

      Suosittelen, että vältät kertoimien muuttumista, koska se vie sinut rahan ongelmiin. Varsinkin kun se on yhtä epävakaa kuin kuvitit.

    • hihhulku

      ekaa kertaa tutustuin tulosvetoon.kertoimet jäätävän huonoja ja jos löydät hyvällä kertoimella niin illalla se on pudonnut olemattomiin.muuten pelaan kaikkia mutten enää ikinä tulosvetoa.vellihousuveikkaus.

    • löttöäijä

      Onko joku tavannut LOTTO VOITTAJAA nykyään kun metia on ja julukasee ei oo ihme että on etsintäkuulutettu moiset harvinaisuudet pelatkaa ja pelätkää voittoja tullee jos tullee...

    • Anonyymi

      Miksi ns. muuttuvia kertoimia ei voi näyttää pelien jo alettua vai muutetaanko ne vielä vähän ennen voitonmaksua aina pienemmäksi?

    • Anonyymi

      Tämä tapahtui nyt Euroviisuissakin. Oli ihan kymmeniä sekunteja ennen sulkeutumista 25 kertoimia, ja sitten ne kertoimet katoavat ja tulevat vasta seuraavana aamuna tuloksiin. Ja 25 kerroin pudonnut viiteen salamannopeasti.

      • Anonyymi

        Ihan tyypillistä guo on. Pelaajilla on itse luotuja pelirobotteja, jotka odottaa lähes sulkeutumisaikaan asti, tutkivat sitten mahdolliset ylikertoimet ja iskevät pelin sisään tilanteen niin vaatiessa. Siksi kertoimet muuttuvat paljon ns.viime hetkillä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan tyypillistä guo on. Pelaajilla on itse luotuja pelirobotteja, jotka odottaa lähes sulkeutumisaikaan asti, tutkivat sitten mahdolliset ylikertoimet ja iskevät pelin sisään tilanteen niin vaatiessa. Siksi kertoimet muuttuvat paljon ns.viime hetkillä.

        Veikkaus tosiaan usein piilottaa kertoimet samalla sekunnilla kun pelaaminen päättyy. Ohjelmallisesti pystyt kyllä kertoimet silloinkin lukemaan, mutta toki se vaatii hieman harrastuneisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5204
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      261
      4299
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      100
      3937
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      177
      2316
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1633
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1371
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      999
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      37
      943
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      899
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      877
    Aihe