Jeremia 10
24 Kurita minua, Herra, mutta kohtuudella, äläkä vihassasi, ettet minua ylen vähäiseksi tekisi.
25 Vuodata vihasi pakanain ylitse, jotka eivät sinua tunne, ja sukukuntain ylitse, jotka eivät sinun nimeäsi avuksensa huuda. Sillä he ovat syöneet Jaakobin, ovat hänet syöneet ja lopettaneet, ja tehneet autioksi hänen asuinsijansa.
24 Kurita minua, Herra, mutta kohtuudella, äläkä vihassasi, ettet minua ylen vähäiseksi tekisi.
25 Vuodata vihasi pakanain ylitse, jotka eivät sinua tunne, ja sukukuntain ylitse, jotka eivät sinun nimeäsi avuksensa huuda. Sillä he ovat syöneet Jaakobin, ovat hänet syöneet ja lopettaneet, ja tehneet autioksi hänen asuinsijansa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ps. 50:15
Ja avuksesi huuda minua hädän päivänä, niin minä tahdon auttaa sinua, ja sinun pitää kunnioittaman minua."
Jer. 33:3
Huuda minua avuksesi, niin minä vastaan sinulle ja ilmoitan sinulle suuria ja salattuja asioita, joita sinä et tiedä.
Lainasit tuossa Vanhaa Testamenttia, ja mikäs siinä, se on ihan hyvää oheislukemistoa. Nyt elämme kuitenkin uutta aikaa, eli Uuden Testamentin aikaa, jota myös armon ajaksi kutsutaan. Eli emme toivota mitään pahaa vihollisimme vaan siunaamme heitä. Matt 5:43-48 : "Te olette kuulleet sanotuksi: ´Rakasta lähimmäistä ja vihaa vihollistasi´. 44. Mutta minä sanon teille; rakastakaa vihollisianne ja rukoilkaa niiden puolesta, jotka teitä vainoavat, 45 että olisitte Isänne lapsia, joka on taivaissa; sillä han antaa aurinkonsa koittaa niin pahoille kuin hyvillekin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin. 46. Sillä jos te rakastatte niitä, jotka teitä rakastavat, mikä palkka teille siitä on teille tuleva? Eivätkö publikaanitkin tee samoin? 47. Ja jos te osoitatte ystävällisyyttä ainoastaan veljillenne, mitä erinomaista te siinä teette? Eivätkö pakanatkin tee samoin? 48. Olkaa siis te täydelliset, ninkuin teidän Taivaalinen Isänne täydellinen on."
Siunausta sinulle Daniel1. ja tarkalle huomiotsemiskyvyllesi, joka itselläni on joskus puutteenalainen, kuten tuonkin tuodessani saan nyt havaita, sillä toin tuon sen takia vain, jotta jokainen huomaisi, että meidän tulee kääntyä hädänpäivänä ja muinakin päivinä kaikkien asioidemme kanssa Jumalan puoleen ja jätin huomioimatta tuon, jossa toivotaan Jumalan kostavan uskottomille. Sitä me uuden liiton aikalaiset emme toivo koskaan, vaan siunaamme kaikkia ihmisiä.
Itse asiassa Vanhan Testamentin aikoinakaan ei olisi pitänyt vihollisille mitään pahaa toivottaa, näin olen antanut itselleni kertoa. Jumalahan ei muutu, eikä hän tietääkseni missään kohtaa Vanhaa Testamenttiakaan kehoita ketään toivomaan pahaa kenellekään, ei siis vihollisillekaan.
mieltä ja olenkin sanonut toisinaan, että jo vanhan liiton aikana Jumala otti oman kansansa syyt ja synnit niskoilleen. Kun lukee Vanhaa Testamenttia, niin se tulee toisin paikoin aivan selvästi esille.
Uudessa liitossa Jumala otti sitten julkisesti syyt ja synnit harteilleen ja sovitti ne ja antoi näin mahdollisuuden uuteen elämään, jossa ei syntiä tahallaan tehdä.
Näin se on. Ja toinen synti, jota Vanhan Testamentin aikana harrastettiin, ja jota Jumala joutui katsomaan läpi sormien, oli moniavioisuus.
varmaankin usein olleet kovilla jukuripää laumansa kanssa, mutta Jumala ei lupauksiaan pyörrä ja on siksi joutunut katsomaan läpi sormien niin meidän, kuin entisen uskovaisen kansankin syntejä, mutta olen sitä mieltä, että Jumala on vaativampi meitä kohtaan, kun vanhan liiton aikailaisia kohtaan, eli vaatii meiltä suurempaa uskollisuutta, sillä tässä liitossa olemme saaneet kaiken Jumalalta, eli niin helpoksi tämä liitto tehtiin ja siksi on vakavaa rikkoa tätämän liiton sääntöjä, esim. hyljätä se tieto, että rakkaus täyttää lain.
Niin, meillä on ainakin enemmän tietoa mahdollisuus hankkia, kuin ihmisillä Vanhan Testamentin aikoina, ja paljon olemme saaneet kuulla historian opetuksia, joten tässä mielessä ainakin meiltä voi enemmän vaatia. Ja enemmän kai tässä siinä mielessä kysytään, kun maailma on mennyt paatuneemmaksi, niin ei täällä heikot enää pärjää.