Kääpiövuorimännyn leikkaus

Myöhäistäkö?

Minulla on neljä vuotta sitten istutettuja kääpiövuorimäntyjä. En ole niitä tähän saakka leikannut lainkaan, mutta tänä vuonna vuosikasvu on todella pitkä, n. 30 cm. Ohjeissa on että leikattava juhannuksena. Vieläkö vuosikasvua voi typistää? Paljonko sitä kannattaa leikata?

3

5280

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mapee

      kun kasvu alkaa muuttu apuumaiseksi kärsii kasvi siitä poistosta enemmän. Pois otetaan yleensä puolet tai ainakin komannes, toki nyt kun on noin pitkät versot niin voi ottaa niin että jättää kolmanneksen. Kyse on siitä, että kun veros typistetään niin seuraavana vuonna se haarautuu ja puskasta tulee tiiviimpi. On siis lopulta makuasia paljonko poista aja minusta se on myös pensaan mallista ja kasvusta kiinni.

    • pinus mungo

      leikata joka vuosi hieman, pysyvät sillä tavalla kivasti muodossa ja tuuheentuvat leikkauksesta. Tosin kääpiövuorimänty ei samalla tavalla kasva honteloksi=rumaksi, kuin isompi versio vuorimänty. Näitä usein näkee hoitamattomana ja eivät ole kovin kaunis näky. Iloisia syksyn puutarhapäiviä kaikille.

      • miriam

        Itse leikkasin parina ensimmäisenä vuonna istutuksen jälkeen, mutta nyt jätin väliin ja ajattelin, etten enää jatkossa leikkaa laisinkaan. Kääpiölajike kun ei sitä vaadi niin miksipä turhaan nipistellä pientä havua.
        Säännöllinen leikkaaminen on varmasti järkevämpää kuin saksiminen silloin tällöin epämääräisin väliajoin koska se tulee näkymään pensaan habituksessa pitkällä aikavälillä. Tuloksena voi olla joko tasaisen tuuhea pensas tai sitten sellainen epätasaisesti kasvanut yksilö. (Mulla vissiin tulee olemaan tuo epätasainen....)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1226
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      990
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      979
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      60
      728
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      162
      683
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      186
      670
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      280
      667
    8. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      54
      637
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      626
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    Aihe