Kauanko Siideripullot säilyvät juomakelpoisina vaatekaapissa avaamattomina, mutta ne eivät kuitenkaan ole kuumassa vaatteiden keskellä vaan ihan siinä etureunassa mutta pimeässä? hiukan tyhmä kysymys :)
Siiderin säilyvyys?
3
11633
Vastaukset
- Vastaus..
Ei voi kun arvailla, tiedossa kun ei oo onko ne miten kauan sitten pullotettu. Joskus ne on jo ostettaessa ylittäneet parasta ennen päivämäärän tai ovat ylittämässä. Yleensä jostain löytyy parasta ennen merkintä ja se on nimenomaan parasta ennen merkintä, ei viimeinen käyttöpäivä.
Joka tapauksessa kyllähän nuo säilyy juomakelpoisina vielä kauan paraste ennen päivämäärän jälkeen ja kun kyse on"siidereistä" ei aidoista siidereistä niin maullakaan ei ole merkitystä se kun on joka tapauksessa kaukana aidosta.- siiderihän
on kaukana aidosta jos tuotetta valmistetaan yli pullo (500 millilitraa) vuodessa. aitoa siideriähän tehdään sellainen pipetillisen verran vuosittain ja sitä nuuhkaistaan 3-4 molekyyliä aina syntymäpäivillä.
- Juo pois ennen kuin vanhenee
Taitaa olla päiväys vuoden pullotuksesta?
Ei se varmaan pilalla ole heti päiväyksen jälkeen, jos on asiallisesti säilytetty, mutta en minä kyllä kovin montaa vuotta vanhoja menisi juomaan.
Ainakin vanha olut voi muuttua vanhennuttuaan todelliseksi myrkyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077736
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085941- 835167
- 1394536
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552967
- 582928
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562046