Vain

Jeesuksen luo tuotiin lapsia siunattavaksi.
Jeesus sanoi: Sallikaa lasten tulla minun luokseni. Heidän kaltaistensa on Jumalan valtakunta.
Joka ei ota Jumalan valtakuntaa vastaan niin kuin lapsi, hän ei sinne pääse.
( Mark 10:13-15 )

Lapset / lapsenkaltaiset eivät etsi pelastusta
ihmisviisauden kautta, mitä hyvin monet "viisaat"
yrittävät ja saattavat kompastua omaan nokkeluuteensa.

Jumalan tarkoitus on, että mahdollisimman moni
pelastuisi.

Ihmisviisaus on Jumalan silmissä hullutusta.
4250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja kun muistamme Raamatun sanasta tämän:

1. Kor. 6:19
Vai ettekö tiedä, että teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli, joka Henki teissä on ja jonka te olette saaneet Jumalalta, ja ettette ole itsenne omat?

1. Kor. 3:16
Ettekö tiedä, että te olette Jumalan temppeli ja että Jumalan Henki asuu teissä?


20 Ja kun fariseukset kysyivät häneltä, milloin Jumalan valtakunta oli tuleva, vastasi hän heille ja sanoi: "Ei Jumalan valtakunta tule nähtävällä tavalla,
21 eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä".

Siis ihminen joka uskoo Jumalan sanan, Jeesukseen, tekee parannuksen ja ottaa vastaan kasteen, saa Pyhän Hengen lahjan. Kun Pyhä Henki asettu asumaan ihmiseen, se on opetajamme ja puolustajamme. siksipä Jumalan seurakunta olemme me, joiden sisällä on Pyhä Henki ja sitä kautta Jumalan valtakunta.
Silloin ei tarvita ainuttakaan uskontoa, emmekä me ole kenenkäänopetuksen tarpeessa, koska Raamattu sanoo:

1. Joh. 2:27
Mutta te-teissä pysyy se voitelu, jonka olette häneltä saaneet, ja te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa; vaan niinkuin hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, niin se opetus on myös totta eikä ole valhetta; ja niinkuin se on opettanut teitä, niin pysykää hänessä

Lisäksi Jeesus vakuutti näin:

Joh. 8:31
Niin Jeesus sanoi niille juutalaisille, jotka uskoivat häneen: "Jos te pysytte minun sanassani, niin te totisesti olette minun opetuslapsiani;

Eli jollette pysy Jeesusksen sanassa, Raamattu ilmoittaa seurauksista näin:

2. Joh. 1:9
Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa; joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika.

Olkaamme siis kuuliasia Jumalan sanan totuudelle, sillä se ohjaa meidät Jumalan valtakuntaan. Olkaamme Jeesuksen opetuslapsia!

Äänestä
  • 21 eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä".

    -Mikä on mielipiteesi Danielin 2:44 "sisäisesti"?

    44 Ja noiden kuninkaiden päivinä taivaan Jumala pystyttää valtakunnan, joka ei ikinä tuhoudu. Eikä sitä valtakuntaa anneta millekään toiselle kansalle. Se murskaa kaikki nämä valtakunnat ja tekee niistä lopun, ja se itse pysyy aikojen hämärään asti,

    Dan.7:13 Minä näin edelleen yön näyissä, ja katso, taivaiden pilvien mukana oli tulossa joku ihmisen pojan kaltainen, ja hän sai pääsyn Ikiaikaisen luo, ja hänet vietiin aivan Hänen eteensä.

    14 Ja hänelle annettiin hallitusvalta ja kunnia ja valtakunta, jotta kaikki kansat, kansalliset ryhmät ja kielet palvelisivat häntä. Hänen hallitusvaltansa on ajan hämärään asti kestävä hallitusvalta, joka ei häviä, ja hänen valtakuntansa on valtakunta, joka ei tuhoudu.

    Dan.7:26 Ja itse Oikeus alkoi istua, ja hänen hallitusvaltansa otettiin lopulta pois, jotta hänet tuhottaisiin ja hävitettäisiin täysin.

    27 Ja valtakunta ja hallitusvalta ja valtakuntien suuruus kaiken taivaan alla annettiin Ylimmän pyhien kansalle. Heidän valtakuntansa on ajan hämärään asti kestävä valtakunta, ja heitä kaikki hallitusvallat palvelevat ja tottelevat.’

    -Onko kirkkoraamatun sanojen mukaan Jumalan valtakunta "sisäisesti" ihmisissä KR-38 mukaan Luukkaan 17:21 eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä".?
    Joh.18:35 (Pilatus) "Oma kansakuntasi ja ylipapit luovuttivat sinut minulle. Mitä olet tehnyt?"
    36 Jeesus vastasi: ”Minun valtakuntani ei ole osa tästä maailmasta. Jos minun valtakuntani olisi osa tästä maailmasta, niin minun palvelijani olisivat taistelleet, jottei minua luovutettaisi juutalaisille. Mutta näin ollen minun valtakuntani ei ole täältä.”

    -Onkin aivan selvää ettei valtakunta ole "sisäisesti" olemassa.
    Jeesus oli maan päällä Jumalan valtakunnan edustajana. Siksi hän sanoi valtakunnan olevan heidän keskellään.
    Lisäksi, keille Jeesus kohdisti sanansa? Luukkaan 17:20 Ja kun fariseukset kysyivät häneltä, milloin Jumalan valtakunta oli tuleva, vastasi hän heille ja sanoi: "Ei Jumalan valtakunta tule nähtävällä tavalla",
    kertoo sanojen kohdistuvan Fariseuksille.
    Se teoria, että Jumalan valtakunta on sisäinen mielentila tai henkilökohtaisen pelastuksen tila, on vastoin tämän jakeen tekstiyhteyttä. Fariseuksilla ei todellakaan ollut "sisäisesti" Jumalan valtakunta.

    Äänestä

  • Olen kanssasi samaa mieltä noista raamatun kohdista ja ajatuksistasi mitä esille toit.

    22. Hengen hedelmää taas ovat rakkaus, ilo, rauha, kärsivällisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus,

    23. lempeys ja itsehillintä. Näitä vastaan ei ole laki.

    24. Ne jotka ovat Jeesuksen kristuksen omia, ovat ristiinnaulanneet vanhan luontonsa himoineen ja haluineen.

    Gal. 5.

    Äänestä

Mikä eroittaa lapsen ja aikuisen ajatus-maailman?

Aikuisien ajatus-maailman täyttävät perinteet,ryhmän,kasvatuksen,olo-suhteiden etc. tuomat toiminta ja ennen muuta ajattelu tavat.

Lapsi on vielä avoin, hänessä eivät vaikuta maailman perinteiset toiminta-mallit ja ajatus-mallit.
Syvemmin ajatellen, lapsen ei tarvitse kuolla minälleen, koska hän ei ole vielä ehtinyt fakkiutua maailman mukaiseksi.

Tähän Nasaretilainen luultavasti myös viittasi,lasten kaltaiseen mielen avoimuuteen ja tästä johtuvaan mielen mahdollisuuteen nähdä asioita freesillä,avoimella/vapaalla tavalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsenkaltainen kirjoitti:

Jeesuksen luo tuotiin lapsia siunattavaksi.
Jeesus sanoi: Sallikaa lasten tulla minun luokseni. Heidän kaltaistensa on Jumalan valtakunta.
Joka ei ota Jumalan valtakuntaa vastaan niin kuin lapsi, hän ei sinne pääse.
( Mark 10:13-15 )

Lapset / lapsenkaltaiset eivät etsi pelastusta
ihmisviisauden kautta, mitä hyvin monet "viisaat"
yrittävät ja saattavat kompastua omaan nokkeluuteensa.

Jumalan tarkoitus on, että mahdollisimman moni
pelastuisi.

Ihmisviisaus on Jumalan silmissä hullutusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu