Ajatus elää

Ajatus kansanjohtaja Vihtori Kosolan näköispatsaan aikaansaamiseksi elää yhä vaikka Lapuan entiset kommunistit vastustavat hanketta voimakaasti.
7547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

koska Vihtori Kosolan johtama Lapualiike ja IKL pelastivat Suomen kommunismilta ja Neuvostoliiton diktatuurilta.

Äänestä

Olihan se komia miäs, joten näköispatsas sopisi hyvin: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fi/b/bb/Ikl-ja-italialaiset.jpg

Kuvassa: IKL saa lahjaksi italialaisilta fasisteilta Mussolinin rintakuvan 7.6.1935. Vasemmalta erikoislähettiläs Gray, Italian Suomen-lähettiläs Tamaro, Vilho Annala, potra poika on itse Vihtori Kosola, Bruno Salmiala, Juhana Malkamäki, Eino Tuomivaara.

Äänestä
  • Näköispatsaiden palvonta voidaan jättää kommareille. Jos nyt uusi patsas halutaan Lapualle, niin olisihan sitä lainpuitteissakin kunnostautuneita kansalaisia tarjolla. Sotamuistomerkitkin keskittyy koko sotaan, eikä pelkkään kenraalin pläsin tarkasteluun. Osoittaa arvostelukyvyn puutella ehdottaa Kosolalle näköispatsasta ja samalla leimata koko Lapua Suomen fasismin kehdoksi. Positiivisempaa julkisuutta Lapualle kiitos, eikä huonosti verhoiltua matkamuistobisneksen punnausta.

    Äänestä

  • Samalla vois laittaa Hitlerin ja Mussoliinin patsaat rinnakkain kosolan kanssa että jälkipolvikin ymmärtäis mistä on kysymys.

    Äänestä

  • ghytre kirjoitti:

    Samalla vois laittaa Hitlerin ja Mussoliinin patsaat rinnakkain kosolan kanssa että jälkipolvikin ymmärtäis mistä on kysymys.

    Kaikissa sosialismin voittoa juhlivissa näköispatsaissa esiintyi ylväs liehuvahelmainen nainen. Meillähän sekin on: Hurja Hilja.

    Äänestä

  • unohtamatta. kirjoitti:

    Kaikissa sosialismin voittoa juhlivissa näköispatsaissa esiintyi ylväs liehuvahelmainen nainen. Meillähän sekin on: Hurja Hilja.

    Myös kouluneuvos Hilja Riipinen on patsaansa ansainnut.

    Äänestä

  • maineenpalautus kirjoitti:

    Myös kouluneuvos Hilja Riipinen on patsaansa ansainnut.

    näköispatsaan aineksia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapualle kirjoitti:

Ajatus kansanjohtaja Vihtori Kosolan näköispatsaan aikaansaamiseksi elää yhä vaikka Lapuan entiset kommunistit vastustavat hanketta voimakaasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu