Kemira yt-neuvottelut

Kemira nosti rajusti lannoitteiden hintoja.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Lannoitteiden hinta nousi äkkiä viidenneksen/1135233001376

Nyt on vuorossa yt-neuvottelut ja vaarassa on n. 300 työpaikkaa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1565475

Tuliko yllätyksenä?
2236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

asioita, joita et ymmärrän. Lannotteita tekevän kemiran omistaa Yara ei Kemira. Eli, viisaat poliitikkomme myivät Yaralle todelliseen pilkkahintaan lannoitetuotannon.. siis todella alhaisella hinnalla. Ja itse Kemiran vaikeudet johtuvat Kurkilahden (ex tj) järjettömistä yritysostoista. Nyt on Kemira pahasti kuraantumassa.. Paasikiven perijäveljekset nyt eivät ole mitään bisnesneroja hekään;)

Äänestä

on huuteleva työvoimapula...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5195186 kirjoitti:

Kemira nosti rajusti lannoitteiden hintoja.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Lannoitteiden hinta nousi äkkiä viidenneksen/1135233001376

Nyt on vuorossa yt-neuvottelut ja vaarassa on n. 300 työpaikkaa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1565475

Tuliko yllätyksenä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu