Pölitikoilla ollut energia asioissa pallo hukassa liian kauan. Nyt kuitenkin vähän myöhässä Pekkarinen esittää parannettuja avustuksia esim. pelletin käyttöön,ja maalämpöön, lisäisi siihen vielä aurinkoenergian. Ja unohtaisi marginaaliset vesivoimavaramme joita aiemmin halusi luonno kustannuksella valjastaa. Ruotsalaiset ja saksalaiset ovat polttaneet pellettimme jo monen vuoden ajalta. Joten meidänkin olisi aika viisastua. maalampöpumput pyörivät vain uuden atomivoiman avulla. Mutta puoli vuotta voi lämmittää pelkällä auringolla tekee sähkönkin itse, sen minkä aurinkokeräin tarvitsee n.90w silloin kun latauspumppu pyörii muulloin 10w.
Hienoa lisää järkeä
Tullut Pekkeriselle
3490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pelletti pelletti pelletti... Polttoaine jota saa inhimillisesti vain sahateollisuuden raaka-aineista ja on 3 kertaa kalliimpaa kuin hake. Toisaalta pelleteillä on pienenpuoleinen kartelli myyntipuolella johon eivät pikkuvaikuttajat pääse juurikaan hämmentämään.
Kokopuusta ei pellettiä kannata tehdä, vaan huomattavasti energiaa säästävämpi ja samalla tavalla automatisoitavassa oleva lämmitysjärjestelmä saadaan hakkeellakin.
Vaan kun sitä ei saada mitenkään monopolisoitua, pikkuhakkurit eivät ole investoinneiltaan suuria jne.. varaston tilan tosin pitää olla suurempi kun se on ihan originaalia, eikä sähköenergialla kokoon puristettua. Raaka-ainetta tuppaa olemaan jo enemmän kuin tarpeeksi melkein puolella ensiharvennusmetsiköstä, kun raivaussaha ei sovi nykyihmisen käteen...
Kyllä asia on juuri näin mutta pelletin käsittely jopa taajamissa tulee helpommaksi kuin hakkeen joka soveltuu hyvin maaseudulle ja pieniin taajamiin. Suomesta on viety pellettiä vuositolkulla ruotsiin ja keskieurooppaan joten olisi sitä riittänyt meidänkin käyttöön. Pienessä mitassa pelletin valmistus raaka puusta ei kannata mutta vielä on vapaata tavaraa sahoilla ja puusepän teollisuudessa. Kllä vielä saa pellettiä pienemmiltä valmistajilta edullisesti. Vapo on jo yrittänyt monopolisoida ja sen hinnat ovat liian korkeita.
Onhan sitä bensaakin kaupassa pariakin eri laatua ja päälle dieselit ja polttoöljyt. Ja tulevaisuudessa vielä kaasut, pirtut ja E85:t, ynnä mitä sitten tuleekaan. Kullekin tarjotaan siis sellaista tavaraa, joka sopii tilanteeseen ja laitteille.
Laitteiston hankintavaiheessa kannattaa joko tarkoin miettiä tai kysyä itselle ja kiinteistölle sopivia ratkaisuvaihtoehtoja, niin ei tarvitse täällä surkutella omaa töpeksintää :)
Tarjontaa kyllä löytyy joka lähtöön: pelletille, hakkeelle, molemmille, klapille, halolle, pelletille/klapille.... Toinen toistaan parempia järjestelmiä, jotka ovat jo nykyaikaa!
Ja mitä enemmän on vaihtoehtoisten polttoaineiden käyttömahdollisuutta, sitä paremmat mahdollisuudet on valita se itselle sopivin. Ja maksaa siitä sen verran mitä "haluaa".