ovat ahdasmielisiä. Maailmaa katsotaan vain omasta näkökulmasta. Oma itse on se, millä muita mitataan. Äärimmäistä itsekeskeisyyttä.
Kotimaa-lehden äänestystulos:
"Papin ei pidä siunata nais- ja miesparien rekisteröityjä parisuhteita, katsoi valtaosa Kotimaan verkkolehden äänestykseen vastanneista. Siunaamista vastustettiin 72 prosentissa ja kannatettiin 22 prosentissa vastauksista."
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5784&Itemid=38
Kotimaa-lehden äänestystulos:
"Papin ei pidä siunata nais- ja miesparien rekisteröityjä parisuhteita, katsoi valtaosa Kotimaan verkkolehden äänestykseen vastanneista. Siunaamista vastustettiin 72 prosentissa ja kannatettiin 22 prosentissa vastauksista."
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=5784&Itemid=38
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Isä Mitro" on paljon julkisuudessa, ja viime talvena hän mm. siunasi avannon! Mutta siunaisiko Mitro homo- tai lesboparin rekisteröidyn parisuhteen??!
Olen itse uskonnoton, joten kirkkojen sisäiset riidat eivät sinänsä niin kosketa, mutta toki jos nuo asiat lisäävät aidosti uskomattomien eroa kirkosta, asia kiinnostaa.
Ja saavat toki uskovaiset ja hihhulitkin erota, jokainen ero sopii mulle..
Uskovaiset elävät kaikessa onnessaan tässä maailmassa syöden, työskennellen ja harrastuksissaan ihan täysipainoista elämää. Ateisti sen sijaan ei halua ostaa edes polkupyörää uskovaiselta, vaan kriminalisoisi niin mielellään tällaisen ihmisen, tappaisi hänet ja erityisesti veisi häneltä kaikki oikeudet valitsemansa maailmankatsomuksen vuoksi.
Kukahan meistä nyt onkaan ahdasmielisten joukossa - ateisti tietenkin. Ahdasmielisyydessään vain ateisti voi olla oikeassa ja muut 99,99% ihmisistä ovat väärässä!
Olet juuri kertonut, että haluaisin mielellään tappaa uskovaisen ihmisen. Viedä kaikki oikeudet. Jne.
Alapa perustella kunnolla hurjat väitteesi! Käyttäytydyt uskomattoman törkeästi.
Miten tuo polkupyörän ostaminen liittyy mihinkään? Piti lukea oikein kahteen kertaan, mutta niin sinä kirjoitit!
Uskovaiset ovat ahdasmielisiä. Kuulutko sinä tuohon 72 prosenttiin, joka vastustaa homoparien siunaamista? Entä mitä mieltä olet siitä, että homoseksuaaleilla olisi oikeus avioliittoon ja lapsen adoptioon?
Onko sinun mielestäsi homoseksuaaleilla oikeus elää täysipainoista elämää, kuten sinä voit tehdä, jos olet hetero?
kiellä väärän todistuksen antamista lähimmäisistä?
Olen ostanut uskovaisilta kalliimpiakin tavaroita kuin polkupyörä, enkä ole ikinä halunnut tappaa ketään, enkä viedä uskovaisilta heidän tasa-arvoisia oikeuksiaan.
Olet paatunut valehtelija ja huomaan, että minä, ateisti, noudatan paremmin Jeesuksesi ohjeita kuin sinä.
suvaitse, että homot saisivat elää täysipainoisesti onnellista elämää samoilla oikeuksilla kuin heterotkin. Vai miten tuo viestisi on tulkittavissa?