Första Hjälp

Ateistit eivät näe surkeaa omaa tilaansa, kun he puhuvat yhteen ääneen ja kaanonissa hihhuleista ja himmeistä kuupista, tarkoittaen ns. vajakkiuskovaisia, jotka ovat kuin b-luokan kansalaisia ateistin silmissä. Samalla puhutaan kuitenkin ateistien henkisestä tasosta ja samaan hengenvetoon vielä korkeasta ÄO:sta. Totuus on kuitenkin siinä, että vihassa syntynyttä viisautta ei voi verratakkaan rakkaudessa syntyneeseen henkisyyteen ja viisauteen.


Rakkailla lapsilla on näköjänsä monta alistettua nimeä silloin kun synti on sokeuttanut ja erottanut ihmisen Jumalasta niin erilleen, että lähimmäistä täytyy kaikin keinoin loukata.
Tähän on ratkaisu olemassa.

Synti nimittäin sokeuttaa normaalin ja terveen ajattelunkin ja ihmisten kristillisiä tekojakin aletaan pitämään aina ateisteille kuuluvina.


On kuitenkin olemassa Jumalan Sana, joka vapauttaa tästä raskaasta taakasta ja herättää ihmisen näkemään oman surkean henkinen tilansa. Hän tulee synnintuntoon ja tiedostaa olevansa tuomittu synnin takia. Jumalan Sana itse luettuna tai saarnattuna on jokaisen ateistinkin pelastus.
Synnintunto on henkisesti tervehtyneen ihmisen merkki, voidaan puhua myös syvältä heränneestä itsetoituusuudesta -ja tajunnasta, mikä on ihmisen korkeimmaksi viisaudeksi annettua. Synnintuntoinen ihminen tunnistaa Jumalan rakkauden itsessään.

Prosessi voi olla ahdistava ja pitkäkin kokemus kun omatunto asettaa ihmisen oikeaan asemaan suhteessaan Jumalaan. Siksi kaikki eivät jaksa tai uskalla syventyä koko asiaan, kun on pelko, että selviääkin sovittamaton ristiriita Jumalan vanhurskaan, pyhän lain ja hänen oman elämänsä välillä.

Jumalan Sana herättää kuitenkin ihmisen lopulta oivaltamaan oma kyvyttömyys vapauttaa itseänsä kaiken kattavasta syntisyydestään. Uskomaton juttu
6193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on muuta kuin HUORAAMISTA!


Tästähän on kysymys:

Näin toteaa Jeesuksenne:

"Minä sanon teille: ellette te noudata Jumalan tahtoa paljon paremmin kuin lainoppineet ja fariseukset, te ette pääse taivasten valtakuntaan."


Ja näin on jumalanne tahto:

2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."

4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."

4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oli Moosekselle käskyn antanut."

1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."

Psa. 7:12-14 "Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hänteroittaa miekkansa, jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee nuolensa palaviksi."

5. Moos. 20:16-17 "Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, äläjätä ainoatakaan henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset,hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt."

Tuom. 14:19 "Silloin Herran Henki tuli häneen, ja hän meni Askeloniin, löi siellä kuoliaaksi kolmekymmentä miestä."

4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oliMoosekselle käskyn antanut."

Hoos. 14:1 "... he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan."

2. Moos. 15:3 "Herra on sotasankari, Herra on hänen nimensä."

Jooel 3:9-10 (Herra puhuu) "... Alkakaa pyhä sota, innostakaa sankareita, lähestykööt, hyökätkööt kaikki soturit.Takokaa vantaanne miekoiksi ja vesurinne keihäiksi."

Jes. 42:13-15 "Herra lähtee sotaan niinkuin sankari, niinkuin soturi hän kiihoittaa kiivautensa; hän nostaa sotahuudonja karjuu, uhittelee vihollisiansa. 'Minä olen ollut vaiti ikiajoista asti, olen ollut hiljaa ja pidättänyt itseni. Mutta nytminä huudan kuin lapsensynnyttäjä, puhallan ja puuskun. Minä teen autioiksi vuoret ja kukkulat, ja kuihdutan niiltäkaiken ruohon; minä muutan virrat saariksi ja kuivaan vesilammikot.'"

Heb. 12:29 "Sillä meidän Jumalamme on kuluttavainen tuli."
2. Moos. 17:16 "... Herra sotii amalekilaisia vastaan sukupolvesta sukupolveen."


Elikkä vielä kerran:

Matt. 12:26 "Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja häntä ainoata palveleman'."



Ja jottei huonosti käy, niin muista - hän on tykästynyt savuun jota saadaan teurasjätteitä polttamalla:

3.Mooseksen kirja, Leviticus 3:

1. "Jos hänen uhrilahjansa on yhteysuhri, tuokoon hän, jos hän tuo
raavaskarjasta härän tai lehmän, virheettömän eläimen Herran eteen.

2. Ja hän laskekoon kätensä uhriteuraansa pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella; ja papit, Aaronin pojat, vihmokoot veren alttarille ympärinsä.

3. Ja hän tuokoon yhteysuhrista uhrina Herralle sisälmyksiä peittävän rasvan ja kaiken sisälmysten rasvan

4. ja molemmat munuaiset ynnä niiden päällä lantiolihaksissa olevan rasvan ja maksanlisäkkeen, joka on irroitettava munuaisten luota.

5. Ja Aaronin pojat polttakoot sen alttarilla polttouhrin päällä, joka on halkojen päällä tulessa, suloisesti tuoksuvana uhrina Herralle.

6. Mutta jos hän tuo uhrilahjanaan Herralle yhteysuhriksi pikkukarjasta urospuolen tai naaraspuolen, niin tuokoon virheettömän eläimen.

7. Jos hän tuo uhrilahjanaan lampaan, niin tuokoon sen Herran eteen

8. ja laskekoon kätensä uhriteuraansa pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella, ja Aaronin pojat vihmokoot sen veren alttarille ympärinsä.

9. Ja hän tuokoon yhteysuhrista uhrina Herralle sen rasvan, koko rasvahännän, joka on irroitettava häntänikamista, sisälmyksiä peittävän rasvan ja kaiken sisälmysten rasvan

10. ja molemmat munuaiset ynnä niiden päällä lantiolihaksissa olevan rasvan ja maksanlisäkkeen, joka on irroitettava munuaisten luota.

11. Ja pappi polttakoon sen alttarilla uhriruokana Herralle.

12. Ja jos hänen uhrilahjansa on vuohi, tuokoon sen Herran eteen

13. ja laskekoon kätensä sen pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella; ja Aaronin pojat vihmokoot sen veren alttarille ympärinsä.

14. Ja hän tuokoon siitä uhrilahjanaan Herralle uhriksi sisälmyksiä peittävän rasvan ja kaiken sisälmysten rasvan
15. ja molemmat munuaiset ynnä niiden päällä lantiolihaksissa olevan rasvan ja maksanlisäkkeen, joka on irroitettava munuaisten luota.

16. Ja pappi polttakoon ne alttarilla uhriruokana, suloisesti tuoksuvana uhrina; kaikki rasva olkoon Herran oma.

Äänestä

vajakki selittää itsellesi ja muille tyhmyyttäsi?
mene vitun hihhuli selostamaan paskaasi sille paskalle kuuluvalle palstalle. täällä ketään ei kiinnosta aivovauriosi.

Äänestä

Kyykytystä kyykytystä! Kristityt haluavat aina alistaa ja nöyristää kaikki lajitoverinsa, kumartamaan, katumaan ja polvistumaan. Aina lähtökohtana on se että ihmisellä ei ole mitään arvoa, pelkkä nahkasäkki lihaa ja luita. Mutta katso: kun jumalaa rakastaa, niin jopas vain jumalan rakkaus täyttää sielun ja sitten on ihkukivaa.

Ensin riistetään ihmiseltä ihmisarvo, ja annetaan sen tilalle keinotekoinen jumalan rakkaus. Se jumalan rakkaus on kuin paskat housussa, kyllähän se hetken aikaa lämmittää, mutta ajan myötä huomaa että kyllähän se tuntuu inhalta ja haisee. Mutta silloin on jo liian myöhäistä, sillä paskat on jo housussa. Sitten on enää yksi vaihtoehto jäljellä: houkutella muitakin "jumalan rakkauden" piiriin, jotta olisi edes kohtalotovereita joiden kanssa voi paskat housussa leikkiä että meillä menee muuten tosi hyvin.

Ei kiitos, minä en nöyrry ja kumarru siksi että joku väittää minun olevan "syntinen" tai jotain muuta. Minä en ala ketään kumartelemaan tai nöyristelemään. Minä olen olemassa: olen siis itseni arvoinen, eikä kukaan sitä arvoa riistä.

Äänestä
  • ... sisältää minusta järkeenkäyvää ajattelua: ihminen katsotaan periaatteessa hyväksi ja kehityskelpoiseksi olennoksi, jolla on omat heikkoutensa, mutta kasvu- ja kypsymisprosessi saattaa tuottaa hänelle syvyyttä ja uusia kykyjä. Voi aina pyrkiä parempaan sekä etsiä omalle elämälle luontaisinta sisältöä ja tavoitteita: muita vahingoittamatta, kaikkien yhteiseksi parhaaksi. Ihan ymmärrettävää minusta.

    Jatkaakseni Whitewashin ansiokasta vertausta - jokainenhan paskantaa jokseenkin päivittäin, mutta paska kuuluu pönttöön ja pylly pyyhitään huolella. Puhtaissa housuissa on mukavampi elellä.

    Tuntuu niin järjettömältä, että kristinuskon mukaan ihminen pitää ensin nuijia maan rakoon tämän kummallisen "syntisyyden" takia, jolle ei kuitenkaan itse mitään edes voi; ainoa pelastus on naama kurassa anoa armoa ylimmältä taholta, kylpeä jeesuksen veressä ja sen jälkeen pyrkiä monistamaan muissakin ihmisissä tämä mahtava kokemus.

    Käsikirja - Äidinkieli ja kirjallisuus (WSOY 2003, tekijöitä Mikkola, Koskela, Haapamäki-Niemi ym.) esittelee yhtenä tekstilajin rakennuskaavana amerikkalaisen AIDA-järjestyksen:

    - attention - huomion herättäminen
    - interest - tarpeen herättäminen
    - desire - halun herättäminen - osoitetaan, miten tarve tyydytetään
    - action - toiminnnallisuuden herättäminen

    Tätä kaavaa kristinuskon sanomakin käyttelee: 1. olet saastainen syntinen, 2. tarvitset pesua,
    3. meillä on sinulle pesuainetta, 4. ota jeesus vastaan TÄNÄÄN.

    Näin ihmistä vedetään kuin pässiä narussa.

    Äänestä

  • gyrus kirjoitti:

    ... sisältää minusta järkeenkäyvää ajattelua: ihminen katsotaan periaatteessa hyväksi ja kehityskelpoiseksi olennoksi, jolla on omat heikkoutensa, mutta kasvu- ja kypsymisprosessi saattaa tuottaa hänelle syvyyttä ja uusia kykyjä. Voi aina pyrkiä parempaan sekä etsiä omalle elämälle luontaisinta sisältöä ja tavoitteita: muita vahingoittamatta, kaikkien yhteiseksi parhaaksi. Ihan ymmärrettävää minusta.

    Jatkaakseni Whitewashin ansiokasta vertausta - jokainenhan paskantaa jokseenkin päivittäin, mutta paska kuuluu pönttöön ja pylly pyyhitään huolella. Puhtaissa housuissa on mukavampi elellä.

    Tuntuu niin järjettömältä, että kristinuskon mukaan ihminen pitää ensin nuijia maan rakoon tämän kummallisen "syntisyyden" takia, jolle ei kuitenkaan itse mitään edes voi; ainoa pelastus on naama kurassa anoa armoa ylimmältä taholta, kylpeä jeesuksen veressä ja sen jälkeen pyrkiä monistamaan muissakin ihmisissä tämä mahtava kokemus.

    Käsikirja - Äidinkieli ja kirjallisuus (WSOY 2003, tekijöitä Mikkola, Koskela, Haapamäki-Niemi ym.) esittelee yhtenä tekstilajin rakennuskaavana amerikkalaisen AIDA-järjestyksen:

    - attention - huomion herättäminen
    - interest - tarpeen herättäminen
    - desire - halun herättäminen - osoitetaan, miten tarve tyydytetään
    - action - toiminnnallisuuden herättäminen

    Tätä kaavaa kristinuskon sanomakin käyttelee: 1. olet saastainen syntinen, 2. tarvitset pesua,
    3. meillä on sinulle pesuainetta, 4. ota jeesus vastaan TÄNÄÄN.

    Näin ihmistä vedetään kuin pässiä narussa.

    muuten hyvin jenkkien Irakin sotaan lähdölle.

    Vähän myöhemmin sitten jouduttiin toteamaan, että mitään tarvetta (Irakin joukkotuhoaseita) ei sitten edes ollut olemassa.

    Ei ihme, että eräät (Colin Powell) häpeävät vieläkin puheitaan YK:n turvallisuusneuvostossa. Hänen saamansa "varmat" tiedot kun oli hankittu kiduttamalla.

    No AIDAn onnistunut käyttäminen on nyt sitten poikinut pitkästi toistasataatuhatta kuollutta. Se olis muuten jumalaton ruumiskasa, jos pinottais Valkoisen talon nurmikolle..

    Äänestä

sen kummempaa surkeutta ole, kuin että polvea välillä vihloo.

Juttusi oli tyhjänpäiväistä löpinää. Ei järjen häivää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paula Fakta-Ankara kirjoitti:

Ateistit eivät näe surkeaa omaa tilaansa, kun he puhuvat yhteen ääneen ja kaanonissa hihhuleista ja himmeistä kuupista, tarkoittaen ns. vajakkiuskovaisia, jotka ovat kuin b-luokan kansalaisia ateistin silmissä. Samalla puhutaan kuitenkin ateistien henkisestä tasosta ja samaan hengenvetoon vielä korkeasta ÄO:sta. Totuus on kuitenkin siinä, että vihassa syntynyttä viisautta ei voi verratakkaan rakkaudessa syntyneeseen henkisyyteen ja viisauteen.


Rakkailla lapsilla on näköjänsä monta alistettua nimeä silloin kun synti on sokeuttanut ja erottanut ihmisen Jumalasta niin erilleen, että lähimmäistä täytyy kaikin keinoin loukata.
Tähän on ratkaisu olemassa.

Synti nimittäin sokeuttaa normaalin ja terveen ajattelunkin ja ihmisten kristillisiä tekojakin aletaan pitämään aina ateisteille kuuluvina.


On kuitenkin olemassa Jumalan Sana, joka vapauttaa tästä raskaasta taakasta ja herättää ihmisen näkemään oman surkean henkinen tilansa. Hän tulee synnintuntoon ja tiedostaa olevansa tuomittu synnin takia. Jumalan Sana itse luettuna tai saarnattuna on jokaisen ateistinkin pelastus.
Synnintunto on henkisesti tervehtyneen ihmisen merkki, voidaan puhua myös syvältä heränneestä itsetoituusuudesta -ja tajunnasta, mikä on ihmisen korkeimmaksi viisaudeksi annettua. Synnintuntoinen ihminen tunnistaa Jumalan rakkauden itsessään.

Prosessi voi olla ahdistava ja pitkäkin kokemus kun omatunto asettaa ihmisen oikeaan asemaan suhteessaan Jumalaan. Siksi kaikki eivät jaksa tai uskalla syventyä koko asiaan, kun on pelko, että selviääkin sovittamaton ristiriita Jumalan vanhurskaan, pyhän lain ja hänen oman elämänsä välillä.

Jumalan Sana herättää kuitenkin ihmisen lopulta oivaltamaan oma kyvyttömyys vapauttaa itseänsä kaiken kattavasta syntisyydestään. Uskomaton juttu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu