Oiva Härkösen "hajasijoitukselle" kylmää

Vanhanen ja Pekkarinen ihmeen hiljaa;-)) Onneksi kepulaisilla ei ole jalansijaa pääkaupunkiseudulla, asiat voidaan hoitaa järkevästi..

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Bensan ja rakentamisen kalleus hillitsee talohaaveita kehyskunnissa/1135238346519
5249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kemira ilmoittaa keskittävänsä tutkimustoimintansa Espooseen. Kepulandiassa tutkimustoiminta supistetaan rajusti, joitain yksikköjä pannaan jopa kylmilleen.

Äänestä
  • 1000 uutta työpaikkaa;-)) Kiiminki on pelastettu ja ihmiset pääsevät krääsäostoksille edullisella polttoaineella....

    Äänestä

Kemira on ilmoittanut lopettavansa tutkimus- ja kehitystoiminnan muissa yksiköissään ja rakentaa Espooseen uuden suuren tutkimuskeskuksen. Miksi juuri tänne? Tietenkin sinne, missä on eniten muuta osaamista, jotta voidaan saada synergiaetuja, ja mistä ovat parhaat yhteydet maailmalle muihin osaamiskeskuksiin ja Kemiran omiin totantolaitoksiin.

Oivan filosofialla se tutkimuskeskus olisi varmaan pitänyt rakentaa jonnekin kepulandiaan, vaikkapa Oivan synnyinpitäjään Ilomantsiin. Anteeksi, kotipitäjänäänhän vuosikymmenet muualla asunut Oiva edelleen Ilomantsia pitää, samoin kuin pitää edelleen aatteenaan kepulaisuutta, johon hänen nykyisyydestään ei luulisi löytyvän yhtäkään järkisyytä.

Äänestä
  • ... edelleen järkisyyt. Se kehittää maata alueellisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti tasapainoisesti. Sen ulkopolitiikka on myös tasapainoista säilyttäen Suomen itsenäisyyden vastustamalla koklipien Nato-intoa ja säilyttämällä EU:n itsenäisten valtioiden liittona eikä edistä sen liittovaltiokehitystä.

    Äänestä

... kannattavuudella. Aina eivät yritykset tajua sijoittaa tuotantoa maakuntiin ja erikoisesti maakuntakeskuksiin, sillä siellä on yleensä kaikki halvempaa ja vapaata työväkeäkin paikanpäällä jo valmiiksi asutettuna. Hajasijoitus on myös kansantalouden kannalta edullista. Niinpä yhteikunnan kannattaa oman kannattavuutensa puitteissa tukea hajasijoittuvia yrityksiä.

Mutta taloudellisuus on kaikilla tahoilla otettava huomioon. Nyt energian hinnat nousseet ja Helsingissä työssäkäyvien pitkämatkalaisten matkustaminen kallistunut. Lisäksi kasvihuoneilmiö pakoittaa rajoittamaan öljytuotteiden kulutusta, jonka seurauksena fossiilisten polttoaineiden verotustakin on korotettu. Tämä vähentää asuntorakennustoimintaa kehyskunnissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyytiä... kirjoitti:

Vanhanen ja Pekkarinen ihmeen hiljaa;-)) Onneksi kepulaisilla ei ole jalansijaa pääkaupunkiseudulla, asiat voidaan hoitaa järkevästi..

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Bensan ja rakentamisen kalleus hillitsee talohaaveita kehyskunnissa/1135238346519

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu