Mistä oikein on kysymys?

joku vaan

Että mistäkö tässä evoluutio ja kreationismi keskustelussa oikein on kysymys?

Kysymys on siitä että evoluutio ja luominen on uskon asia.

Siis, jolla on uskoa, uskoo luomiseen ja jolla ei ole uskoa uskoo evoluutioon.

Kysymys on siis uskosta ja epäuskosta, niin yksinkertaista se on. Oikeastaan uskon vastakohta ei ole epäusko vaan pelko. Eli ne ihmiset jotka eivät usko Raamatun luomiskertomukseen omaavat uskon sijasta pelkoa.

Pelon vastakohta on myös rakkaus. Eli usko ja rakkaus on liitossa keskenään.

Tietysti Raamattu sanoo myös että usko on Jumalan lahja, eli jos et usko luomiseen vaan evoluutioon, niin et ole vielä saanut uskoa lahjaksi. On vaikea uskoa jos ei ole uskoa annettu ylhäältä.

Usko on laajempi asia kuin vain todeksi uskominen, usko on laaja käsite ja enempi hengellinen asia.

Siunausta kaikille ja hyvää päivänjatkoa!

7

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa jatkaen

      Valo on pimeyttä, valkoinen on mustaa, märkä on kuivaa ja tyhmyys on viisautta.

    • vanha-kissa

      joku vaan kirjoitti:
      "Kysymys on siitä että evoluutio ja luominen on uskon asia."

      Hmm, vierastan tätä rinnastusta. Evoluutio kun on nimenomaan se prosessi, joka on havaittavissa luonnosta tälläkin ajanhetkellä - se on havainto ja jos havaintoja pitää uskon asioina, niin vieraantuminen todellisuudesta on aika lähellä.

      Jos taas tarkoitat, että pitääkö evoluutioteoriaa ns. totena, niin kyse onkin jo eri asiasta. Tosin tässäkin "usko" on eri merkityksessä kuin mitä uskontojen kohdalla on kyse. Minusta evoluutioteorian pitäminen parhaimpana tieteellisenä teoriana selittämään havaitsemamme biodiversiteetti ei ole samassa mitassa "uskon asia" kuin luomiseen uskominen. Evoluutioteoria perustuu havainnoille, usko luomiseen on jotain paljon henkilökohtaisemmalle tasolle menemistä (mikäli siis kyse on uskontoon ja uskoon perustuvasta käsityksestä).

      "Kysymys on siis uskosta ja epäuskosta, niin yksinkertaista se on."

      Yksinkertaistat liikaa ja siinä menee lapsi pesuveden mukana.

      "Eli ne ihmiset jotka eivät usko Raamatun luomiskertomukseen omaavat uskon sijasta pelkoa."

      Aha. Aika ylenkatsoisesti sanottu tuo. Meinaatko että tunnet meidän jokaisen psyykeen sopukat vai perustatko tuon vain omaan luuloosi?

      Mitähän minä sinun mielestäsi sitten pelkään?

      "Usko on laajempi asia kuin vain todeksi uskominen, usko on laaja käsite ja enempi hengellinen asia."

      Noin voidaan asiaa katsoa. Uskoa voi vaikka tonttuihin, mutta onko sillä todellisuuden kanssa paljoakaan tekemistä? Mietipä sitä!

      • juuri se ongelma

        ettei sitä ole havaittavissa luonnossa tällä hetkellä, muu kuin mikroevoluutio. Joten äläpä valehtele: "Hmm, vierastan tätä rinnastusta. Evoluutio kun on nimenomaan se prosessi, joka on havaittavissa luonnosta tälläkin ajanhetkellä - se on havainto ja jos havaintoja pitää uskon asioina, niin vieraantuminen todellisuudesta on aika lähellä."
        Vielä ei ole makroevoluutiota dokumentoitu, eikä tulla dokumentoimaankaan. Yksipuoliset fossiilit hädin tuskin osoittavat asian puolesta yhtään mitään, ja genetiikka osoittaakin meille tämän harha-askeleen: evoluutio on pitkälti uskon voimalla eteenpäin viety kaunis kertomus, jolla lapsia kuitenkin aivopestään kouluissa. Ei näin, evoluutikot, ei näin.


      • kinni jäät
        juuri se ongelma kirjoitti:

        ettei sitä ole havaittavissa luonnossa tällä hetkellä, muu kuin mikroevoluutio. Joten äläpä valehtele: "Hmm, vierastan tätä rinnastusta. Evoluutio kun on nimenomaan se prosessi, joka on havaittavissa luonnosta tälläkin ajanhetkellä - se on havainto ja jos havaintoja pitää uskon asioina, niin vieraantuminen todellisuudesta on aika lähellä."
        Vielä ei ole makroevoluutiota dokumentoitu, eikä tulla dokumentoimaankaan. Yksipuoliset fossiilit hädin tuskin osoittavat asian puolesta yhtään mitään, ja genetiikka osoittaakin meille tämän harha-askeleen: evoluutio on pitkälti uskon voimalla eteenpäin viety kaunis kertomus, jolla lapsia kuitenkin aivopestään kouluissa. Ei näin, evoluutikot, ei näin.

        Mikroevoluutiolle ja makroevoluutiolle on olemassa tieteelliset määritelmät. Näiden määritelmien mukaista evoluutiota on havaittu luonnossa.

        Se, että te kreationistit olette yrittäneet uskotella että makroevoluutiolle on olemassa jokin toinen määritelmä jota aina muutetaan juuri sen verran että se jättää pois luonnossa havaitut makroevoluutiotapaukset on, yksinkertaisesti sanoen, valehtelemista.

        Haluaisin myös että selittäisit tuota epämääräistä heittoasi genetiikasta, kun otetaan huomioon, että kaikki genetiikasta saatu aineisto poikkeuksetta ja kiistatta tukee makroevoluutiota ja elämän yhteistä alkuperää.


    • pelottelua

      "Jos et usko meidän tarukirjaan, mörko tulee ja syö!"

      Luulenpa että se pelko löytyy ihan eri leiristä kun sinä kuvittelet.

    • "Pelon vastakohta on myös rakkaus. Eli usko ja rakkaus on liitossa keskenään." Eikös se uskossa olo ole sitä että pelätään kadotusta? Eli usko on pelkoa, tiede on rakkautta, intohimoa hankkia tietoa luonnonilmiöistä, kuten evoluutio.

    • Provo Gator

      ***Kysymys on siitä että evoluutio ja luominen on uskon asia.***

      Ei ole. Evoluutio tarvitsee uskoa tasan yhtä paljon kuin fysiikka, matematiikka tai gravitaatio.

      ***Siis, jolla on uskoa, uskoo luomiseen ja jolla ei ole uskoa uskoo evoluutioon.***

      Kuinka typerän puusilmäistä ja mustavalkoista. Se että evoluutioteoria osoitettaisiin vääräksi tai toimimattomaksi, ei tarkoita sitä, että kreationismi olisi oikeassa.

      ***Oikeastaan uskon vastakohta ei ole epäusko vaan pelko.***

      Tämä nyt on jo aika paksua, mutta väännetään hivenen rautalankaa: Eikö kristinusko viime kädessä ole pelastusoppi? Pelastus helvetiltä? Jos siltä tarvitsee pelastua, niin eikö sitä silloin tarvitse myös pelätä? Kerrohan nyt, mitä retoriikkasi mukaan "epäuskoinen" pelkää? Helvettiä? Ei kai? Joten, usko ja pelko käyvät käsi kädessä, ei usko ja rakkaus. Rakkauden vastakohta on muuten välinpitämättömyys...

      Pelon vastakohta ei myöskään ole rohkeus, vaan itseasiassa tyhmyys ja tietämättömyys. Rohkea ei ole se, joka ei pelkää vaan se, joka pelkää mutta uskaltaa silti. Ja se joka ei pelkää on joko hullu tai tyhmä...

      Sokean uskon käyttövoima on tietämättömyys, usko oman uskon erehtymättömyyteen ja tyhmyys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5104
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      25
      4258
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2431
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2234
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      1988
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1898
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1577
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1511
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1227
    10. Kerranki asiat oikein

      Ilkka ja muut pienpuolueeet...teitte hyvän työn kun valitsitte pätevän henkilön virkaan eikä kepulle passelia!! Jatkakaa
      Haapavesi
      10
      1154
    Aihe