Nopea kiihdytys säästää.

Mahdollisesti prosessoriohjatuissa autoissa.

Mutta pystyykö joku antaa viitetietoja tai linkkeja tällaisiin tutkimustuloksiin. Tässä yhteydessä kurssiopettajat ym ovat täysin samantekeviä huuhaa-ihmisiä, papukaijoja.

Mieluummin väitöstasoa.
4719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

löytyäkin verkosta mutta jos asia kiinnostaa niin ota itse yhteyttä Motivaan www.motiva.fi
tai Autoliittoon www.autoliitto.fi
tai Ajoneuvohallintakeskukseen www.ake.fi
Niistä löytyy tietoa koska siellä tuotetaan asioihin liittyvää informaatiota.

Äänestä

oli joitain vuosia sitten tutkimus, jossa vertailtiin erilaisia tapoja lähteä liikkeelle. Olet oikeassa. Ottomoottori toimii parhaimmalla hyötysuhteella isolla kaasulla. Siten tosiaankin kannattaa aina kiihdyttää siihen tarvittavaan nopeuteen mahdollisimman nopeasti ja sitten ajaa tasakaasulla.

Äänestä

Nopea kiihdytys on taloudellisin, koska kone toimii vääntöalueen huipulla (ja yli) lyhyen ajan heikon väännön ja pitkän ajan sijaan. Diesel, jossa vääntö on parhaimmillaan pienemmillä kierroksilla ei vaadi niin kovaa kaasujalkaa kiihdytyksessä.

Äänestä

Aikaisemmin ajelin turbokone-Volvolla. Kyllä hetken kiihdytys kun turbon paineet tuli mukaan antoivat melkoisen lisäyksen ajotietokoneen kulutuslukemaan. Pienemmän lisäyksen sai kohtuullisella kaasulla, jolloin turbo juuri ja juuri oli hereillä.
Nykyisin ajelen turbottomalla bensa-Skodalla, ja kokonaiskulutus on sitten 30 % vähemmän kuin edellisessä autossa.
Mutta kyllä siihen kulutukseen vaikuttaa muutkin tekijät kuin tuo kiihdytys. Tarkoitan muita tiellä liikkujia ja etenkin valo-ohjauksen ohjelmoijia. Asun kaupungissa, jossa edes jonkinmoinen vihreä aalto (=2 peräkkäistä valoa, kolmatta ei kannata edes toivoa) tulee noin 35-40 km/h nopeudella. Siksi ne jotka kiihdyttävät sallittuun 50'iin, joutuvat aina pysähtymään seuraavissa valoissa muutamaksi sekunniksi ja kiihdyttämään sen jälkeen uudelleen. Toisaalta perään puhaltajia löytyy, kun taitavat pitää minua tien tukkona hitaan kiihdytyksen ja 'alinopeuden' vuoksi. Sillä konstilla vaan saan edes jonkinmoisen jatkuvan liikkeen säilytettyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


finnbulli kirjoitti:

Mahdollisesti prosessoriohjatuissa autoissa.

Mutta pystyykö joku antaa viitetietoja tai linkkeja tällaisiin tutkimustuloksiin. Tässä yhteydessä kurssiopettajat ym ovat täysin samantekeviä huuhaa-ihmisiä, papukaijoja.

Mieluummin väitöstasoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu