Teuvo Suni: Jumala uhrasi Poikansa Saatanalle.
Ja kyseinen "totuus" kerrotaan missä kohtaa raamatussa?
Ja kyseinen "totuus" kerrotaan missä kohtaa raamatussa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei vielä ole mitään eksytystä.
Todelliseksi eksytykseksivoi tulla sellainen opetus ja toiminta, joka vie ihmisiä pois todellisesta Jumalan ja lähimmäisten rakastamisesta- eli Rakkaudesta. Mutta erilaisissa opetuksissa on juuri se vaara, että ihmiset alkavat niistä väittelemään, kinastelemaan ja lopulta taistelemaan, niin verisesti, että he eivät edes itse huomaa sitä, että he ovat jo joutuneet eksyksiin, pois Jumalan tahdon tieltä - valkeudesta.
Moni voi siis hairahtua opetuksissaan ja kiitos Jumalalle, hän voi oikaista asioita, ilman riitaakin.
UHRASI Poikansa - se jos mikä on eksytysttä, nyt on tietysti niin että kaltaisesi "opettajat" eivät itsekään ymmärrä asiaa oikein joten kuinka he voisivatopettaa muita??
Tiedät hyvin, että tuo sanonta liittyy Jeesuksen antamiseen eli uhraamiseen Saatanan tapettavaksi. Siitä vaiheesta oli kysymys.
Pahat ihmiset surmasivat Jeesukset, kun eivät osanneet valita murhamiehen ja Elämänruhtinaan väliltä.
Ei kannata perustaa uskoaan omaan valintaan ja omaan ymmärrykseen.
Siksi on helppo ymmärtää kenelle nämä kidutus-tuomion saaneet uhrattiin. Nämä kaksi kapinallista uhrattiin Keisarille. Missään ei ole erikoista mainintaa, kenelle Jeesus olisi uhrattu, Kuitenkin tämän tapahtuman henki antaa ymmärtää, ettei mahdollisesti Jeesus tehnyt tässä tapauksessa poikkeusta. Päätelkää itse kenelle tämä uhri kuului?
Eksyttäjä yrittää saada sinut ja minut kulkemaan synnin ja laittomuuden teitä. Eksyttäjä yrittää saada meidät pitämään vanhurskauden halpana ja epävanhurskauden ihannoitavana.
Jotkin oppikysymykset uhraamisista voi saada aikaan väittelyä ja eripuraa ja siinäkin on omat vaaransa.