Maahanmuuttajista on hyötyä

Maahanmuuttajat aiheuttavat todistetusti suomelle mm:

-kansantalouden kohentumista

-rikastavat geeniperimää ja kulttuuria

-poistavat työvoimapulaa

-maahanmuuttajat tulevat tänne töihin

-rasistit yrittävät estää sopeutumista

-suomalaisten nuiva asenne perustuu vääriin ennakkoluuloihin, ei tosiasioihin

Täällä esitetään paljon valheellisia ja rasistisia väitteitä ja tilastoja jotka eivät pidä paikkaansa.
4270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Provoprovoprovo...

Äänestä

Väitteillesi....

Äänestä
  • ei ole

    Äänestä

Tehdäänpä seuraavanlaisia oletuksia, Suomeen olisi tulossa työperäisiä maahanmuuttajia maasta X:

A.) suurin osa tästä ryhmästä on käynyt kotimaansa peruskoulun läpi muttei mitään jatkokoulutusta, joukossa on myös luku- ja kirjoitustaidottomia ihmisiä.

Sitten herää kysymyksiä, että miten he sopeutuvat vieraaseen kulttuuriin, kuinka hyvin he oppivat suomen kielen ja kuinka hyvin työllistyvät ne jotka eivät osaa edes kirjoittaa?

Lieneekö ihme, jos osa syrjäytyy ja katkeroituu "uudelle kotimaallensa"? Koska kilpailu vapaista työpaikoista on kova ja kuka on se työnantaja joka työllistäisi luku- ja kielitaidottomia työntekijöitä?

B.) korkeasti koulutettuja henkilöitä, yliopiston käyneitä ja tutkinnon tehneitä, esim. lääkäri. Osaavat hyvin englantia ja tulevat toimeen ulkomailla, osalla ehkä takana opintoja Suomessa (tai jossain muussa länsimaassa).

Ensinnäkin, kuka oikeasti luulee että tällainen henkilö haluaa tulla juuri Suomeen töihin? Maahan jossa on harvinaisen korkea ansiotuloverotus, kuka tänne haluaa tulla töihin?

Käytännössä käy melkein niin että tällainen henkilö lähtee mieluummin USA:han, Ranskaan tai Saksaan.

Lisäksi, jos tällaisia korkeasti koulutettuja henkilöitä kehitysmaasta X lähtee suurin joukoin länteen töihin. Niin emmekö silloin tavallaan "kuppaa" sen parhaimman aineksen kehitysmaasta X, ja tämä maa menettää "aivonsa" ulkomaille.

Eikös tämä ole jonkinsorttista imperialismia ja aivotuontia?

Myönnän toki että esimerkit A ja B ovat varsin kärjistetyt, mutta eiköhän se homma pääsääntöisesti näin mene?

Keskiluokka jää maahan X, mutta korkeasti koulutetut ja (jos ilmaisu sallitaan) "heikoin aines" lähtevät ulkomaille.

Summa summarum, kuka viitsii tulla tänne ansiotöihin, koska ansiotuloverot ovat maailman korkeimmat......?

Esim. USA:ssa samanlaisesta ja -tasoisesta työstä jää enemmän käteen, ja palkkauskin lienee korkeampi.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomalaisille kirjoitti:

Maahanmuuttajat aiheuttavat todistetusti suomelle mm:

-kansantalouden kohentumista

-rikastavat geeniperimää ja kulttuuria

-poistavat työvoimapulaa

-maahanmuuttajat tulevat tänne töihin

-rasistit yrittävät estää sopeutumista

-suomalaisten nuiva asenne perustuu vääriin ennakkoluuloihin, ei tosiasioihin

Täällä esitetään paljon valheellisia ja rasistisia väitteitä ja tilastoja jotka eivät pidä paikkaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu