googlettamalla löytyy erilaisia tutkimuksia. Voidaan sanoa että n. 40% maapallon miehistä ovat ympärileikattuja, lähes puolet.
http://en.wikipedia.org/wiki/Prevalence_of_circumcision
http://en.wikipedia.org/wiki/Prevalence_of_circumcision
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
vai itse asian päättäneitä? Tuollaisen pitää aina olla oma päätös, jota ei tehdä painostuksen alla.
-No siinäpä sinulla, Kössö-hössö onkin, nyt on työmaata kerrassaan; alahan väsäämään kirjeitä, nyt ensihätään EU:iin, YK:iin ja ties mihin muualle...!!!
Eikö sinua ole kukaan koskaan puolustanut? Voi sentäs.
Saat tietysti inhota minua ihan vapaasti, ei haittaa.
suoritetaan mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, mutta alle 1 vuotiaalle lapselle.
Aikuisena suoritettujen ympärileikkausten uskoisin olevan äärimmäisen pieni.Löysin kuitenkin artikkelin Austraalien lääkäreiden olevan sitä mieltä, että aikuisena suoritettu ympärileikkaus vähentäisi HIVin lisääntymistä. Kuulostaa kuitenkin taikauskoiselta, koska Afrikan ympärileikkaus toimenpiteet ovat 80% ja siellähän AIDS on valtoimenaan.
http://www.medpagetoday.com/MeetingCoverage/IAS/tb/6263
se GG täällä vaahtoaa. Hän on lukenut jostain tutkimuksesta, joka "näyttäisi" puoltavan näkemystä, että ympärileikkaus suojaisi AIDS:lta.
Eivät pikkuvauvat nai, saatana sentään. Silti tuota käytetään nyt sitten uutena perusteena vauvojen silpomiselle. Tehköön aikuinen äijä esinahalleen mitä lystää.
Kondomi siltä taudilta kaikkein parhaiten suojaa, mutta eihän se sovi paaville.
Minä en kyllä tajua tuota touhua ollenkaan. prkl!
erikoista ruveta vääntämään vittuiluksi tällaista asiaa... Ilmeisestikään lasten oikeudet eivät kaikkia kiinnosta.
tuli joskus jakso ympärileikkauksesta, ja siinä juuri kumottiin tuo väite, että ympärileikkaus vähentäisi AIDSin riskiä. Itse asiassa siinä kumottiin kaikki muukin ympärileikkausta puoltava asia, ja loppujen lopuksi ympärileikkauksesta ei ole mitään hyötyä, ainoastaan haittaa.
ympärileikkausten saatavuutta muista kuin terveydellisistä syistä.
Linkissä näkyy että Suomen sairaaloissa tehdään vuosittain jopa 1000 ympärileikkausta.
Elikkä paljon! Huomaahan tuon pornosivustoilla käydessä - olen kuullut. ;o)
No, nyt on kyse Suomen lainsäädännöstä.
eikä esim. korvannipukasta, sehän näkyisi paremmin, kaikki tietäisi missä niitä kunnon uskovaisia viilettää.
Runkkaus on muuten aika kummallisen näköistä noilla esinahattomilla, varmaan alunperin ympärileikkauksen tarkoitus oli estää juuri runkkaamista ja joku liitto jumalan kanssa oli vain tekosyy, olisko?
ympärileikkausta juuri tuolla mastuboinnin vaikeutumisella jenkkilän krisseleille mainostettukin. Mutta syyt olivat siis toiset kuin juutalaisilla ja muslimeilla.
Löysin mielenkiintoisen artikkelin.
"Ympärileikkaukset eivät ole mikään väistämättömyys, joiden edessä on antauduttava. Ympärileikkauksia tehdään niiden laittomuudesta huolimatta, koska niistä ei rangaista niiden laittomuudesta huolimatta. Ympärileikkaukset saadaan Suomessa loppumaan, jos ne halutaan lopettaa. Kun kouluterveydenhoitaja tai neuvolantäti havaitsee silvotun elimen, hän ottaa yhteyttä poliisiin ja lastensuojeluviranomaisiin. Lapsi otetaan huostaan, ja vanhemmat tuomitaan lapsensa törkeästä pahoinpitelystä ja pysyvän ruumiinvamman tuottamisesta. Maahanmuuttajille tehdään selväksi, että jos heidän lastensa sukuelimet havaitaan silvotuiksi, seurauksena on lapsen huostaanotto ja vanhempien ehdoton ja välitön karkotus. Tarvittaisiin vain jo voimassaolevien lakien noudattamista. Uskooko joku vakavissaan, että maahanmuuttajat olisivat valmiita ottamaan riskin vankilasta, karkotuksesta ja lapsen huostaanotosta? Jos Suomessa asuvat somalit ovat rangaistuksen pelossa valmiita luopumaan kulttuuriinsa aivan yhtä kiinteästi kuuluvasta tyttöjen silpomisesta, miksi he eivät jättäisi - pelotteen ollessa todellinen eikä teoreettinen - myös poikalastensa värkkejä rauhaan?"
http://www.halla-aho.com/scripta/ymparileikkauksista.html