Kuulin erään kristityn ja uudestisyntyneen sanovan että "adventistinen raamattukurssi" Ilmestyskirjaseminaari on puhdasta Ellen Whiten sanomaa sunnuntaipedonmerkkeineen ja sapattisinetteineen.
Sapattisinetti ja sunnuntaipedonmerkki-opit ovat saatanallisia oppeja koska ne ovat ulkopuolelta Raamatun.
Sapattisinetti ja sunnuntaipedonmerkki-opit ovat saatanallisia oppeja koska ne ovat ulkopuolelta Raamatun.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mikä on Babylon?
Entäs Babylonin huora?
http://www.israel-apu.org/kirjat/apostsrk.html
BAABELIN VALHEUSKONNON NOUSU JA TUHO (299)
Baabelin torni ja valheuskonnon synty (299)
Israelin lankeaminen Baabelin uskontoon (301)
Alkuseurakunnan turmeltuminen ja katolisen kirkon alku (301)
Suuri Babylon - lopun ajan maailmankirkko (304)
Suuren Babylonin tuomio (305)
Jumalan kansan uloslähtö suuresta Babylonista (307)
Hiukankin Raamatun historiaa ja profeettojen
kirjoja tutkinut käsittää, että Babylonia on
Assyyria. Jopa Joh.Ilmestys pitää kiinni
paikallisuuden kuvaamisesta. Sillä Eufrat-virralta
ne viimesiten päivien pahat henget lähtevät
liikkeelle. Ja profeetoissa annetaan selvästi
ymmärtää, että peto, se antikristus ilmaantuu
Babyloniasta, nykyiseltä Iran-Irak alueelta.
Assyyriasta puhutaan eräässä kohdin suoraan,
kun viitataan siihen, mistä se peto ilmaantuu.
Se Babylonian portto on tietenkin se väärä
profeetta, väärän uskonnon keskeltä nouseva
profeetta tai nimenomaan se väärä uskonto.
Varsinaisesta kristinuskostahan ei ole kyse.
Babylonian pääkaupunki on laajempi käsite kuin
vain Eufratin rannat ja Bagdad.
Ilmeisesti Irak rakentaa Israelin kanssa öljyputken sieltä Haifaan (Vain Syyria on
vastustanut, jo yli 10 vuoden ajan).
Muualla maailmasa öljy käy vähiin ensin, joten
tuosta alueesta Israel mukaan lukien, tulee
varsinainen suojelukohde ja kaupankäynti tullee
lisääntymään kaikin puolin räjähdysmäisesti.
Sitä kautta Kauko-Aasian kauppakin lisääntyy.
Niinpä Israelillekin taataan rauha jossain
vaiheessa ihan kansainvälisesti. Mutta Israel
joudutaan lopulta pettämään polittisista syistä.
Niin ajaudutaan antikristuksen aikakauteen.
Näin on nähtävissä yhä enenevässä määrin.
Iranin ja Irakin keskinäinen sopu on vain ajan
kysymys. Presidentit jo pystyvät keskustelemaan.
Eskatologi
Eikös sitä sanota huoraamiseksi jos tekeydytään protestanteiksi mutta haukutaan heitä babylonin huoriksi ja pedonmerkin vastaanottajiksi.
Se sellainen on.
Olisi mielenkiintoista saada virallinen Adventtikirkon määritelmä että mikä on kultti muuta kuin iänikuinen fraasi että sunnuntain pyhittäjät ovat kultteja paavin kumartamisineen.
Kun puhutaan Paavin kumartamisesta, niin tämä näkemys löytyy eri lähteistä.
Tutustu esim. Keijo Lindemanin kirjaan Apostolinen seurakunta
http://www.israel-apu.org/kirjat/apostsrk.html
Apostolien kuoltua luopumuksen ja laittomuuden voimat alkoivat vaikuttaa seurakunnan keskuudessa, kuten apostolit ja vallankin pakanain apostoli Paavali olivat varoittaneet. Seurakunta luopui vähitellen monissa asioissa niistä opetuksista, joita he olivat apostoleiltaan saaneet ja alkoi noudattaa Jumalan Sanalle vieraita pakanallisia oppeja ja käytäntöjä. Antikristillinen eksytys alkoi saada yhä enemmän jalansijaa kolmannella ja neljännellä vuosisadalla, jolloin tapahtui puhtaan alkuseurakunnan opetuksen ja Baabelin tornista alkaneen pakanallisen Baabelin kultin sekoittuminen. Samalla alkoi myös luopumuksen vallassa olevan yleisen katolisen ja valtiollisen kirkon historia. voidaan sanoa, että antikristuksen eksytys levisi monien antikristuksien kautta langenneeseen Jumalan seurakuntaan tai paremmin sanottuna langenneeseen kirkkoon.
Uskonpuhdistus on saanut jonkin verran poistettua niitä Baabelin pakanuuden oppeja, jotka levisivät ns. kristilliseen opetukseen, mutta yhä on runsaasti myös protestanttisten kirkkokuntien keskuudessa antikristillistä eksytystä. Kaikkein ikävintä on se, että useimmat protestanttiset kristityt eivät edes tiedä ja tunnista tätä eksytystä, vaan pitävät monia Raamatun vastaisia oppejaan oikeina. Tämä sokeus on myöskin johtamassa siihen, että protestanttinen maailma on uudelleen lähestymässä Rooman antikristillistä eksytystä ekumenian merkeissä ja on muodostumassa antikristuksen vallan loppuhuipentuma ennen Jeshuan (Jeesuksen) paluuta.
Samalla kuitenkin Jumala asettaa ennalleen todellisen seurakuntansa ja puhdistaa sen valmiiksi Herran paluuta ja ylöstempausta varten. Se merkitsee lopun ajan yksisydämisen apostolisen seurakunnan syntyä, seurakunnan, joka joutuu kokemaan petovallan taholta. Tämä lopun ajan apostolinen seurakunta, todellinen Messiaan ruumis, muodostuu kaikista niistä, jotka haluavat noudattaa Jumalan totuuden Sanaa eivätkä ihmisoppeja ja antikristuksen eksytystä. Se ei tule olemaan ihmisorganisaatio, vaan Pyhän Hengen yliluonnollisten yhteenliittymä, todellinen Messiaan ruumis.
BAABELIN VALHEUSKONNON NOUSU JA TUHO (299)
Baabelin torni ja valheuskonnon synty (299)
Israelin lankeaminen Baabelin uskontoon (301)
Alkuseurakunnan turmeltuminen ja katolisen kirkon alku (301)
Suuri Babylon - lopun ajan maailmankirkko (304)
Suuren Babylonin tuomio (305)
Jumalan kansan uloslähtö suuresta Babylonista (307)
löytyvät Raamatusta, joten ne eivät ole mitään ulkopuolisia juttuja.
Sapatti sinettinä ja sunnuntai pedonmerkkinä on adventistinen oppi eikä kristittyjen.
Tämä on profeetta Ellen Whiten näky.