Pata kattilaa soimaa

Uskova_1 kirjoitti:


"Tuolla menetelmällä tuo harhaopin tilkkutäkki pysyy teidän mielikuvituspelastusmenetelmänänne lopun ikäänne ja sitten kuvittelu loppuu ja täkki lentää taivaan tuulin, kun kuolema koittaa, ja kas löydätte itsenne tuonelasta odottamasta viimeistä tuomiota ja loputonta helvetin kärsimystä."

Monet täällä ovat olleet iloisia uskova_1 / Riitan paluusta lomalta ja kirjoituksista.

Tässä kohdassa on kuitenkin vaikea yhtyä iloon.

EGW:tä syytettiin vastustajiensa armottomasta tuomitsemisesta kadotukseen.

Tässä mennään vähän pidemmälle kun hekumoidaan "vastustajien" loputtomalla helvetin kärsimyksellä.

Tosin virheitä ja ilmaisun lipsahduksia sattuu kaikille.

Muu osa uskova_1:n kirjoituksesta olikin sitten parempaa opillista erittelyä, josta mielestäni osa osuu kohdalleen ja osa ei.

Ajatukset iäisestä helvetin piinasta ja oikeudenmukaisesta Jumalasta eivät allekirjoittaneelle yhdisty.
4109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mielestäni tuo ikuisen-piinan-opin levittäminen on vakavaa Jumalan olemuksen vääristelyä ja vaikka se ei Jumalaa luonnollisesti muuta piinaajaksi niin se kuitenkin eksyttää pahemmin kuin ehkä ensi näkemältä huomaa. Mielestäni kiduttavan ja ei kiduttavan Jumalan välillä on niin valtava että ei voida oikeastaan sanoa että puhutaan samasta Jumalasta.

Minusta tämä piinaoppi on paremminkin se pedon merkki - todella petomainen oppi.

Äänestä

On ne voima vaikutukset joilla saa mielikuvituksen liitämään, kuin kotkan. Tällä Hashiksellahan saa aikaan myös sen Kristillisyyttä vihaavan hengenkin aikaan, Tämän hengen sanotaan olevan pyhähenki. mutta voima vaikutukset ovat vain vastakkaisia. Näet tämän hengen saaneet eivät anna sentinkään arvoa. Jeesuksen opetuksille ja käytännölle, Tämä arvo ilmaantuu vain Jeesuksen vastustajalle Lusiferille.

Tunsin erään nuoren tytön hän kokeili Hän kokeili Hashiksen polttoa vain yhden ainoan kerran Ja tämän jälkeen hän joutui Skitsofernia hoitoa saamaan. Ennen tätä kertaa tämä tyttö oli aivan tavallinen normaali tyttö. Näet herkkä yksilö voi saada sairauden melko pienellä annoksella. Toiset kestävät enemmän. Muutamista polttajista tulee näitä Jeesuksia, jotka riisuvat vaatteensa Ja alkavat juosta alastomana.Kaikki polttajat reakoivat hieman eri-tavalla. Joillakin heistä on jonkin aikaa melko terävä äly ennenkuin laskukausi alkaa. Heillä on yleensä Totuuden vastainen inspiraatio. Erään tuntemani perheen nuorin poika alkoi käydä vaaralliseksi. Vanhempien piti antaa tämä poika viran omaisten hoitoon. Syystä kun vanhemmat eivät voineet rahoittaa tätä poikaa liian kovan Hashiksen käytön suhteen. Tällä tavalla vaikuttaa Tämä Hashis käyttäjiinsä. Nämä käyttäjät pitää jättää omaan arvoonsa.

Tilkuistahan se Riitta on todella tehty. Minä unohdan koko Riitan olemassa olon. Tosin säälin häntä ja säälin vielä enemmän hänen opetuslapsiaan!

Äänestä

/// "Tuolla menetelmällä tuo harhaopin tilkkutäkki pysyy teidän mielikuvituspelastusmenetelmänänne lopun ikäänne ja sitten kuvittelu loppuu ja täkki lentää taivaan tuulin, kun kuolema koittaa, ja kas löydätte itsenne tuonelasta odottamasta viimeistä tuomiota ja loputonta helvetin kärsimystä." \\\

Emme voi tehdä tyhjäksi ns. kolmannen enkelin
varoitussanomaa, sellaisenaan kuin Johannes sen
Jeesukselta sai! Erityisesti adventismi korostaa
ns. kolmen enkelin sanomaa, mutta jättävät silti
huomiotta siinä tärkeimmän: kolmannen enkelin.
Se on vaarallista leikkiä iankaikkisuuskohtalolla.

Joh.Ilm. 14.

9 Näiden kahden jäljessä tuli vielä kolmas enkeli, joka kuulutti kovalla äänellä: "Se, joka kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa otsaansa tai käteensä sen merkin, [Ilm. 13:16,17]
10 joutuu yhtä lailla juomaan Jumalan vihan viiniä, joka laimentamattomana on kaadettu Jumalan vihan maljaan.
Häntä kidutetaan tulessa ja rikin katkussa
pyhien enkelien ja Karitsan edessä.
[Jes. 51:17; Jer. 25:15; Hes. 23:33 | 1. Moos. 19:24]
11 Tulesta, joka ihmisiä kiduttaa, nousee savu aina ja ikuisesti.
Heillä ei ole päivän, ei yön lepoa
-- ei niillä, jotka kumartavat petoa ja sen kuvaa, eikä kenelläkään, joka ottaa pedon nimen merkikseen. [1. Moos. 19:28; Jes. 34:10]

Tosi_uskova

Äänestä
  • Toki on oikein varoittaa ikuisesta tuomiosta jos tosiaan siinä vakaumuksessa on että adventismi vie grillivartaaksi.

    Itse en pidä adventismin huonoja sivujuonteita niin vaarallisina, lähinnä liika lakihenkisyys voi vaikeuttaa uskontietä.

    Tietysti jos fokusoituminen päiväkysymykseen tekee sokeaksi muille pedon valtaan alistumisen ulottuvuuksille, joita pikkuhiljaa vihollinen ujuttaa arkeemme, niin onhan se vakava asia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


A-positiivinen kirjoitti:

Uskova_1 kirjoitti:


"Tuolla menetelmällä tuo harhaopin tilkkutäkki pysyy teidän mielikuvituspelastusmenetelmänänne lopun ikäänne ja sitten kuvittelu loppuu ja täkki lentää taivaan tuulin, kun kuolema koittaa, ja kas löydätte itsenne tuonelasta odottamasta viimeistä tuomiota ja loputonta helvetin kärsimystä."

Monet täällä ovat olleet iloisia uskova_1 / Riitan paluusta lomalta ja kirjoituksista.

Tässä kohdassa on kuitenkin vaikea yhtyä iloon.

EGW:tä syytettiin vastustajiensa armottomasta tuomitsemisesta kadotukseen.

Tässä mennään vähän pidemmälle kun hekumoidaan "vastustajien" loputtomalla helvetin kärsimyksellä.

Tosin virheitä ja ilmaisun lipsahduksia sattuu kaikille.

Muu osa uskova_1:n kirjoituksesta olikin sitten parempaa opillista erittelyä, josta mielestäni osa osuu kohdalleen ja osa ei.

Ajatukset iäisestä helvetin piinasta ja oikeudenmukaisesta Jumalasta eivät allekirjoittaneelle yhdisty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu