Virittelin kerran täällä keskustelua wicca-uskosta, ja Tristar kertoi muistaakseni mielenkiintoisia juttuja, mutta KUMMA KYLLÄ se ketju poistettiin.
Olisi kiva kuulla lisää. Tristar, oletko kuulolla?
Se mitä tiedän wiccalaisuudesta kiehtoo minua siksi, että siinä sidotaan ihminen omiin tekoihinsa, näin olen ainakin käsittänyt. Eikö siinä sanota, että kaikki teot tulevat asianosaiselle takaisin kolminkertaisina?
Minusta se on hieno ajatus. Kristityt saavat sen sijaan kaiken anteeksi. Eivätkä koskaan opi kantamaan vastuuta tekemisistään...
Wicca-kysymys
8
446
Vastaukset
- Nos. 23-24
Wiccan piirissä tapahtuu hämmästyttäviä asioita. Eräskin ystäväni käveli ilmassa viiden todistajan edessä.
- gyrus
... kiinnosta ilmassa kävelyt tai sellaiset, vaan ihmisen moraalinen vastuu ja miten wicca sen kokee.
kirjoitit:"Kristityt saavat sen sijaan kaiken anteeksi. Eivätkä koskaan opi kantamaan vastuuta tekemisistään... "
Siihen anteeksi saamiseen liittyy myös katumus ja anteeksi pyytäminen eli sen teon kohtaaminen,itse näen tämän kyllä jos minkä vastuunkantamisena.- gyrus
... en sitä epäile ja kirjoitin ensin ehkä turhan kärkevästi, anteeksi. Onhan kristittyjä jotka todella tekevät parhaansa.
Mutta on valitettavasti myös sellaisia uskovia ihmisiä, jotka tekevät ihan tahallaan pahaa tuhoa varsinkin ihmissuhteissaan - ja sitten he "katuvat", tietävät koko ajan saavansa anteeksi ja ovat sitten kauhean loukkaantuneita, kun heidän huonosti kohtelemansa ihminen ei unohdakaan tapahtunutta niin helposti kuin ns. korkein oikeus.
- Sisely
Kolminkertaisuuden lain mukaan kaikki teot palaavat Kolmin(/monin)kertaisena tekijälle. Niin hyvät kuin pahatkin.
Wiccan rede on tärkein ohje, ja se kuuluu "tee mitä haluat, mutta älä vahingoita".
Minut vie unimaailma, tuolta löydät lisää:
http://www.wicca.fi/wicca.htm- gyrus
Mielenkiintoista :)
- sunnyriver
Kristinuskosta vielä:
Anteeksianto on eri asia kuin seurausten kantaminen.
Jos ihminen pahoinpitelee jonkun, joutuu hän kärsimään rangaistuksen, vaikka tulisi uskoon ja sanoisi, että on jo eri mies. Samalla lailla siellä istutaan rangaistusaika.
Yksinkertaistaminen on välillä liian helppoa.
Tiedän minäkin noituudesta aika paljon mutta oleellista on vain se, että Jumalan tahdon mukaista on, että ihminen pysyy siitä kaukana!
Ihan vain sen takia, että kaikilla asioilla on
seuraamuksensa...- Bubastis.tm
Sen takia raamattuun on kirjoitettu: "noitanaisen älä anna elää..."
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311352
- 1011044
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25947Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat305828- 99803
- 37683
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56638Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140603