Onko teillä muilla epileptikoilla epätodellinen olo ennen isoja kohtauksia? Minulle tulee ennen kohtausta sellainen outo olo, että onpa kaikki tässä ympärillä outoa ja kummallista, vaikka tiedän, että se on vanhaa tuttua.
Epätodellinen olo?
4
1475
Vastaukset
- tarjasusanna
mutta kuulostaa tutulta - tiedän että monella on
itse olen nähnyt valoja--
tollasia outoja oloja mulla on ihan muuten silloin tällöin, pöntöintä on niissä se että se voi tulla jossain esim.lasten koulun juhlissa --- ja siinähän sitä sitten koko loppuajan tarkkailee itteään ja pelkää kohtausta... - Telle
Hei Jaakko! Voittopuolisesti tajuttomuuskouristukohtauksiani ovat edeltäneet noin 1,5 vrk:tta kestäneet aurat; kun kohtauksen aika tulee, en oikein hahmota ympäristöäni (jotenkin vääristynyt makkari, ei havaintoa siitä, missä olen jne.), en kunnolla tunnista miestäni, koko vartaloni on ikään kuin erillään minusta. Ne kaksi kertaa kun GM-kohtaus on tullut "puun takaa" en ole kokenut mitään, kaikki on ollut vain kerralla "filmi poikki".
- Kiraki
Mulla oli keskiviikkona kohtaus ja vieläki on vähän epätodellinen/hajamielinen olo..Eli mulla on kohtauksen jälkeen..En heti tänäänn ees muistanu omaa h-tunnuksen loppua. Puoli vuotta sitten mulla onkin vasta todettu ja nyt tuli eka sitten viime talven..Hui ku pelottaa ku oon yksin 4kk ikäisen vauvan kans päivät kotona..
- Anonyymi
Vaikkawanha alotus,niin:
Homman nimi on sellainen että ostin edellisen kohtauksen jälkeen lääkärin suosituksesta dosentin. Nyt pystyy seuraamaan lääkkeen kulutusta ja huomaa sen juurikin tuosta "epätodellisesta olosta" kun lääkkeet ovat myöhässä.
Älä kysy tästä, sillä sain tämän topicin tuosta ongelmaani googlettaessani nenäni eteen enkä varmaan heti eksy. Joka tapauksessa "epätodellin olo" oli omalla kohdallani jonkinlainen "aura" ja koska tämä epilepsia ei ole itse sairaus, vaan oire (kuten kuume tai ripuli) sairaudesta niin tälläkin tulee olemaan lukuisia poikkeuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634571KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?632854- 1492811
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492674- 241913
- 241801
- 301646
- 1741630
- 421342