Onko kellään muilla ollut vaikeuksia nostaa Sampolta opintolainaa tällä ja viime viikolla? Kelalta tuli takauspäätös opintolainaan 1.8. alkaen mutta nosto ei ole onnistunut. Minua on pompoteltu konttorista toiseen ja yhdistelty asiakasneuvojalta toiselle mutta kukaan ei nostoa ole onnistunut suorittamaan. Verkkopankki ilmoittaa noston yhteydessä että "palvelu ei juuri nyt käytössä. koita myöhemmin uudelleen". Soittopyyntöjä on jätetty kymmeniä eikä niihin vastata. Vuokra ja laskut maksamatta, maksaako Sampo muistutusmaksut?
Kyllä tässä mielenterveys pettää kohta.
Kyllä tässä mielenterveys pettää kohta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itsellä tapeltiin opintolainan suhteen koko heinäkuu Sampo Pankin kanssa, kun kaatui myös vastaavaan ongelmaan. Virkailija laittoi asiasta viestiä tietohallintoon Helsinkiin ja he tappelivat sen suhteen koko sen heinäkuun, kunnes ensin saatiin vähän nostettua ja toisella yrittämällä saivat koko lainan nostettua.
Sitä ennen vielä lainan korotus kaatui siihen, että sen allekirjoitus jäi jumiin järjestelmään ja jouduin käymään konttorissa käsin allekirjoittamassa sen, että sain vuoden 2007-2008 lainan korotettua.
Ongelmien jatkuttua Sampo Pankki tarjosi minulle kertalainaa, jonka avulla sain sen 2700 e ulos opintolainan ehdoin, mutta lystinä tässä oli, että jouduin maksamaan korot heinäkuulta, jotka olivat n. 10-15 e.
Olin yhteydessä pankkialan asiakasneuvontatoimistoon Helsinkiin puh. 09 4056 1230 (ark. 9-14) ja he olivat sitä mieltä, että Sampo Pankki oisi ollut velvollinen korvaamaan vahingot meinasin vielä siirtää lainani OP:hen ja siihen liittyen oisi tullut kuluja 150 e. Suosittelen myös ottamaan yhteyttä ko. tahoon, koska sieltä saa neuvotteluapua ja vinkkejä asian hoitamiseen.
"Pankkialan Asiakasneuvontatoimisto on perustettu vuonna 1998. Yritys on erikoistunut pankkiasiakkaiden neuvontaan. Toimisto palvelee pankkien henkilö- ja pienyritysasiakkaita antamalla neuvoja pankkitoimintaan liittyvissä kysymyksissä. Teitä palvelee kolme juristia. Selvitämme pankkien ja asiakkaan välisiä ongelmia ja annamme tarvittavia sovintoehdotuksia. Asiakkaille asiakasneuvonta on maksutonta. Neuvontapalvelu on luottamuksellista."
Laitoin Sampo Pankille korvausvaatimuksena matkakuluja, puhelinkuluja ja tietysti kertalainan korkokuluja. Vielä he eivät ole vastanneet, koska siitä on vasta n. viikko aikaa.
Valitusmalli löytyy tästä: http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/348c20b1-30f9-4a8d-96dd-5fa4b8f9ad34.aspx?announcementId=0bc000df-296b-4079-8085-245b0ac0c7ec&groupId=4ac236ea-a13b-41f9-8416-248ca82aa95d
Eiköhän sen uuden opintolainan voi nostaa jostain muustakin pankista...
Tanskalaiset saivat Sampopankin kerralla niin kuralle, että vaihda nyt hyvä ihminen pankkia sinäkin äläkä vain ruikuta netissä.
Kyllä homma & palvelu muilla pankeilla pelaa!