Onko ylimääräiset kertausharjoitukset kutsuttu koolle?
Onko venäjän
vastainen raja suljettu?
3139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vainoharhaisuus eli paranoia on kohtuutonta levottomuutta tai pelkoa omasta hyvinvoinnistaan. Se saattaa olla kohtuutonta psykoosiin saakka. Paranoia perinteisesti sisältää vainoavia uskomuksia mahdollisesta uhasta tai salaliittoteorioista.
Ennen aina kun oli joku pieni konflikti jossain päin maailmaa lähtivät Hoirnetit taivaalle jyristeleen. Nyt ei ääntäkään. Mitä se oikein tietää?
Putin uhkaa vastatoimilla
Georgian joukot tunkeutuivat Etelä-Ossetian pääkaupunkiin
8.8.2008 0:34 (Päivitetty 8.8.2008 12:37)
Etelä-Ossetian ilmaiskuissa on kuollut useita ihmisiä, sanoo Etelä-Ossetian terveysministeriö.
Georgialaisia sotilaita asemissaan Ergnetin kylän edustalla.
Georgialaisia sotilaita asemissaan Ergnetin kylän edustalla. (AP / LEHTIKUVA)
Georgian joukot pommittavat Etelä-Ossetiaa. Katso BBC:n video.
Lue myös
Stubb syvästi huolestunut Etelä-Ossetiasta
Georgian ja Etelä-Ossetian väliset taistelut kiihtyvät.
Venäläisen uutistoimisto Interfaxin mukaan Georgian joukot ovat tunkeutuneet Etelä-Ossetian pääkaupunkiin Tshinvaliin, jonka eteläosassa käydään taisteluja.
Vahvistamattomien tietojen mukaan ainakin 15 ihmistä olisi saanut surmansa Georgian ja Etelä-Ossetian taistelukoneiden ilmaiskuissa.
Georgia syytti Venäjää pommituksesta
Georgia sanoo Venäjän taistelukoneiden pudottaneen pommeja Georgian puolelle lähelle Etelä-Ossetian separatistialueen rajaa.
Sisäministeriön mukaan ilmaiskuissa on haavoittunut useita siviilejä. Kaksi venäläiskonetta pommitti poliisiasemaa lähellä Karelin kaupunkia ja kolmas pommitti Gorin kaupungin lähistöä, kertoo sisäministeriön tiedottaja.
Venäjän pääministeri Vladimir Putin uhkasi Georgiaa vastatoimilla sen hyökättyä Etelä-Ossetiaan.
Rauhanvetoomukset kuuroille korville
Georgia aikoo jatkaa sotilasoperaatiota Etelä-Ossetiassa rauhanvetoomuksista huolimatta.
Pääministeri Lado Gurgenidzen mukaan Georgia jatkaa sotatoimia kunnes kestävä rauha on saavutettu.
Georgia rikkoi eilen vain muutaman tunnin kestäneen tulitaukolupauksen syyttäen separatisteja georgialaiskylien tulittamisesta.
Etelä-Ossetian viranomaisten mukaan eilisissä taisteluissa kuoli 12 ihmistä ja 20 haavoittui.
Venäjä ja Georgia sanasodassa
Venäjän pääministeri Vladimir Putin uhkaa Georgiaa vastatoimilla. Putin syyttää Georgiaa hyökkäystoimista Etelä-Ossetiassa, missä taistelut kiihtyivät viime yönä.
Georgian presidentti Mihail Saakashvili puolestaan syyttää Venäjää laajamittaisesta sotilasoperaatiosta Georgiaa vastaan. Hän on julistanut yleisen liikekannallepanon. Hän sanoo Georgian joukkojen vapauttaneen suurimman osan Etelä-Ossetiasta.
Kremlin tiedotus on sanonut Venäjän harkitsevan poikkeustoimia Etelä-Ossetian tilanteen takia. Presidentti Dmitri Medvedev on kutsunut koolle maan turvallisuusneuvoston.