http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1567557
"Olemme kuin Suomi talvisodassa"
Hahhah, ettepä ole! Suomeen hyökkäsi Neuvostoliitto, jonka johtaja oli teidän kylältä lähtöisin.
"Kun uutisankkuri kysyi häneltä, mitä hän toivoisi presidentti George W. Bushin tekevän Georgian tilanteen johdosta, Saakashvili piti ensiksi pienen tauon ja otti sitten esille Suomen."
"Me olemme nyt samassa tilanteessa kuin Suomi oli vuonna 1939, kun Stalinin Neuvostoliitto hyökkäsi maahan ja halusi alueita itselleen, Saakashvili sanoi."
Ei se ihan noin mene. Etelä-Ossetia haluaisi itsenäistyä ja Georgia ei haluaisi siitä luopua (olisivat nyt hyväksyneet mokoman pikku pläntin itsenäistymisen). Suomi oli jo itsenäinen, kun georgialainen Stalin halusi alueita Suomesta. Nyt Georgia itse aloitti hyökkäyksen ja ajautui itse aiheuttamaansa sotaan ja Venäjä tietysti aivan oikeututusti puolustaa alueella olevia kansalaisiaan.
Bushin avun nyyhkyttäminenkin on neitimäistä ja turhaa. Tämän hetkinen tilanne on osaltaan sekopää Bushin syytäkin Kosovon itsenäistymisen seurauksena. Amerikan kahjo on saanut kaiken niin sekaisin, että siinä riittää seuraajilla korjaamista. Keskitysleirin pitäjä kuuluisikin viedä kautensa päätteeksi Haagiin tuomittavaksi.
Saakashvilillä viiraa päästä
2
211
Vastaukset
- eri-mies
1941 joten yhtäläisyyksiäkin löytyy. Suomi hyökkäsi Karjalaan ottamaan menettämiään alueita. Nyt Georgian hullu presidentti päätti "vapauttaa" E.Ossetian, heiltä kyselemättä.
- Pitäsollaylpee
Vaikkei sitten pitäiskään paikkansa. Eikä löydy yhteneväisyyskiä talvisottaan. Tuntui ihan liikuttavalta kuulla tuo vertaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647