Demilitarisoidaan Suomi

Ahvenanmaa on ollut demilitarisoitu alue jo 20-luvulta lähtien, eli siellä ei ole ollut minkäänlaista armeijaa, ei oman valtion eikä vieraan.

Kukaan ei ole siitä huolimatta miehittänyt Ahvenanmaata tai uhannut sen itsenäisyyttä.

Ahvenanmaa on hyvä esimerkki siitä, että Suomen armeija on täysin tarpeeton ja hyödytön.
3254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ahvenanmaa ei ole sotilaallinen tyhjiö, vaikkei siellä rauhan aikana suomalaisia joukkoja olekkaan kuin poikkeustapauksissa.

Suomen Puolustusvoimilla on kansainvälisiin sopimuksiin perustuen velvollisuus myös Ahvenanmaan puolustamiseen. Siihen on olemassa kalusto ja sitä myös harjoitellaan. Rauhan aikainen demilitarisointi on sinänsä huvittavaa teeskentelyä: Tosipaikan tullen armeija on Ahvenanmaalla hyvin nopeasti.

Esimerkkisi ontuu. Demilitarisointi onkin hieno periaate ja kaunis ajatus, muttei toimi kriisien aikana: demilitarisointi ei ole kyennyt pitämään Ahvenanmaata irti sodista. Bomarsundin rauniot sekä rauniot I ja II maailmansodan ajalta kertovat tänäänkin karua kieltään suursotien ja suurvaltapolitiikan kovuudesta. Demilitarisointia ei kunnioiteta sodan oloissa, jos muut intressit ajavat edelle.

Äänestä
  • Sodan tullessa Venäläisjoukot ovat alueellammme hetkessä, eivät tietenkään osoita aseillaan meitä, mitä nyt muutaman pahimman estelijän ampuvat. Sen sijaan Usa,n ydinkärjet tussahtelevat rakkaalle kotitantereellemme, onhan Usan vihollinen täällä. Siinä sitten kuolemme kuin lampaat, niin myös sinä lapsesi ja sukusi, ja kenen syystä, sinun joka nerokkuuksissasi heitit aseesi järveen, ei se susi tule.

    Äänestä

Demis Roussosoidaan tuollaisen ehdotuksen tekijät.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Supersivari kirjoitti:

Ahvenanmaa on ollut demilitarisoitu alue jo 20-luvulta lähtien, eli siellä ei ole ollut minkäänlaista armeijaa, ei oman valtion eikä vieraan.

Kukaan ei ole siitä huolimatta miehittänyt Ahvenanmaata tai uhannut sen itsenäisyyttä.

Ahvenanmaa on hyvä esimerkki siitä, että Suomen armeija on täysin tarpeeton ja hyödytön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu