Ei Natolle

Onneksi Suomi ei ole natossa niin emme joudu osallistumaan MUIDEN SOTIIN ja henkilökohtaisesti emme joudu MUIDEN RAHAN- JA VALLANHIMON MAKSUMIEHIKSI. Venäjän ja Georgian välinen kiistely Etelä-Abhaziasta ja Etelä-Ossetiasta ei pätkääkään kuulu meille TAVALLISILLE SUOMALAISILLE. Suomalaiset asevelvollisuusikäiset miehet tarvitaan Suomessa SUOMEN ALUEEN FYYSISEEN PUOLUSTAMISEEN, eikä mihinkään "rauhanturva" tehtäviin siellä missä pippuri kasvaa. Jos Helsingin Herroja niin kauheasti huolettaa Sudanin ym maiden ihmisoikeudet niin menköön ITSE HENKILÖKOHTAISESTI TURVAAMAAN "RAUHAA" esim. Afganistanissa. Nato jäsenyys vaan on turha ylimääräinen rasite Suomen valtiolle ja "rauhan" turvaamiseen käytetyt rahat ovat ihan suotta pois SUOMEN FYYSISEN ALUEEN PUOLUSTUKSESTA. Pidetään me suomalaiset vain huolta omista asioista ja modernisoidaan armeijamme fyysistä kykyä PUOLUSTAA SUOMEN ALUETTA. Georgia, Venäjä, Usa ja Israel pitäköön ITSE HUOLEN OMISTA ASIOISTAAN. Pitäkäämme me suomalaiset huolta ainoastaan SUOMEN ASIOISTA ja olkaamme sovussa naapureiden kanssa, eli lyhyesti lontoon murteella "MIND YOUR OWN BUSINESS". Näin saamme Suomessa elää rauhassa ja nauttia rauhan ajan siunauksista.

5

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuten suomea uhkaa murha

      Olen samaa mieltä ,ei Natoa saamme olla rauhassa.

    • Nappula-

      Georgian ja Venäjän välillä on täysi sota, eikä venäjä ole hyökännyt Georgiaan täydellä voimalla vallatyakseen Georgian. Nyt näyttää siltä, että kun Georgia lopettaa sotatoimet, niin asia on loppuun käsitelty ja kumpikin osapuoli jatkaa omia tekemisiään. Suomella ei ole mitään pelättävää Venäjästä. Suomi on Venäjälle merkityksetön maanosa. Suomalaiset vain haluavat kuvitella olevansa merkityksellisempiä kuin ovat todellisuudessa. Venäjää ei kiinnosta Suomi.

      • EU-kansalainen

        Liitytään Natoon, niin eiköhän myöskin Venäjä kiinnostu Suomesta strategisena kohteena.


      • naulan
        EU-kansalainen kirjoitti:

        Liitytään Natoon, niin eiköhän myöskin Venäjä kiinnostu Suomesta strategisena kohteena.

        kantaan. Varmasti rautaa tulee rajallemme (itäpuolelle ja varmasti myös länsipuolellekin) aivan eri tavalle kuin nyt on laita.
        Osa poliitikoistamme ei ymmärrä psykologiasta yhtään mitään. Tällaiset sitten pyrkivät päättämään puolustuspolitiikasta. Uhittelulla ei petä kuin itseään ja samalla koko kansaa.


    • åoljlkh

      georgiahan on käytännössä nato maa.
      tässä sen näkee paljon nato auttaa georgiaa.

      eli ihan turha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      238
      11553
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      136
      10918
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6258
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      207
      5099
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      147
      3564
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3508
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2373
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      322
      1932
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1768
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1654
    Aihe