Olin suojaamattomassa yhdynnässä mieheni kanssa, johon luotan, tosin nyt alkaa epäilyttää.. Noin viikko tämän jälkeen alkoi tulla oireita, kutinaa, valkovuotoa oli ainakin omasta mielstäni normaalia enemmän. No ajattelin että hiivatulehdushan se varmaan on, käytin hiivalääkitys kuurin. Oireet eivät kadonneet. Soitin terveyskeskukseen, pääsin lääkärille. Tehtiin hyvin nopea gynegologinen tutkimus, mitään näytteitä ei otettu. Lääkäri määräsi emätintulehdukseen lääkityksen, vaikkei nähnyt mitään tulehdukseen viittavaa. Kuurin käytin. Oireet jatkuu edelleen, kirvelyä, polttavaa tunnetta, kutinaa, jopa kipua alapäässä. Soitin taas terveyskeskukseen ja sanoin haluavani nyt oikeasti niihin sukupuolitautitesteihin ja papa-kokeeseen. No lopulta sain nyt sitten lähetteen klamydiatestiin, mihinkään muuhun en. Tosiaan tuntuu siltä, että pitäisi valehdella, sanoa harrastaneensa irtosuhteita ilman kumia siellä täällä, ennen kuin edes harkitaan sitä että pääsisi ihan kunnon testeihin. Kuitenkin joka paikassa toitotetaan, että on esimerkiksi uuden suhteen alussa vastuuntuntoista käydä testeissä sulkemassa tautien mahdollisuus pois. Mutta mitenkähän tuokin onnistuu kun edes oireiden kanssa ei pääse kunnolla tutkittavaksi..
miksi testeihin on niin
vaikea päästä !!
4422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
testehin, sinne pääsee. Tai sitten yksityiselle.
Jeps. Itse käyn nykyisin enää yksityisellä, jos tulee tarvetta testauttaa. Papa-koe vielä menee terveyskeskuksessa, mutta muut ei. Kohtelu on ollut yleisellä puolella niin törkeää, että ei kiitos enää.
Ja minusta on idioottimaista, että yleisellä tarjotaan useimmiten vain klamydia-testiä, koska se on väestössä niin yleinen ja se on helppo tutkia.
...mutta ainakin täällä Tampereella on ilmainen sukupuolitautien testaus ja jopa hoitokin (riippuen taudista tietty). Tampereen kaupungin tartuntatautien valvonta, Itsenäisyydenkatu 17A, 33500 Tampere. Ei tarvi edes aikaa varata, voi mennä noin vaan. Ja voi pyytää kaikkien tautien testit ilmatteeksi, ei vain klamydiaa.
Hyvä paikka, siellä saa kondyyn jäädytyksen ilmaiseksi. Ja testit kaikkiin tauteihin myös. Eikä käynnistä peritä edes terveyskeskusmaksua. Mutta pitää olla manselainen (henkikirjat Tampereella), ulkopaikkakuntalaisia sinne ei huolita. Edes rahalla.