Turku:
1L nro 2 Will Alive ( 40%). Huippu tamma Will Madonna esikoinen teki asialliset kokeet ja aloitti kilpailu uransa kaksi viikko sitten Tampereelle Ari Moilasen ajamana. Lämmityksen jälkeen Aku kehui hevosta kovin ja ruuna oli startissakin asiallinen, mutta juoksupaikka johtavan rinnalla tätä kovemmassa porukassa oli liikaa. Nyt tehtävä siis helpottuu ja tästä hyvältä paikalta Markku Nieminen tähyää keulapaikalle, josta se olisi erittäin vaikeasti voitettavissa.
6L 5 Rapide Depart(25%) juoksi viime kuun lopussa Teivossa kolmannessa parissa sisällä, josta hakeutui päätöspuolikkaalla 4 radalle, jota pitkin se kiri hurjasti ehtien voittoon. Viimeksi Vermossa se juoksi kovassa V5 lähdössä 5-sisällä, josta se haki koko päätöspuolikkaan vapaita kiri väyliä siinä onnistumatta ja sijoitus jäi vaatimattomasti kahdeksanneksi. Nyt lähtö on sopiva ja vaikka Rapide Depart ei olekaan salama avaaja, se pääsenee mukaviin asemiin toisella radalla, josta se lopussa kirii mukaan voittokamppailuun.
Mikkeli
7L nro 5 Raw Silk(45%). Tamma siirtyi Heinäkuun puolessa välissä Kari Viisterälle treeniin ja tuli kuun lopussa kovin odotuksin starttiin. Raw Silk ei kuitenkaan sinä päivänä ollut lämmityksessäkään letkeän oloinen ja lähtölaukka ei tullut kenellekkään yllätyksenä. Raw Silk palasi reilun viikon päästä tositoimiin Lappeenrantaan, missä se teki todella kovan juoksun noustessa paikalta 12 toiseksi hirmu kuntoisen Proud Of Yuo jälkeen. Tällä kertaa vastus on edelliskertoja selvästi helpompi ja vaikkei tamma ensi askeleilla taida riittää nopeimmille, niin se on viimeistään lopussa taistelemassa ykkösrahoista.
Kokkola
4L 8 When In Rome(25%) voitti Härmässä 8-olkoa alkaneen pitkän kirin päätteeksi upeasti.Viimeksi Kannuksessa ori juoksi kengät jalassa, eikä meno ollut yhtä sulavaa ja startti pilaantui vielä lopullisesti maalisuoran laukkaan. When in Romeolle uloin lähtö rata on sopiva, sillä sieltä se saa alun ottaa varman päälle ja kiri kierroksella se nähdään kärkipäässä. Kelin salliessa siltä riisutaan kengät pois, joka olisi sille suuri etu ja nostaisin sen arvion 35%.
5L numero 5 Hilpertlin(33%) kanssa pelaamme upporikasta ja rutiköyhää. Ruunan lähtölaukan vaara on noin 50% luokkaa, mutta JOS ravi masituu, niin muut ovat kyllä helisemässä tämän voiman pesän kanssa tässä ERITTÄIN sopivassa seurassa. Suosikki Narda(25%) on kahdessa tauon jälkeisessä startissaan ollut maalisuoralla erittäin löysä ja toinen kuumimmista suosikeista numero 8 Valentin(30%) ei viimeksi Kannuksessa valmentajan ajamana ottanut vauhtia oikein missään vaiheessa. Ruuna on kyllä ailahdellut ennenkin ja nostan sen tässä Hilpertlinin pahimmaksi haastajaksi. Kaksari peliin voisi "jättiyllättäjä" ottaa mukaan numeron 7 Saanan Poika(5%), joak kiertää yleensä suurimman osan matkasta kolmatta rataa pitkin, mutta hyvänä lähtijänä sillä on mahdollisuus päästä tässä ainakin johtavan rinalle, mistä se taistelee totosijoista.
7L 7 Pan Seared(15%) tuntuu itsestä hieman yliarvostetulta V4 pelissä. Suvukas tamma juoksi Oulussa sisäradalla varsojen takana, mutta Ahti Antti-Roiko ei halunnutkaan nostaa sitä toiselle radalle vaan ajoi sen porukan mukana tasaisesti maaliin saakka. Kirjoittajan mielestä voimiakaan ei näyttänyt jäävän "hurjasti" varastoon, joten tässä suhteellisen hyvä tasoisessa lähdössä se voi heti olla liian "kuuma" peli idea.
Maanantain ajatuksia
Pekka Jukkala
1
553
Vastaukset
- Stoori ville
Siinä oli vihdoin jotain perustelujakin vihjeille. Saa nähdä mitenkäs pitävät ja "kaivataankos" niitä lisää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä11111058Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15110289- 268020
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1806478Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.465525- 735041
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1434337Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai244214Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas533997Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313574