http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200808118086159_ul.shtml
Ottaako pojulla päähän, kun ei taida saadakaan Georgiasta jalansijaa USA:n ja NATO:n kalustolle?
"Bush sanoi puheessaan Valkoisessa talossa, että Venäjä on tunkeutunut riippumattomaan naapurivaltioon..."
Ehheheh, itsehän äijä keksi tekosyitä Irakin hyökkäykselle ja pitää Kuubassa laitonta keskitysleiriä.
"Bush sanoo, että Venäjän toiminta ei ole hyväksyttävää ... Hänen mielestään se on jo nyt vahingoittanut Yhdysvaltain ja Euroopan välisiä suhteita."
Ai jaa, siis ei ole kuitenkaan vielä vahingoittanut Yhdysvaltain ja Venäjän välisiä suhteita? Olisko se Bushin Eurooppaan suunniteltu ohjuspuolustusjärjestelmä vaarassa siirtyä myöhemmäksi, tai jäädä toteuttamatta?
Mitä Bush räksyttää?
4
227
Vastaukset
- näytelmä
koska saadaan "oikeaa" kuva pommituksista ja taisteluista? Ei yksinään tiellä palava Lada ole vielä sotaa;)
- Late Lapista
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Venäjän joukot vyöryivät syvälle Georgiaan/1135238531760
Näyttäisipä tuolla palavan muutakin kuin Ladoja !
Late Lapista.
- tilasi
On vaikea ymmärtää, mitä Georgian presidentti Mihail Saakashvili kuvitteli saavuttavansa perjantaina aloittamallaan täysimittaisella sotilaallisella hyökkäyksellä Etelä-Ossetiaan. Kuten kuka tahansa sotilasasioita ymmärtävä ulkopuolinen olisi voinut Saakashvilille etukäteen kertoa, Venäjä iskisi takaisin nopeasti ja väkevästi. Niin nopeasti, että sotilaallinen aloite siirtyi Georgian perjantaiaamuisesta hyökkäyksestä laskien jo vuorokaudessa eli lauantaihin mennessä Venäjän käsiin.
Nyt kysymys kuuluukin, kuinka perusteellisesti Venäjä haluaa vielä Georgian asevoimia löylyttää, ennen kuin se katsoo varmistaneensa, ettei sotilasbudjettiaan viime vuosina moninkertaistaneesta Saakashvilistä ole enää uusien sotaseikkailujen aloittajaksi. Venäjä on ilmoittanut iskevänsä niille Georgian alueille ja sotilaskohteisiin, joista hyökkäystä Etelä-Ossetiaan valmisteltiin ja joista sitä on tuettu. Venäjän iskut jatkunevat toisin sanoen ainakin niin kauan kuin Georgia ei täydellisesti lopeta sotilaallista toimintaansa Etelä-Ossetian tai Abhasian alueella ja vetäydy vähintäänkin niihin asemiin, joissa sen joukot olivat vielä viime torstaina.
Paitsi sotilaallisesti Saakashvili oli hyökkäyspäätöksessään äärimmäisen lyhytnäköinen myös poliittisesti. Onhan Venäjä Kosovon itsenäistymisestä asti kaikin tavoin viestinyt, että se pitää lännen siunaamaa Kosovon irrottamista Serbian yhteydestä ennakkotapauksena, jota voidaan tarvittaessa soveltaa myös Etelä-Ossetiaan ja Abhasiaan.
Aivan samoin kuin Serbian edesmennyt johtaja Slobodan Milosevic tuli vastoin tarkoitustaan viimeistelleeksi Kosovon itsenäisyystien lähettämällä erikoisjoukkonsa hyökkäämään Kosovoon keväällä 1999, Saakashvili saattoi allekirjoittaa Etelä-Ossetian ja Abhasian lopullisen irtautumisen Georgiasta käyttämällä ennen kaikkea siviiliväestöön kohdistunutta sotilaallista voimaa Etelä-Ossetiaa vastaan perjantaisessa hyökkäyksessään.
Koska Venäjä käyttää Kosovoa vertailukohtanaan, mahdollista on sekin, että Venäjä pyrkii ennen sotatoimiensa lopettamista nyt rakentamaan jonkinlaisen puskurivyöhykkeen Etelä-Ossetian ja Abhasian ympärille varmistaakseen, että jatkossa Georgian mahdollisuudet nopeisiin yllätyshyökkäyksiin kapenevat entisestään. Länsihän rakensi Kosovon sodan jälkeen Kosovon ympärille Serbian maa-alueelle puskurivyöhykkeen samanlaisessa tarkoituksessa.
Pahimman virhearvionsa yksipuolisesti lännen varaan politiikassaan laskeva Saakashvili saattoi kuitenkin tehdä olettaessaan saavansa hyökkäyshankkeelleen huomattavaa läntistä tukea joko poliittisesti tai peräti sotilaallisesti. Todellisuudessa Saakashvilin - kuten monen muunkin entisen neuvostomaan johtajan - kannattaisi pikimmiten ymmärtää, että länttä kiinnostavat Georgiassa ja muillakin Venäjän katvealueilla ennen kaikkea öljyputkiin liittyvät energiaedut, ei kolmannen maailmansodan aloittaminen pienen nationalistipresidentin rinnalla Moskovaa vastaan.
http://www.turunsanomat.fi/ulkomaat/?ts=1,3:1003:0:0,4:3:0:1:2008-08-12,104:3:557978,1:0:0:0:0:0: - Late Lapista
Puavo Lipposellamme ja Georg dabliJÄÄVEW Bushilla on kihti noussut aivoihin, molemmilla "suuruuksilla" on loistava tulevaisuus kaukana takana päin, ja molempien huru ukkojen höpö jutuille voimme viittailla kintailla! EIKÖ ?
Late Lapista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1204979Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen322741- 342539
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺282173- 1191580
Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭191408En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä91267Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351133Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina2101104- 811059