Iankaikkinen kadotus

Kadotus on hirvittävä paikka: "Heitä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman... Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä" (Ilm. 14:10, 11). Kadotus on iankaikkinen, mikä merkitsee, ettei se pääty milloinkaan. Jeesus sanoi: "Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen, ... jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu" (Mark. 9:43, 48). "Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys" (Matt. 13:42).
Viimeisestä tuomiosta Jeesus kertoo, että silloin jumalattomat "menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään" (Matt. 25:46). Tämä puhuu siitä, kuinka vakava asia on synti. Vain maanpäällisen elämän aikana on mahdollisuus pelastua ja välttää kadotus. Rikas mies huusi tuonelassa: "Minulla on kova tuska tässä liekissä" (Luuk. 16:24). Hänen oli jo myöhäistä pelastua. Elämän aikana tulee tehdä parannus synneistä. "Hänen työtovereinaan me myös kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi. Sillä hän sanoo: 'Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut'. Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä" (2 Kor. 6:1-2).
14404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

on vakava asia, mutta ei noissa jakeissa sanota, että kadotus = ikuinen piinaaminen.

niissä sanotaan VT:n taustat huomioiden, että kadotus = tekojen mukaan kituminen sen jälkeen annihilaatio

siinähän sanotaan, että SAVU nousee ikuisesti, joka on otettu Jes. 34 luvusta, jossa Edomin tuho on kuvattu samalla tavalla. Ikuisuus on tässä kvalitatiivinen eikä kvantitatiivinen.

Äänestä

panna Jeesuksen suuhun omia ajatuksiasi.

Sillä EI Jeesus sanonut:
"Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut HEVETTIIN, sammumattomaan tuleen, ... jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu" ...

vaan Jeesus sanoi:

Matt. 5:29
Jos sinun oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi heitetään GEHENNAAN - minkä sanan kirkko sitten on mielivaltaisesti kääntänyt HELVETIKSI.

alla muutama esimerkkiasiasta:

29 If your right eye causes you to stumble, pluck it out and throw it away from you. For it is more profitable for you that one ofyour members should perish, than for your whole body to be cast into Gehinnom.

29 And, if, thy right eye, is causing thee to stumble, pluck it out, and cast it from thee,—for it profiteth thee, that, one of thy members, should perish, and not, thy whole body, be cast into gehenna.

Matt. 5:29
Om nu ditt högra öga är dig till förförelse, så riv ut det och kasta det ifrån dig; ty det är bättre för dig att en av dina lemmar fördärvas, än att hela din kropp kastas i Gehenna.

--------

Jumalan Poika puhui siis Gehennasta (ei helvetistä) ja Gehenna eli Hinnomin laakso (hepreaksi ‏גהינום‎, ’Ge-hinnom’; kreik. Γέεννα, ’Geenna’) on Jerusalemin eteläpuolella oleva laakso jossa Jeesuksen aikaan oli kaatopaikka, SIITÄ LAAKSOSTA JA KAATOPAIKASTA JEESUS PUHUI.

Ei asiaa muuta muuksi, että Gehenna on sittemmin kirkon tulkinnassa ja perimä tiedossa väännetty helvetiksi - ja että siitä on tehty tuomittujen kuolemantakainen kidutuspaikka - esim. Matt. 5:29.

HUOMAA - RAAMATTU - EI SEN ALKUTEKSTEISSÄ - EDES TUNNE SANAA "HELVETTI". Se joka sellaista väittää ei ole tutkinut asiaa kunnolla.

Tämä kristillisten kirkkojen "helvetti väännös" joka on otettu hepreankielisestä termistä Gehenna ja joka siis merkitsee kaatopaikkaa, on tarvittu tukemaan sitä pakannalisesta "sielun kuolemattomuus uskosta" juurensa juontavaa "ikuisen piinan oppia" joka on ujutettu kristinoppiin - vaikka se ei sinne kuulu.

Todellisuudessa Jeesus puhui siitä Jerusalemin lähitöllä olevasta kaatopaikasta "Gehennasta" jonka jokainen joka häntä kuunteli TIESI juuri kaatopaikaksi - eikä miksikään muuksi.

Varhaisjuutalaisen ajan kaatopaikat olivat erittäin epämiellyttäviä ja epäpuhtaita paikkoja. Ne oli täytetty mätänevillä jätteillä jotka kausittain poltettiin maan tasalle.
Yleensä ne kuitenkin olivat tässä vaiheessa jo valtavan kokoisia ja matoisia ja niiden palaminen kesti viikkoja tai jopa kuukausia. Toisin sanoen ne olivat valtavia palavia kasoja täynnä saastaa ja likaa.

Tällainen pitkään palava Gehennan tuli on kirkon perinnäistiedossa ja opetuksessa, tehty esikuvaksi helvetin SAMMUMATTOMASTA TULESTA, mutta ei Jeesus sellaista opettanut.

--------------

Alla Raamatun (VT:n) testamentin mainintoja samasta Hinnomin laaksosta josta Jeesus puhui.

Vt kertoo minkälaisia hirvittäviä (Jumalan vastaisia) tekoja siellä tehtiin Vt-aikoihin:

2 Aik.k. 28:3 Ja hän poltti uhreja Ben-Hinnomin laaksossa ja poltti poikansa tulessa, niiden kansain kauhistavien tekojen mukaan, jotka Herra oli karkoittanut israelilaisten tieltä.

2 Aik.k. 33:6 Myös pani hän poikansa kulkemaan tulen läpi Ben-Hinnomin laaksossa, ennusteli merkeistä, harjoitti noituutta ja velhoutta ja hankki itsellensä vainaja- ja tietäjähenkien manaajia; hän teki paljon sitä, mikä on pahaa Herran silmissä, ja vihoitti hänet.

Jer 7:31 Ja he ovat rakentaneet Toofet-uhrikukkulat Ben-Hinnomin laaksoon, polttaakseen tulessa poikiansa ja tyttäriänsä, mitä minä en ole käskenyt ja mikä ei ole minun mieleeni tullut.

Jer 7:32 Sentähden, katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin ei enää sanota 'Toofet' ja 'Ben-Hinnomin laakso', vaan 'Murha-laakso', ja Toofetiin haudataan, kun ei ole muualla tilaa.

Jer 32:35 Ja he ovat rakentaneet Baalille uhrikukkulat, jotka ovat Ben-Hinnomin laaksossa, polttaakseen poikiansa ja tyttäriänsä uhrina Molokille, MITÄ MINÄ EN OLE KÄSKENYT JA MIKÄ EI OLE MIELEENI TULLUT. TÄLLAISIA KAUHISTUKSIA HE TEKIVÄT JA SAIVAT JUUDAN SYNTIÄ TEKEMÄÄN.

Huomaa erikoisesti tämä:
""MITÄ MINÄ EN OLE KÄSKENYT JA MIKÄ EI OLE MIELEENI TULLUT. TÄLLAISIA KAUHISTUKSIA HE TEKIVÄT JA SAIVAT JUUDAN SYNTIÄ TEKEMÄÄN..

-----------------------------------------
Mitä tulee tuohon Ilm. kirjan tulimereen niin asiaa tutkiva huomaa että sinne heItettiin myös - TUONELA (1776 Raamatun käännöksen mukaan HELVETTI :) ja KUOLEMA ... jonka jälkeen ei kuolemaa enää ole .. se on toinen kuolema.

Ihmisen kuolemattomuus on vain harhaa ja Raamatun vastaista valhetta - sillä Raamattu sanoo, että vain Jumalalla on kuolemattomuus.

Se ei todellakaan auta että luulee olevansa kuolematon - se ei anna kuolemattomuutta - sillä vain Jumala voi antaa kuolevalle ihmiselle ne ominaisuudet ja sellaisen elinpaikan missä kuolemattomuus voi tulla kysymykseen - kaikki muut puheet kuolemattomuudesta on vain luuloa ja itsepetosta. Kukaan ei ole kuolematon erossa Luojastaan..

Äänestä

Havahduin raikkaasta muistutuksestasi.
En todellakaan tahdo eroon Isästäni,
sillä en tiedä mitään sen pahempaa.
Kyllä tässä on jälleen kerran tarpeen
tarkistaa kurssia ja etsiä Herraa ihan
tosimielellä. Se tuppaa, se läheisyys
Herran kanssa toisinaan jäämään
ihan niinkuin rutiiniksi vain.

Äänestä
  • Samoin minäkin. En lähde sille tielle, jossa mennään muuttelemaan Jumalan Sanaa ja Jeesuksen sanoja inhimillisten käsitystemme/tuntemuksen mukaan.
    Jumalan viha ilmestyy kaikkea vääryyttä vastaan ja Hän tuomitsee ankaralla tavalla kaikkea heitä jotka eivät ota vastaan Hänen rakasta poikaansa.
    Jumala kutsuu jokaista ottamaan pelastuksen vastaan pojassaan, ettei kukaan joutuisi tuohon Sanassa ilmoitettuun iankaikkiseen piinaan.
    Jumala on rakkaus. Mutta Jumala on myös kiivas ja ankara tottelemattomia kohtaan.

    Äänestä

  • old_profile_39738 kirjoitti:

    Samoin minäkin. En lähde sille tielle, jossa mennään muuttelemaan Jumalan Sanaa ja Jeesuksen sanoja inhimillisten käsitystemme/tuntemuksen mukaan.
    Jumalan viha ilmestyy kaikkea vääryyttä vastaan ja Hän tuomitsee ankaralla tavalla kaikkea heitä jotka eivät ota vastaan Hänen rakasta poikaansa.
    Jumala kutsuu jokaista ottamaan pelastuksen vastaan pojassaan, ettei kukaan joutuisi tuohon Sanassa ilmoitettuun iankaikkiseen piinaan.
    Jumala on rakkaus. Mutta Jumala on myös kiivas ja ankara tottelemattomia kohtaan.

    piinaa ole raamatussa kylläkään vaan jokainen joka ei ota pelastusta vastaan, saa tekojensa mukaisen palkan että helvetin tuli polttaa niin ettei jää mitään piinattavaksi, eikö ole lohdullista tietää että meillä on niin rakastava Jumala että Hän hävittää kaiken synnin jäljetkin, eivät ne edes ajatukseen tule niin lopullisesti Jumala hävittää synnin.

    Äänestä

  • eve-liina1 kirjoitti:

    piinaa ole raamatussa kylläkään vaan jokainen joka ei ota pelastusta vastaan, saa tekojensa mukaisen palkan että helvetin tuli polttaa niin ettei jää mitään piinattavaksi, eikö ole lohdullista tietää että meillä on niin rakastava Jumala että Hän hävittää kaiken synnin jäljetkin, eivät ne edes ajatukseen tule niin lopullisesti Jumala hävittää synnin.

    Ymmärrän ajatuksesi. Mielestäni asia ei ole niin yksiselitteinen vain puoltamaan yhdenlaista(sinun) näkemystä. Haluan näissä kysymyksissä huomioida Jumalan Sanan ilmoituksen. Löytyy Sanan paikkoja tukemaan myös loputtoman jatkuvan rangaistuksen puolesta.
    Tottakai tuntuisi meidän ihmisten kannaltamme paremmalta, jos rangaistus olisi kaikille hetkellinen "tulenlieskat" ja "häviäminen" olemattomiin. Onko se oikeudenmukainen tuomio synnistä jumalattomuudesta, jos pääsee hetkellisellä"pikkupiinalla" ?? Tällainen antaa vähemmän -arvoa- edes kilvoitella pelastuksen puoleen, koska ajatellaan Jumalan päästävän jokaisen kumminkin helpolla..sama miten jumalattomasti elää. Uskon ennemmin, että Jumala rankaisee erittäin kovalla kädellä jokaista kapinoivaa. Tuomiossa ei puhuta enää rakkaudesta, lempeydestä, helläkätisyydestä.. jne. Se on ikuisen piinan paikka!!!

    Täytyy huomioida monet raamatun paikat.. esim. tämäkin..

    (Ilm 14:9-11)
    "Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä: "Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,
    niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
    Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin."

    ""Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä,""

    Jumala joutui uhraamaan oman Poikansa, eikä mitättömän asian takia. Kallis uhri annettiin, että meillä olisi pääsy Isän tykö, pois Jumalan kauheista rangaistuksista. Jumalan PyhäHenki näyttää todeksi synnin vanhurskauden ja tuomion. Tuomio on kova, eikä sitä pidä yrittää lieventää. Jumala puhukoon sydämiin; Hänen oikeista tuomioista, jotta ne käsittäisimme.

    Äänestä

  • old_profile_39738 kirjoitti:

    Ymmärrän ajatuksesi. Mielestäni asia ei ole niin yksiselitteinen vain puoltamaan yhdenlaista(sinun) näkemystä. Haluan näissä kysymyksissä huomioida Jumalan Sanan ilmoituksen. Löytyy Sanan paikkoja tukemaan myös loputtoman jatkuvan rangaistuksen puolesta.
    Tottakai tuntuisi meidän ihmisten kannaltamme paremmalta, jos rangaistus olisi kaikille hetkellinen "tulenlieskat" ja "häviäminen" olemattomiin. Onko se oikeudenmukainen tuomio synnistä jumalattomuudesta, jos pääsee hetkellisellä"pikkupiinalla" ?? Tällainen antaa vähemmän -arvoa- edes kilvoitella pelastuksen puoleen, koska ajatellaan Jumalan päästävän jokaisen kumminkin helpolla..sama miten jumalattomasti elää. Uskon ennemmin, että Jumala rankaisee erittäin kovalla kädellä jokaista kapinoivaa. Tuomiossa ei puhuta enää rakkaudesta, lempeydestä, helläkätisyydestä.. jne. Se on ikuisen piinan paikka!!!

    Täytyy huomioida monet raamatun paikat.. esim. tämäkin..

    (Ilm 14:9-11)
    "Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä: "Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,
    niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
    Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin."

    ""Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä,""

    Jumala joutui uhraamaan oman Poikansa, eikä mitättömän asian takia. Kallis uhri annettiin, että meillä olisi pääsy Isän tykö, pois Jumalan kauheista rangaistuksista. Jumalan PyhäHenki näyttää todeksi synnin vanhurskauden ja tuomion. Tuomio on kova, eikä sitä pidä yrittää lieventää. Jumala puhukoon sydämiin; Hänen oikeista tuomioista, jotta ne käsittäisimme.

    Jumalan rakkaus vedä meitä pelastukseen, eikä pelko että joudumme helvettiin.
    Minut veti Jeesuksen rakkaus pelastukseen,en olisi ikinä sellaista Jumalaa voinut rakastaa jota pitäisi pelätä. Niinhän Jumala rakasti meitä että antoi oman rakkaan poikansa Jeesuksen kuolemaan syntiemme tähden, hänkö voisi muuttua niin kovaksi sitten että kiduttaisi ihmistä jonka on luonut omaksi kuvakseen,vain nauttiakseen siitä että Hän voi tehdä omalle luodulleen mitä tahtoo.
    Raamattuhan sanoo joka haluaa ottakoon elämän vettä lahjaksi, eihän Jumala pakoita ketään pelastukseen, se on vapaa ehtoinen, mutta jos uskomme että Jumala kiusaa ihmistä iankaikkisessa helvetin lieskassa, niin silloin joudumme siihen että pelatus onkin pakollinen tai helvetin lieskoissa olet iäti.

    Tähän minä en voi uskoa, mutta uskon että tuli kuluttakoon heidät, ettei jää juurta eikä oksaa, sitä emme tiedä kuinka kauan kukin palaa se on Jumalan käsissä, mutta kumminkin synti ja syntiset Hän hävittää niinkuin heitä ei olisi koskaan ollutkaan, eikä niitä muistella enää uudessa maassa.

    Äänestä

  • eve-liina1 kirjoitti:

    Jumalan rakkaus vedä meitä pelastukseen, eikä pelko että joudumme helvettiin.
    Minut veti Jeesuksen rakkaus pelastukseen,en olisi ikinä sellaista Jumalaa voinut rakastaa jota pitäisi pelätä. Niinhän Jumala rakasti meitä että antoi oman rakkaan poikansa Jeesuksen kuolemaan syntiemme tähden, hänkö voisi muuttua niin kovaksi sitten että kiduttaisi ihmistä jonka on luonut omaksi kuvakseen,vain nauttiakseen siitä että Hän voi tehdä omalle luodulleen mitä tahtoo.
    Raamattuhan sanoo joka haluaa ottakoon elämän vettä lahjaksi, eihän Jumala pakoita ketään pelastukseen, se on vapaa ehtoinen, mutta jos uskomme että Jumala kiusaa ihmistä iankaikkisessa helvetin lieskassa, niin silloin joudumme siihen että pelatus onkin pakollinen tai helvetin lieskoissa olet iäti.

    Tähän minä en voi uskoa, mutta uskon että tuli kuluttakoon heidät, ettei jää juurta eikä oksaa, sitä emme tiedä kuinka kauan kukin palaa se on Jumalan käsissä, mutta kumminkin synti ja syntiset Hän hävittää niinkuin heitä ei olisi koskaan ollutkaan, eikä niitä muistella enää uudessa maassa.

    Tiedän..ajatus ikuisesta kidutuksesta, on jotenkin äärimmäisen vastenmielinen ja vaikea hyväksyä sellaisena.
    En kuitenkaan voi kieltää ikuisesta kadotuksesta puhuvia jakeita. Niin se vain on..

    Rakkaus ja myöskin pelotteleminen vetää parannukseen..olisiko tässä Jumalan veto?

    Onhan Jumala myös kiivas,pyhä,ankara, suora rakkauden ohella.

    Loppujen lopuksi, eihän ole ikuisuuskohtalomme kannalta ratkaisevaa tietää ihan kaikkea helvetistä, vaan tuntea Hänet, joka antaa ikuisen elämän. Jeesus ON Herra!

    Äänestä

  • old_profile_39738 kirjoitti:

    Tiedän..ajatus ikuisesta kidutuksesta, on jotenkin äärimmäisen vastenmielinen ja vaikea hyväksyä sellaisena.
    En kuitenkaan voi kieltää ikuisesta kadotuksesta puhuvia jakeita. Niin se vain on..

    Rakkaus ja myöskin pelotteleminen vetää parannukseen..olisiko tässä Jumalan veto?

    Onhan Jumala myös kiivas,pyhä,ankara, suora rakkauden ohella.

    Loppujen lopuksi, eihän ole ikuisuuskohtalomme kannalta ratkaisevaa tietää ihan kaikkea helvetistä, vaan tuntea Hänet, joka antaa ikuisen elämän. Jeesus ON Herra!

    eivät ole sama asia.

    Äänestä

  • old_profile_39738 kirjoitti:

    Tiedän..ajatus ikuisesta kidutuksesta, on jotenkin äärimmäisen vastenmielinen ja vaikea hyväksyä sellaisena.
    En kuitenkaan voi kieltää ikuisesta kadotuksesta puhuvia jakeita. Niin se vain on..

    Rakkaus ja myöskin pelotteleminen vetää parannukseen..olisiko tässä Jumalan veto?

    Onhan Jumala myös kiivas,pyhä,ankara, suora rakkauden ohella.

    Loppujen lopuksi, eihän ole ikuisuuskohtalomme kannalta ratkaisevaa tietää ihan kaikkea helvetistä, vaan tuntea Hänet, joka antaa ikuisen elämän. Jeesus ON Herra!

    ihmisten tietää totuus helvetistäkin että he rakkaudesta palveleisivat Jumalaa eikä pelosta, ja monet taas sanovat etteivät tahdo sellaista Jumalaa palvella joka on niin sadistinen pahempi kuin syntinen ihminen.

    Minä kun ennen uskoin siihen että Jumala kiduttaa ihmisiä helvetissä aina ja iankaikkisesti, niin pelkäsin Jumalaa Hän tuntu niin kaukaiselta ja julmalta, mutta kun opin tietämään että se iankaikkinen helvetti onkin otettu pakana uskonnoista niin vapauduin siitä pelosta, luotan täydellisesti Jumalan suureen rakkauteen meitä kohtaan ja rakastan Jumalaa koko sydämmestäni aivan niinkuin lapsi isäänsä.

    Äänestä

  • ja ikuinen piina kirjoitti:

    eivät ole sama asia.

    Sori "ikuisesta kadotuksesta" kohdalla kirjoitin väärin. Oikein olisi ollut kirjoittaa "ikuisesta piinasta".

    Kiitos huomautuksesta!

    Äänestä

  • old_profile_39738 kirjoitti:

    Samoin minäkin. En lähde sille tielle, jossa mennään muuttelemaan Jumalan Sanaa ja Jeesuksen sanoja inhimillisten käsitystemme/tuntemuksen mukaan.
    Jumalan viha ilmestyy kaikkea vääryyttä vastaan ja Hän tuomitsee ankaralla tavalla kaikkea heitä jotka eivät ota vastaan Hänen rakasta poikaansa.
    Jumala kutsuu jokaista ottamaan pelastuksen vastaan pojassaan, ettei kukaan joutuisi tuohon Sanassa ilmoitettuun iankaikkiseen piinaan.
    Jumala on rakkaus. Mutta Jumala on myös kiivas ja ankara tottelemattomia kohtaan.

    Kun ja koska pelkään helvettiä ja uskon Jumalaan, sekä siihen, että helvetin kidutus on, sen motiivin takia "pakkorakastan" Herraani.

    ###Jumalan viha ilmestyy kaikkea vääryyttä vastaan ja Hän tuomitsee ankaralla tavalla kaikkea heitä jotka eivät ota vastaan Hänen rakasta poikaansa. ### Utulila


    ##Havahduin raikkaasta muistutuksestasi.
    En todellakaan tahdo eroon Isästäni,
    sillä en tiedä mitään sen pahempaa. ...((yhteyden syy)).huomautukseni kirjoitukseen ja jatkuu...
    Kyllä tässä on jälleen kerran tarpeen
    tarkistaa kurssia ja etsiä Herraa ihan
    tosimielellä. Se tuppaa, se läheisyys
    Herran kanssa toisinaan jäämään
    ihan niinkuin rutiiniksi vain. ## Antti.

    Äänestä

  • vaelluksen syystä. kirjoitti:

    Kun ja koska pelkään helvettiä ja uskon Jumalaan, sekä siihen, että helvetin kidutus on, sen motiivin takia "pakkorakastan" Herraani.

    ###Jumalan viha ilmestyy kaikkea vääryyttä vastaan ja Hän tuomitsee ankaralla tavalla kaikkea heitä jotka eivät ota vastaan Hänen rakasta poikaansa. ### Utulila


    ##Havahduin raikkaasta muistutuksestasi.
    En todellakaan tahdo eroon Isästäni,
    sillä en tiedä mitään sen pahempaa. ...((yhteyden syy)).huomautukseni kirjoitukseen ja jatkuu...
    Kyllä tässä on jälleen kerran tarpeen
    tarkistaa kurssia ja etsiä Herraa ihan
    tosimielellä. Se tuppaa, se läheisyys
    Herran kanssa toisinaan jäämään
    ihan niinkuin rutiiniksi vain. ## Antti.

    Kaikkivaltiaan Pyhän Jumalan edessä tulee jokaisen ihmisen peljätä. "Peljätkää Herraa, te hänen pyhänsä " (Ps 34:10) Jumalan pelosta seuraa Jumalan rauha. Kristus on sydämen rauhan tuoja!

    Äänestä

  • eve-liina1 kirjoitti:

    ihmisten tietää totuus helvetistäkin että he rakkaudesta palveleisivat Jumalaa eikä pelosta, ja monet taas sanovat etteivät tahdo sellaista Jumalaa palvella joka on niin sadistinen pahempi kuin syntinen ihminen.

    Minä kun ennen uskoin siihen että Jumala kiduttaa ihmisiä helvetissä aina ja iankaikkisesti, niin pelkäsin Jumalaa Hän tuntu niin kaukaiselta ja julmalta, mutta kun opin tietämään että se iankaikkinen helvetti onkin otettu pakana uskonnoista niin vapauduin siitä pelosta, luotan täydellisesti Jumalan suureen rakkauteen meitä kohtaan ja rakastan Jumalaa koko sydämmestäni aivan niinkuin lapsi isäänsä.

    Sinullako on muuttuva jumala. Eihän se olekaan sitten enää sama jumala, jota aikaisemmin "rakastit". Miten sitä jumalaasi rakkaudesta palvelet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilm. 14:10, 11 kirjoitti:

Kadotus on hirvittävä paikka: "Heitä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman... Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä" (Ilm. 14:10, 11). Kadotus on iankaikkinen, mikä merkitsee, ettei se pääty milloinkaan. Jeesus sanoi: "Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen, ... jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu" (Mark. 9:43, 48). "Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys" (Matt. 13:42).
Viimeisestä tuomiosta Jeesus kertoo, että silloin jumalattomat "menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään" (Matt. 25:46). Tämä puhuu siitä, kuinka vakava asia on synti. Vain maanpäällisen elämän aikana on mahdollisuus pelastua ja välttää kadotus. Rikas mies huusi tuonelassa: "Minulla on kova tuska tässä liekissä" (Luuk. 16:24). Hänen oli jo myöhäistä pelastua. Elämän aikana tulee tehdä parannus synneistä. "Hänen työtovereinaan me myös kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi. Sillä hän sanoo: 'Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut'. Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä" (2 Kor. 6:1-2).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu