Ihmiset haluavat olla ravintoketjun huipulla. Ravintoketjun alapäässä on pieniä, heikkoja, arkoja ja tyhmiä eläimiä, jotka mussuttavat rehuja ja joiden elämän tarkoitus on tulla syödyksi. Ravintoketjun huipulla taas on suuria, uljaita ja älykkäitä eläimiä, jotka saalistavat ruokansa mielenkiintoisella tavalla. Ihmiset haluavat kuulua jälkimmäiseen ryhmään, ja ajattelevat että heidän on syötävä lihaa sen vuoksi. Ihmisiin voidaan käyttää samaa jaottelua kuin eläimiin: jos olet kasvissyöjä, olet avuton kynäniska nörttihippi, jos taas olet lihansyöjä, olet rohkea ja menestyvä alfauros tai -naaras.
Hetkinen, ei se näin mene eläinkunnassakaan. Ajattele vaikka päästäistä. Päästäinen on pieni ja suhteellisen avuton, eikä kovin fiksukaan. Sen on syötävä lähes koko ajan pysyäkseen hengissä. Ja mitä se syö? Lihaa. Tarkemmin ottaen hyönteisiä, etanoita, matoja ja muita selkärangattomia. Entä sitten gorilla? Tai norsu? Suuria, vahvoja ja älykkäitä eläimiä. Norsu ei tunne pelkoa. Ja ne syövät kasviksia. Gorilla ja norsu ovat ravintoketjun huipulla. Eivät siksi, että ne söisivät muita eläimiä, vaan siksi, etteivät muut eläimet syö niitä.
Mitä tarkoittaa olla ravintoketjun huipulla?
4
3363
Vastaukset
Anna nyt ihmeessä typerysten pitää harhakäsityksensä suuruudestaan, sillä tosiasiassa nämä niin sanotut ravintoketjun huiput ovat pelkkiä vätyksiä, jotka eläinmaailmassa ylivertaisten aivojensa ja älynsä ansiosta ottavat vain tilaisuudesta vaarin ja hallitsevat eläinmaailmaa tyrannin ottein orjuuttaen, kiduttaen ja tappaen alempina pitämiään, mieluiten avuttomia luontokappaleita - ihmisiäkin on aikojen saatossa yritetty parhaan mukaan kahlita toisten valtaan, jotta nämä idiootit voisivat tuntea olevansa jotain muuta kuin vain kuolevaisia.
Ihmisten hallitseminen on vain osoittautunut kovin vaativaksi hommaksi ja aina on vaara, että kohtaa "isompansa" ja joutuu hänen kaltoin kohtelemakseen siksi demokratia ja ihmisoikeudet ovatkin nousseet niin suureen arvoon sivistyneessä maailmassa.
Eläinten massamurha on pieni hinta siitä, että nämä säälittävät runkut saavat esittää aikansa kukkulan kuningasta, kunnes koittaa kuolo ja madot saavat heistä juhla-aterian - sillä eihän sitä joka päivä pääse syömään kuningasta.
Helsingin kanit sentään käyvät kakkimassa haudoillamme, ja osoittavat näin paikkamme maailmassa, ja elämässä.
Ps. Vitut lihasta, Soylent Greeniä ihmisille.:)- Daider
Hieman meni pieleen.
Päästäinen syö lihaa (hyönteiset), mutta toisaalta isommat eläimet syövät päästäisiä. Eli päästäiset sijoittuvat sinne keskivaiheille.
Suurimmat eläimet ovat kasvissyöjiä, mutta norsut, valaat yms eivät ole täysin suojassa muilta eläimiltä. Gorillatkin voivat käyttää lihaa ravinnokseen, joten niitä on turha pitää kasvissyöjäedustajina ravintoketjussa.
Ravintoketju on karkeasti kasvi-kasvinsyöjä-lihansyöjä-paluu alkuun kierrätyksen kautta, mutta loppupeleissä se ei ole täysin yksiselitteinen. Norsu ja gnu ovat molemmat afrikan savannin kasvinsyöjiä, silti norsu on "korkeammalla" ketjussa, koska sen yläpuolella on huomattavasti vähemmän saalistajia.
Ihminen on kädellisenä pystynyt nostamaan itseään ketjussa kehityksensä kuluessa. Alussa kilpailimme keskivaiheilla, kun opimme hyödyntämään työkaluja pystyimme keinoteoisesti muokkaamaan asemaamme. Jotkut haluavat jäädä alemmalle asteelle pitäytymällä puhtaasti kasvissyönnissä, suurin osa hyödyntää luonnon suoman mahdollisuuden kaikkiruokaiseen ravintoon.
Kanit kakkaavat päällemme, koska ravintoketju pyörähtää aina jossain vaiheessa ympäri ja meistä tulee matojen ruokaa. Niin käy meille lopulta riippumatta siitä mitä syö. - Jaska S Jokunen
Terveiset ravintoketjun huipulta ;)
http://www.terveisetravintoketjunhuipulta.com/ - asdfasdf
se tarkoittaa sitä että ihminen ei esim,ole minkään muun eläimen ravintoa,ihminen on oikeastaan koko eläinmaailman huipulla,kyse ei ole niinkään koosta vaan siitä että ihminen voi halutessaan hävittää joka ikisen muun lajin maapallolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353