Mitä tarkoittaa olla ravintoketjun huipulla?

Blondikaattori

Ihmiset haluavat olla ravintoketjun huipulla. Ravintoketjun alapäässä on pieniä, heikkoja, arkoja ja tyhmiä eläimiä, jotka mussuttavat rehuja ja joiden elämän tarkoitus on tulla syödyksi. Ravintoketjun huipulla taas on suuria, uljaita ja älykkäitä eläimiä, jotka saalistavat ruokansa mielenkiintoisella tavalla. Ihmiset haluavat kuulua jälkimmäiseen ryhmään, ja ajattelevat että heidän on syötävä lihaa sen vuoksi. Ihmisiin voidaan käyttää samaa jaottelua kuin eläimiin: jos olet kasvissyöjä, olet avuton kynäniska nörttihippi, jos taas olet lihansyöjä, olet rohkea ja menestyvä alfauros tai -naaras.

Hetkinen, ei se näin mene eläinkunnassakaan. Ajattele vaikka päästäistä. Päästäinen on pieni ja suhteellisen avuton, eikä kovin fiksukaan. Sen on syötävä lähes koko ajan pysyäkseen hengissä. Ja mitä se syö? Lihaa. Tarkemmin ottaen hyönteisiä, etanoita, matoja ja muita selkärangattomia. Entä sitten gorilla? Tai norsu? Suuria, vahvoja ja älykkäitä eläimiä. Norsu ei tunne pelkoa. Ja ne syövät kasviksia. Gorilla ja norsu ovat ravintoketjun huipulla. Eivät siksi, että ne söisivät muita eläimiä, vaan siksi, etteivät muut eläimet syö niitä.

4

3249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anna nyt ihmeessä typerysten pitää harhakäsityksensä suuruudestaan, sillä tosiasiassa nämä niin sanotut ravintoketjun huiput ovat pelkkiä vätyksiä, jotka eläinmaailmassa ylivertaisten aivojensa ja älynsä ansiosta ottavat vain tilaisuudesta vaarin ja hallitsevat eläinmaailmaa tyrannin ottein orjuuttaen, kiduttaen ja tappaen alempina pitämiään, mieluiten avuttomia luontokappaleita - ihmisiäkin on aikojen saatossa yritetty parhaan mukaan kahlita toisten valtaan, jotta nämä idiootit voisivat tuntea olevansa jotain muuta kuin vain kuolevaisia.
      Ihmisten hallitseminen on vain osoittautunut kovin vaativaksi hommaksi ja aina on vaara, että kohtaa "isompansa" ja joutuu hänen kaltoin kohtelemakseen siksi demokratia ja ihmisoikeudet ovatkin nousseet niin suureen arvoon sivistyneessä maailmassa.

      Eläinten massamurha on pieni hinta siitä, että nämä säälittävät runkut saavat esittää aikansa kukkulan kuningasta, kunnes koittaa kuolo ja madot saavat heistä juhla-aterian - sillä eihän sitä joka päivä pääse syömään kuningasta.

      Helsingin kanit sentään käyvät kakkimassa haudoillamme, ja osoittavat näin paikkamme maailmassa, ja elämässä.

      Ps. Vitut lihasta, Soylent Greeniä ihmisille.:)

    • Daider

      Hieman meni pieleen.

      Päästäinen syö lihaa (hyönteiset), mutta toisaalta isommat eläimet syövät päästäisiä. Eli päästäiset sijoittuvat sinne keskivaiheille.

      Suurimmat eläimet ovat kasvissyöjiä, mutta norsut, valaat yms eivät ole täysin suojassa muilta eläimiltä. Gorillatkin voivat käyttää lihaa ravinnokseen, joten niitä on turha pitää kasvissyöjäedustajina ravintoketjussa.

      Ravintoketju on karkeasti kasvi-kasvinsyöjä-lihansyöjä-paluu alkuun kierrätyksen kautta, mutta loppupeleissä se ei ole täysin yksiselitteinen. Norsu ja gnu ovat molemmat afrikan savannin kasvinsyöjiä, silti norsu on "korkeammalla" ketjussa, koska sen yläpuolella on huomattavasti vähemmän saalistajia.

      Ihminen on kädellisenä pystynyt nostamaan itseään ketjussa kehityksensä kuluessa. Alussa kilpailimme keskivaiheilla, kun opimme hyödyntämään työkaluja pystyimme keinoteoisesti muokkaamaan asemaamme. Jotkut haluavat jäädä alemmalle asteelle pitäytymällä puhtaasti kasvissyönnissä, suurin osa hyödyntää luonnon suoman mahdollisuuden kaikkiruokaiseen ravintoon.

      Kanit kakkaavat päällemme, koska ravintoketju pyörähtää aina jossain vaiheessa ympäri ja meistä tulee matojen ruokaa. Niin käy meille lopulta riippumatta siitä mitä syö.

    • Jaska S Jokunen
    • asdfasdf

      se tarkoittaa sitä että ihminen ei esim,ole minkään muun eläimen ravintoa,ihminen on oikeastaan koko eläinmaailman huipulla,kyse ei ole niinkään koosta vaan siitä että ihminen voi halutessaan hävittää joka ikisen muun lajin maapallolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3511
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2673
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2083
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1800
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1224
    Aihe