kenen lapset ovat pyörineet "päiväleireillä" ym.
Vastuuttomat vanhemmat ovat antaneet kakaroidensa levittää täitä ympäriinsä ja nyt ne ovat vielä menneet kouluun.
Kyllä sapettaa, kun edesvastuuttomat vanhemmat eivät välitä hygieeniasta lainkaan ja kyseiset täipäät ovat jo yli 12-vuotiaita.
Vastuuttomat vanhemmat ovat antaneet kakaroidensa levittää täitä ympäriinsä ja nyt ne ovat vielä menneet kouluun.
Kyllä sapettaa, kun edesvastuuttomat vanhemmat eivät välitä hygieeniasta lainkaan ja kyseiset täipäät ovat jo yli 12-vuotiaita.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koko Suomessa.
Koulut kun alkaa samalla alkaa myös täishow.
täiden lisäksi aivan varmasti russakoita.
niitä vipeltää penkeillä ja lattialla.
sellaista siivottomuutta!!
ihmisten pitäisi tiukemmin puuttua asiaan.
eli aina kun näet sammuneen juopon röhnöttävän
penkillä kuset ja paskat housuissa, tee siitä kuljettajalle ilmoitus ja vaadi penkin puhdistus ja desifiointi suoritettavaksi HETI.
Spuget pois ratikoista, samaa mieltä.
Hanki uudet lasit tai pese nykyiset. Ei siellä mitään russakoita ole.
Täit leviävät täysin riippumatta siitä onko hygienistä vai, sillä ei ole asian kanssa tekemistä. Ainoastaan sillä, että joku jättää omat ja perheensä täit hoitamatta ja sitä kautta ne leviävät eteenpäin.
kyseinen perhe ovat jättäneet lapsiensa normaalin hygieenian hoitamatta täysin, niin pesemisissä, kuin asunnon puhtaudessa, vaatteista puhumattakaan.
Lisäksi, olen melkoisen varma siitä, että he eivät ole ilmoittaneet leiriohjaajille saatika sitten koulun opettajille, että lapsillansa ovat täitä.
Mulla on kokemuksia täistä, parin vuoden ajalta, ollessani tekemisissä parin "täipään" kanssa.
Ne tarttuu helposti jos on vähänkään tällasen ihmisen lähettyvillä tai on samat pipot, samat tyynyliinat tai loikoillaan sohvilla etc. Myös lapset leikkiessään esim tarhoissa hiukset lähellä tartuttaa toisiaan, sama muissa paikoissa joissa paljon ihmisiä hoidossa.
Täin kun huomaa jossain niin ei tarvita mitään perusteellista kaikkien mahdollisten vaatteiden ja kodin liinavaatteiden sun muiden desinfioinita, riittää kun se vaatekappaleen tai muun kangassysteemin pistää syrjään kaikista muista asunnon esineistä 24 tunniks jonnekkin, ihan mihin vaan, se täi kuolee siihen eikä muni enempää mitään koska täi elää ainoastaan päänahan tai muuhun karvotukseen kiinnittyneenä, saa niistä ravintoa mutta täit ei kuitenkaan ole vaarallisia eli ne ei siis tunkeudun ihon alle, toki on epämiellyttäviä ja pruukkaa kyllä lisääntymään jos niitä ei hoida pois.
Eli siis tapauksen yhteydessä kaikki relevantit pipot, huivit, liinavaatteet ja muut just sillä hetkellä käytössä olleet vaatteet pesuun tai pakkaseen (esim pakastimeen), saunominen ei poista täitä päänahasta eikä iholta toisin ku ennenvanhaan kuviteltiin eikä myöskään kankaista.
Täi munii kuitenkin helposti päänahkaan, itämisaika n. 10 vrk, eli kannattaa täin/täitä huomattuaan ostaa apteekista myrkytöntä mutta tehokasta Paranix-hoitoainetta. Sitä levitetään ohjeen mukaan ja hoito uusitaan 10 vuorokauden kuluttua.
Kyllä lähtee täit veke kunhan ei sitte jatkossa oo taas tekemisissä täilähteiden kanssa.
Yleisellä hygienialla ei sinänsä oo hirveesti mitään tekemistä täiden kanssa eli että niitä ois erityisen todennäkösesti esim ihmisillä jotka ei peseydy mutta syy miks niitä löytyy aina suht usein ns. laitapuolen kulkijoilta johtuu just siitä että nää tyypit nyt ei viitti hoitaa itteään eikä muutenkaan niin välitä jostain täistä, ehkei edes huomaa niitä.
Periaatteessa ihan siistikin ihminen voi "kantaa" täitä päässään vaikka kuinka kauan jos vaan antaa niiden olla, maksaahan se Paranix sentään peräti 27 euroa!