Raamatussa on Isä, Poika ja Pyhä Henki, mutta mitä tarkooitetaan että he ovat yhdessä yhki Jumala?
Kuka pystyy asian selvästi sanomaan.
Kuka pystyy asian selvästi sanomaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Muut tienneet on jo muutama tuhat vuotta ...
1. Moos. 28:13
Ja katso, Herra seisoi hänen edessään ja sanoi: "Minä olen Herra, sinun Isäsi Aabrahamin Jumala ja Iisakin Jumala. Tämän maan, jonka päällä sinä makaat, minä annan sinulle ja sinun jälkeläisillesi.
1. Moos. 32:9
Ja Jaakob sanoi: "Isäni Aabrahamin Jumala ja isäni Iisakin Jumala, Herra, sinä, joka sanoit minulle: 'Palaja maahasi ja sukusi luo, niin minä teen sinulle hyvää!' 32:
Hän on ilmestynyt Kristuksessa ...
2. Moos. 4:5
-"Siitä he uskovat, että Herra, heidän isiensä Jumala, Aabrahamin Jumala, Iisakin Jumala ja Jaakobin Jumala, on sinulle ilmestynyt"
"Mitä nyt epäjumalille uhratun lihan syömiseen tulee, niin tiedämme, ettei maailmassa ole yhtään epäjumalaa ja ettei ole muuta Jumalaa kuin yksi. Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja, niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala... " 1 Kor. 8:4-6.
"samassa hengessä"??? Oletko huomannut että Mooseksen kirjan ensimmäisissä luvuissa Jumala puhuu itsestään monikossa?
Mikähän niistä monista jumalista on se oikea jumala, sekö joka sanoi, ettei sinulla saa olla muita jumalia, mitä häh?
Mitä niillä muilla jumalilla on tarjolla, jos niihin uskoisi? Miten ihmeessä se yksi jumala voi rajoittaa muita uskomasta muihin jumaliin?
Montako paikkaa on raamatussa, jossa jumala puhuu tällä tavalla monikossa? Yksi (1.Moos. 1:26)? Sekin voidaan tulkita Jobin kirjan valossa (Job 38:7), jossa mainitaan enkeleiden olleen jumalan seurana luomisen aikana. Montako paikkaa on, jossa jumala ei puhu tuolla tavalla monikossa vaan yksikkömuodossa? En jaksa ruveta laskemaan... pitäisi laskea reilusti päälle tuhannen vähintään ja sen on aikaa vievää... ja minä olen laiska. Onko oikeutettua luoda dogmi yhden vaivaisen jakeen perusteella, jos on järkyttävän verran suurempi määrä katkelmia, jotka sanovat juuri päinvastaista?
Jeesuksen viini-ihmettäkö, jossa yhdistyy Jumalan
luomisvoima, rakkaus, sekä ihmisyys.
No ei sentään. Vaan kyllä tarvitaan
uudestisyntyminen Pyhästä Hengestä,
jotta käsittäisi hengellisiä asioita.
Hepr. 4:12
Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erottaa sielun ja hengen, nivelet sekä ytimet, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija;
1. Tess. 5:23
Itse rauhan Jumala pyhittäköön teidät kokonaan ja varjelkoon koko olemuksenne, teidän henkenne, sielunne ja ruumiinne, niin että olette nuhteettomat Herramme Jeesuksen Kristuksen tullessa. [1. Kor. 1:8 ]
Minulla ei aikomustakaan alkaa teeskentelyä, että muka jotain ymmärtäisin, oikein hengellisesti .. kun en edes tajua, mitä pitäisi ymmärtää.