Nopeusrajoitukset alemmas

Tänäänkin eräs kaahari ajoi 100km/h rajoitus alueella varmasti yli 150km/h.

Eikö lain säätäjät mahda näille liikenteen terroristeille mitään.

Nimim. Nopeusrajoitukset alemmas.
171245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei nopeusrajoitusten alentaminen auta näihin kaahareihin mitään. Vaikka nopeusrajoitus olisi moottoritielläkin 30km/h, niin näitä kaahareita löytyisi silti, ja luultavasti ennemmänkin. Nopeusrajoitusten alentaminen ei vaikuta korvien välissä oleviin vammoihin.

Äänestä
  • totta on kyllä että nopeusrajoitusten alentaminen johtaisi vain siihen että rikkojia tulisi enemmän. nopeus rajoituksia saisi nostaa "reilusti" ainakin kesällä jotta rikkojia tulisi vähemmän, ja kyllähän ajan mittaan hiitammin ajavat tottuisivat ajamaan kovemmin. RUUHKA ONGELMAT OVAT LISÄÄNTYMÄSSÄ!

    ps. teksin muoto voi näyttää vähän omituiseltä kun jumittaa aika pahasti.(päässä)

    Äänestä

Ei muuten auta.

Se kaahari ajaa sitä omaa nopeuttaan riippumatta siitä mitä siinä tien poskessa olevassa peltilätkässä sattuu lukemaan.

Äänestä

idiotismin ilmentymä! Missä suomessa saa ajaa yli 120km/h? Miten rajoituksen tiukentaminen muuttaisi välinpitämättömien ajotapaa? Rajoitusten tiukentamisella aiheutettaisiin vain (jälleen) niille vaikeuksia, jotka jo muutenkin ajavat niiden mukaan! Mieti nyt vähän mitä pas***a kirjoitat!

Äänestä

Päinvastoin rajoituksia kun nostettaisiin kautta linjan 40km/h, loppuisi ylinopeuden ajot kun saisi ajaa normaalivauhtia.
Joka paikassa on nykyisin epänormaalin alhainen nopeusrajoitus tien luonteeseen nähden. Rajoitukset ylös, niin säästymme sakoilta !!!!!
On tyhmää maksa siitä, että ajaa normaalisti.

Äänestä

Periaatteessa olen samaa mieltä kaahareista: niitä on ihan liikaa. Jotakin tarttis tehrä.

Mutta se oikea keino ei tosiaankaan ole rajoitusten pienentäminen, vaan kaahailusta kiinnijäämisen varmistaminen. Jos kaahari käryää AINA, niin kukaan ei kauan kaahaile.

Nopeusrajoituksia voisi sitten vaikka hiukan nostaakin, jos niiden ylittämisestä jää aina kiinni.

Nimim. "Isoveli vauhtia valvomaan"

Äänestä

Jos kukaan ei tälläkään hetkellä tottele
rajoituksia niin ei niitä varmasti ketään
tottele silloinkaan jos niitä lasketaan.
Reilusti suurin osa autoilijoista ajaa
ylinopeutta lähes säännöllisesti, sille
ei voi yhtään mitään, valitettavasti.

Äänestä

Hyvä sisko ja autoilevat veljet. Uskallan olla näistä kaahauksista toista mieltä, koska ajan päivittäin näille oikeilla teillä enkä missään virtuaali maailmassa.
Jos otetaan koko liikennesuorite näitä todellisia toisista piittaamattomia kaahareita on vähän.
Näkisin näiden olevan paremminkin ns. lööppien aineistoa, jossa kaahataan miljoonaa 5-kympin alueella ajaen koululasten päälle tms.

Jos taas kaahari on se joka ajaa 8-kympin aluella 8..9-kympin haarukassa, 7..8-kympin sijaan, ilmoittaudun kaarariksi.

Otan esimerkin: ajan usein Mäntsälästä Lahteen vanhaa tietä auton mittarin mukaan 8-9-kympin nopeutta, sen sijaan että ajaisin saman pätkän 7..8 kymppiä. Onko ylinopeuteni iso riski tällä tie-osuudella, vai olisiko turvallisempaa körötellä peräti 6-7-kymppiä?

Nopeus ei ole riski vaan äkkipysähdys, ei ilmalentokaan ole vaarallinen vaan lennon loppuminen. Se kolari voi tulla vaikka ajat 4-kymppiä, mitä hiljempää ajat sen useampaan ohitustilanteeseen joudut ja ohitus tilanne on aina riski vaikka olet itse ohitettava. Jos ajat jollain tieosuudella siten, että sinulle ei tule turhia ohituksia, eikä toisten tarvitse ohittaa sinua, se on turvallisinta.

Nimittäin tällä Mäntsälä - Lahti vanhalla tiellä ajetaan 8-9-kympin nopeutta normaalisti, jos pudotat 10km/h nopeutta olet jatkuvasti ohitettava ja riski kasvaa vaikka et aja "ylinopeutta".

MITÄ ALEMMAKSI NOPEUDET PUDOTETAAN SEN ENNMMÄN TULEE OHITUSTILANTEITA JA RISKIT KASVAVAT OHITUSKERTOJEN FUNKTIONA.

Äänestä

Olen erimieltä.

Äänestä

Ajatteluun kyvyttömiltä, ja myös nopeusrajoitukset POIS veronmaksajien kustannuksella elävien 'virkaihmisten' näyttönä, että 'Olemme palkkamme ansainneet'.

T. Matti

Äänestä

Itse noteeraan kyllä rajoitukset, koska jos niitä ylittää niin saattaa saada sakkoja. En suhtaudu niihin siten, että tuo tien laidassa pönöttävä numero olisi se maksiminopeus, jolla voi turvallisesti sillä tieosuudella ajaa. On typerää tarkkailla koko ajan mittaria, että eikai vaan aja liian lujaa. Eikös olisi järkevämpää pitää se katse tiessä eikä mittarissa.
Suosittelen kaikille sellaista ajotapaa, että katsotaan millaiselta se tie ja liikenne edessäpäin näyttää, ja sen mukaan säädetään nopeus itselle sopivaksi. Eikä sen mukaan minkälainen numerokyltti siellä tienlaidassa sattuu olemaan.

Äänestä
  • kun sanot noteeraavasi rajoitukset kun et halua saada sakkoja ja sitten kuitenkin sanot että on typerää tarkkailla nopeutta.
    On se niin pirun vaikeaa.
    Laita vakionopeudensäädin, se on pirun hyvä peli.

    Äänestä

  • Tuntuu todella typerältä 'kumarrella' tien laidalla pönöttäviä mollukoita, joita joku tiemestari on kirjoituspöytänsä ääressä arponut eri tieosuuksille...
    Nopeus pitäisi olla aina suhteessa ympäristöön sekä ajoneuvon hallitsemiskykyyn. Tämä pitäisi muistaa myös, kun sääolosuhteet muuttuvat, mutta nopeusrajoitukset eivät.
    Varsin mielenkiintoinen iskulause oli tai onkohan vieläkin tielaitoksella: "Aja kelin mukaan". Ihmettelen miksi sitä toitotetaan vai syksyllä ja talvella. Miksi ei kesällä voisi ajaa kelin mukaan....

    Jos sakkoja pelkää, niin ajelee suurinta nopeutta mikä sallitaan eli nopeusrajoitus + 10%...

    Äänestä

  • Piru kirjoitti:

    kun sanot noteeraavasi rajoitukset kun et halua saada sakkoja ja sitten kuitenkin sanot että on typerää tarkkailla nopeutta.
    On se niin pirun vaikeaa.
    Laita vakionopeudensäädin, se on pirun hyvä peli.

    Nopeusmittarin jatkuva tarkkailu on typerää, mutta tuohon asiaan vetoaminen ei varmaan pelasta sakoilta jos narahtaa kiinni.

    Äänestä

Ei muutakuin lisää kameroita ja sakot omistajan vastuulle jos ei kerro kuka ajoi!

Ja hyväkuntoisilla moottoritien pätkillä voisi olla merkki "nopeusrajoitus päättyy" jonka jälkeen saisi ajaa tilanteeseen sopivaa nopeutta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mari kirjoitti:

Tänäänkin eräs kaahari ajoi 100km/h rajoitus alueella varmasti yli 150km/h.

Eikö lain säätäjät mahda näille liikenteen terroristeille mitään.

Nimim. Nopeusrajoitukset alemmas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu