Superstressaaja pääsee taas vauhtiin. Panikoin ensi vuonna tapahtuvaa toiseen kaupunkiin muuttoa :)
Olettaen, että uusi sopiva asunto löytyy, olemme suunnitelleet muuttavamme 10.4. Jos irtisanomme vanhan vuokrasopimuksemme tuosta 10.4. alkaen ja uusi saadaan sovittua alkamaan 9.4., millaisia vuokria on vuokranantajilla oikeus vaatia, sanooko laki tästä mitään?
Olen myös löytänyt varsin ristiriitaisia tietoja siitä, mistä irtisanomisaika lasketaan, eli koska minun olisi ilmoitettava 10.4. tapahtuvasta irtisanomisesta vanhalle vuokranantajalle?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista...
Vuokrasopimuksen irtisanomisesta...
5
1051
Vastaukset 5
- pukin pikku apuri
Jos irtisanot 10.4. alkaen maksat huoneistonvuokrauslain http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481 mukaisesti vuokran edelleen huhtikuusta ja toukokuusta.
Voisin melkein väittää, että uusi vuokranantajanne haluaa vuokrasopimuksen alkavan 1.4. tai 1.5. mutta poikkeuksiakin löytyy.
" 52 §
Vuokrasopimuksen irtisanomisaika
Vuokrasopimuksen irtisanomisaika lasketaan sen kalenterikuukauden viimeisestä päivästä, jonka aikana irtisanominen on suoritettu, jollei toisin sovita taikka tästä tai muusta laista muuta johdu.
Vuokranantajan irtisanoessa vuokrasopimuksen irtisanomisaika on kuusi kuukautta, jos huoneiston vuokrasuhde on välittömästi ennen irtisanomista kestänyt yhtäjaksoisesti vähintään yhden vuoden, ja muussa tapauksessa kolme kuukautta (vuokranantajan irtisanomisaika).
Vuokralaisen irtisanoessa vuokrasopimuksen irtisanomisaika on yksi kuukausi (vuokralaisen irtisanomisaika).
Ehto, jolla vuokranantajan irtisanomisaikaa lyhennetään tai vuokralaisen irtisanomisaikaa pidennetään, on mitätön." - Pertsa2000
Kannattaa myös lukea se vuokrasopimus johon on nimensä kirjoittanut, etenkin jos sen tekemisestä on alle vuosi, koska monessa sopimuksessa on sanktioita irtisanomisen suhteen, jos se tehdään alle vuoden aikana.
- Pertsa2006_isfullofshit
On vain kahdenlaisia sopimuksia, määräaikaisia ja toistaikseksi voimassa olevia.
- kdoijojdwj
Pertsa2006_isfullofshit kirjoitti:
On vain kahdenlaisia sopimuksia, määräaikaisia ja toistaikseksi voimassa olevia.
Nykyään tuppaa vaan olemaan, että sopimus tehdään ensin 1 vuodeksi määräaikaiseksi, jonka jälkeen se jatkuu toisatsiseksi voimassa olevana, jos kumpikaan osapuoli ei sitä irtisano. Tälläisessä sopimuksessa yleensä on sanktiona 1-2 kk vuokra, jos muuttaa ennen 1 vuotta.
- kyllä
kdoijojdwj kirjoitti:
Nykyään tuppaa vaan olemaan, että sopimus tehdään ensin 1 vuodeksi määräaikaiseksi, jonka jälkeen se jatkuu toisatsiseksi voimassa olevana, jos kumpikaan osapuoli ei sitä irtisano. Tälläisessä sopimuksessa yleensä on sanktiona 1-2 kk vuokra, jos muuttaa ennen 1 vuotta.
Tavallisesti (eikä pelkästään asunnon vuokrauksessa) määräaikaisen sopimuksen loputtua sopimus jatkuu automaattisesti toistaiseksi voimassa olevana, tietysti ellei toisin ole sovittu. Ei ole olemassa mitään välimallia, se on joko toistaiseksi tai määräaikainen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135855En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21568Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 46471
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119442Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22407