Kertokaapa TM-farkkuvertailun tulos

Honda-palstalla joku TM-tilaaja jo valotti farkkuvertailun tulosta sen verran, että Passat olisi voittanut. Kertokaapa TM-tilaajat miten testissä kävi Mazda6:n ja mikä oli testin järjestys. Ei jaksa odottaa irtonumeroiden ilmestymistä.
51464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

1. VW
2. Toyota
3. Ford
4. Mazda
5. Citroen
6. Honda

... eli miten ihmeessä M6 on pystynyt keräämään "päänahkoja" aikaisemmissa vertailuissa, kun nyt hävisi jopa "vanhalle" volkkarillekin... ja Honda ei taaskaan onnistunut uudessa Accordissa :(

Äänestä
  • Tällainen tulos mainittiin muilla palstoilla:
    1. Passat 8,7 ****
    2. Avensis 8,4 ****
    3. Mondeo 8,3 ****
    3. 6 8,3 ****
    4. C5 8,0 ***
    5. Accord 7,8 ***

    Mazda6 oli siis jaetulla 3:lla sijalla Mondeon kanssa, eikä suinkaan neljäs. Mondeo nyt vaan sattuu olemaan aakkosissa edellä, joten siksi TM mainitsee sen tuloksissaan ensin. Piste-eroa Avensiksen hyväksi vain 0,1 pistettä, mutta uusi Accord jäikin jo 0,5 pistettä.

    Ihmettelen kyllä tulosta ja varsinkin Passatin voittoa, kun en ole lehteä vielä lukenut. Itseäni ei kyllä tuo tulos tippaakaan harmita, kun omistan 4-ovisen Mazda6:n joka on kahminut testivoittoja ja tuossa farkkuvertailussa painotetaan enemmänkin tiloja kuin ajettavuutta.

    Lisäksi parempi vaan ettei Mazda6 aina voita, kun alkaa jo ärsyttää se liika mainonnan voitoilla hehkutus. Toivottavasti nyt ihmiset rynnii joukolla ostamaan Volkkareita ja Tojotoja ettei Mastat yleisty liikaa.

    Äänestä

  • Katsokaa Mazda-palstan edellinen sivu (noin 40 aihetta eteenäpin) ja sieltä veikkauksia vertailun tuloksesta. Mitä minä sanoin. VW pärjää aina TM:ssä... ja se ei ole pelkästään VW:n hyvyyttä.

    Äänestä

TM:n oli ihan pakko pistää Mazdalle "jäitä hattuun". Olihan voitto jo tullut kahdessa TL:n ja yhdessä TM:n vertailussa tätä aikaisemmin.

Johan siinä olisi uskottavuus mennyt, jos olisi taas voitto tullut.

Jos maahantuojalla olisi tosissaan haluttu kilpailla voitosta, olisi vertailuun kannattanut lähettää 195/65 R 15 fillareilla varustettu Elegancen "perusmalli". Ajovaloissa olisi saattanut jäädä piste pois mutta ajettavuudessa olisi tullut piste, pari lisää ja äänettömämpikin olisi auto silloin ollut.

Mielestäni leveillä renkailla varustettu Kuutonen on parhaimmillaan alustasarjalla varustettuna. Itse kyllä viihdyn GT:n fillareilla varustetusssa vakio Elegancessani mutta vertailuvoittoon tarvitaan (ainakin TM:ssä) nakkirenkaat. Tämänhän jo VW:kin osoitti.

Ajan melko reippaasti routaheitoista (mittarin mukaan moottoritien heijauksisssa 140km/h) ja vaikka lastina on 430kg lihaa (ihmiset koirat) ja tämän päälle vielä muutama kymmenen kiloa matkatavaroita, ei pohjaaminen ole ollut lähelläkään. Sen vuoksi TM:n kommentti loivissa heitoissa pohjaamisesta hieman kummaksutti.

Äänestä

TM:ssä oli mennyt Passatin ja Mazdan talvirenkaiden hinnat sekaisin. VW:ssä oli siis oikeasti edullisemmat renkaat, toisin kuin testissä on laskettu. Kun laskee pisteet nyt uudestaan VW saisi oikein laskien yhteensä 8,8, pistettä, joka tarkoittaa TM tähtinä täydet viisi tähteä. Mazda taas putoaa yhden kymmenyksen 8,2 pisteeseen ja siten vain kolmeen tähteen. No en halua provosoida, mutta aina ei laskut mene oikein arvostetussakaan lehdessä. Laskekaa itse (jos tällä asialla nyt on jotakin merkitystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuinka kävi Mastan kirjoitti:

Honda-palstalla joku TM-tilaaja jo valotti farkkuvertailun tulosta sen verran, että Passat olisi voittanut. Kertokaapa TM-tilaajat miten testissä kävi Mazda6:n ja mikä oli testin järjestys. Ei jaksa odottaa irtonumeroiden ilmestymistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu