Muutin asuntoon 1.2 enkä vieläkään ole saanut ainuttakaan sähkölaskua, kun tiedossa on sähkölaitoksen jonkinlaiset laskutusongelmat, kysynkin, joko muut ovat laskunsa saaneet ? Pienituloisena, joista voutikin vie muutaman kympin, ei ole varaa kerralla maksaa sähkölaitoksen möhläyksiä, onko tulevaan laskuun mahdollisuus saada maksuaikaa, esim 10e/kk tms ?
Tampereen sähkölaitos
ei vieläkään
10344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että soitat heti sähkölaitokselle tai käyt siellä. Ovat kuulemma luvanneet järjestelyjä, jos tulee vaikeuksia, mutta varoitettu on varuillaan.
Kun kerran tietää että sitä sähköä kuluu ja josku se on kumminkin maksettava, niin miksei siihen laskuun voi varautua laittamalla rahaa sivuun sitä varten.
meillä ei säästellä
Sama virsi kuin se, että pikaluottoja annetaan juuri niille, joille niitä ei pitäisi antaa ja jotka tarvitsisivat suojelua.
Meille tuli heinäkuussa kaksi laskua eli puolen vuoden maksamiset. Tosin vain 150 yhteensä.
Kannattaa soittaa ja kysellä ja kyllä ne antaa maksuaikaa koska ovat itse jutun mokanneet. Muistaakseni laskun mukana tuli siitä joku mainintakin.
Olen huomannut tampereella että osoitetiedot eivät kaupungilla päivity, tutuilla laahannut jopa vuosia jäljessä. Kysynpä laskua sähkölaitokselta, jos eivät itse ymmärrä lähettää.
Palaute lähti.
Yhteydet asiakaspalveluun
13.8.2008
Valitettavasti asiakaspalvelunumeromme (03) 5653 4500 on edelleen pahasti ruuhkautunut lukuisten laskuihin liittyvien kyselyjen vuoksi. Jonotusaika voi olla hyvinkin pitkä, joten alla on mainittu vaihtoehtoja yhteydenpitoon, mikäli et halua jonottaa.
Monet asiat voi siis hoitaa ilman jonotustakin, kunhan saamme tiedon minkälaisesta asiasta on kohdallanne kyse.
Voitte ottaa meihin yhteyttä myös seuraavilla tavoilla:
- www-sivujemme oikeassa ylälaidassa olevan Palaute-linkin kautta.
Laitattehan tässä vaihtoehdossa mahdollisimman tarkasti yhteystietonne ja asianne, niin pääsemme asiassa heti eteenpäin. Tässä vaihtoehdossa vastauksen saaminen voi kestää muutaman päivän.
- Voitte myös käydä asiakaspalvelupisteessämme Jokikatu 5:ssä, joka on avoinna arkisin klo 08.30 - 15.45.
- Soittopyynnön voitte jättää myös puhelinkeskukseen (03) 5653 5111.
Jättäessänne puhelinkeskukseen soittopyyntöä kertokaa, että haluatte jättää myös asianne ja asiakasnumeronne muiden yhteystietojenne lisäksi. Tämä nopeuttaa asianne käsittelyä. Tässä vaihtoehdossa soittopyyntöön vastaaminen ei välttämättä tapahdu saman päivän aikana.
Toivomme, että nämä vaihtoehtoiset yhteydenpitotavat auttavat teitä saamaan asianne hoidettua kanssamme. Olemme pahoillamme yhteyskanavien ruuhkaisuudesta ja pyrimme saamaan asiat kuntoon mahdollisimman pian.
Ystävällisin terveisin
Pertti Suuripää
markkinointijohtaja
Markkinointi ja sähkönmyynti
Tuoha vaikuttaisi olevan mitä parhaimmalla tavalla hallinnassa, tuo asiakaspalautteen tai -kyselyiden vastanottaminen.
Ottaisiko kaupunki mallia.
Kenen on tarkoitus päästä käymään asiakaspalvelupisteessä, jos asia hoituu silloin heti ilman muutaman päivän viivettä.
Kaikilla vanhuksilla ei ole sähköpostia tai käynti on vaivalloisra; silloin pitää vain odottaa.
Paikkakuntaa vaihtaville on hyvä olla www-kyselyjen mahdollisuus.
Mitä valitettavaa tässä enää on? Sen aikaa, kun lasku on myöhässä, rahat kasvavat korkoa pankissa!
Jos jopa voi jättää soittopyynnön, mitä enempää enää voisi toivoa.
Silloin ei edes omat rahat kulu.