Ilmeisesti ei.
Eilen oli Hesarissa juttu, kuinka bussivuoroja jää ajamatta bussikuskien puuttumisen takia.
Heitä suunnitellaan nyt tuotavaksi Puolasta.
Helsingissä on kova työntekijäpula monella muullakin alalla. Samaan aikaan ympäri Suomea on runsaasti ammattitaitoisia ihmisiä työttömänä.
Kalustettu pieni, edullinen työsuhdeasunto on yksi porkkana, jolla Helsinkiin saisi houkuteltua työntekijöitä muualta Suomesta.
Työsuhdeasuntoja onkin monella työnantajalla tarjota, mutta ei kalustettuna.
Helsingin kaupungin asuntopiste saattaa jopa sanoa, että on meillä kalusteita, mutta on se niin vaikeaa niitä kuljetella, kesätyöntekijöille kerran vietiin ja oli se niin kamalaa. Asuntopisteessä vielä istutaan ja lepuutetaan jalkoja pöydällä!
No, näinhän se tietenkin on, mutta miksi sitten jatkuvasti valitetaan työntekijöiden puutteesta.
Tämä on senlaatuinen asia, että tässä pitää rekrytoijien käyttää aivojaan!
Osaako Helsinki
7
300
Vastaukset
- Palkkaa duunareille
Harvempi täys ällinen suostuu tekee stadin hommia niin surkeilla palkoilla!! Toisissa duunari hommissa voi tosin lorvailla vaikka koko ikänsä ja silloin se palkka on ok. Bussikuski siis työnä ei ole herkkua, kun iltasin voi tulla puukkoa ja lähtee henki. NUORISO rikkoo ja sotkee kalustoa, joka maksatetaan verorahoista.
Stadin "herra" osastolla on mukavat olot ja palkkakin kiva, mutta EI herrat oo siihen tyytyväisiä.
Vika ei ole työhönotossa vaan ARKADIANMÄELLÄ! Siellä istuu parisenkymmentä mullikkaa tekemässä niitä helvetin typeriä päätöksiä. Helsingin omat herrat sählää sitten lisää, jotta mikään EI toimi, jos aikasemmin on toiminut.- barkkeri
Jos jokin asia ei toimi, toimi sinä ja tee jotain sen eteen, että se toimisi!!!!!!!!!!!!
- taksikuski 88
dösä kuski saa välillä klimmppejä naamlle käänisltä ääliöltä ja vanhat duunarit valittaa koko ajan kun mamu kuskit ajaa miten sattuu.
- tsali
taksikuski 88 kirjoitti:
dösä kuski saa välillä klimmppejä naamlle käänisltä ääliöltä ja vanhat duunarit valittaa koko ajan kun mamu kuskit ajaa miten sattuu.
Kyllä,sinä olet vosikkakuski,ei kukaan muu kirjoita noin päin persettä:) "..mamu kuskit ajaa miten sattuu" Ihan kuin stadin taksitkin. Ilman navigaattoria ei löydetä kuin Aleksi ja Mansku.
- oon matkustaja
tsali kirjoitti:
Kyllä,sinä olet vosikkakuski,ei kukaan muu kirjoita noin päin persettä:) "..mamu kuskit ajaa miten sattuu" Ihan kuin stadin taksitkin. Ilman navigaattoria ei löydetä kuin Aleksi ja Mansku.
Joka päivä tulee käytettyä niin näkee kaikenlaista.
- ei onnistu
Ei kukaan täysjärkinen ala asuu missään kimppakämpis, varsinkin jos vuorotyö.
Ei liioin dösäkuskeiks oo kovaa tunkua sielt landelt, luulet vaan.
Lähdet aamul, ajat 5-9 sit luppoaikaa päiväl ja ajat taas vaik 15-19.
Tulee päivälle mittaa, mut fyrkkaa saat vaan tost 8h.
Sit yöllä, la-su ja muutenkin, ei vaan oo toiveammatti. Ruuhkas ja kelis ku kelis, aikataulut liian kireitä.
Ja palkka......... - -karvapää-
käydä päiväsaikaan keskustan kahviloissa, siellä tuntuu olevan joutilaita, kuitenkin erittäin ahkeria ja rehellisiä miehiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749