Naapuriani on alkaneet uskonasiat kiinnostaa. Hän jopa liittyi takaisin kirkkoon, erottuaan siitä parikymppisenä. On jutellut pappien kanssa, lukee hengellisiä kirjoituksia netistä jne. Hän on myös löytänyt uudestaan soittoharrastuksensa, ja harjoittelee yhdessä seurakunnan kanttorin kanssa. Olen hyvin iloinen hänen puolestaan! Tässä eräänä iltana istuimme saman pöydän ääressä ja hän mietti, ettei hänen lapsiaan ole kastettu - pitäisikö nyt järjestää kastejuhla lapsille? Kertoi lukeneensa jotakin kirjaa, jossa sitä esitettiin jopa jonkinlaiseksi vanhemman velvollisuudeksi. Toinen lapsista ei ollut kiinnostunut asiasta, toinen oli myötämielisempi (pieniä koululaisia). En kommentoinut asiaa mutta jäin itsekseni miettimään, mikähän olisi Jeesuksen tahto asiassa? Jotenkin tuntuu, että itse jättäisin asian lasten itsensä harkittavaksi - esim. rippikoulun jälkeen? Kysehän on kuitenkin lasten uskosta, eivätkä he ole saaneet erityistä uskonnollista/kristillistä kasvatusta kotonaan. Koulun uskontotunneilla kyllä käyvät. Tietenkään en aio puuttua naapurini päätökseen, mutta olisi mielenkiintoista kuulla näkökantojanne.
Naapurin lapset
usko ja kaste/kaste ja usko?
5196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Erään tuttavani kastamaton tytär halusi rippikoululeirille. Seurakunnasta sanottiin, että ensin pitää saada vanhempien lupa kirkkoon liittymiseen, siis kasteeseen, sitten vasta pääsee rippikouluun.
Rippikoulut on tarkoitettu kirkon jäsenten kastetuille lapsille, ei ulkopuolisille, samoin kuin kaikki muukin kirkon järjestämä lasten ja nuorten toiminta. Lapsi jää kaiken ulkopuolelle, jos häntä ei ole kastettu, ei pääse päiväkerhoon, pyhäkouluun eikä kirkon leireille.
Tätä en tiennytkään, ettei rippileirille pääse kuin kirkon jäsenten kastetut lapset! Onkohan tämä käytäntö yleinen maassamme vai vain jonkin tietyn paikkakunnan käytäntö? Kyllä minun kotikaupungissani sekä kirkkoon kuuluvien että kuulumattomien lapset pääsee seurakunnan lastenkerhoon, olettaisin siis että myös rippikouluun? Ainakin päivärippikouluun jos ei leirille!
otetaan vapaaehtoisesti sen jälkeen, kun henkilö
on tullut uskoon:
"Kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti
evankeliumia, niin he ottivat kasteen, sekä miehet
että naiset." Ap 8:12
Rippikouluhan kehitettiin sen jälkeen, kun kirkko-
laitos oli siirtynyt pakolliseen vauvakasteeseen.
Sielläkin tajuttiin, että vauvalle on turhaa opettaa
mitään, joten se opetus jätettiin myöhemmälle iälle.
Mutta jos naapurisi rakastaa kauniita seremonioita
ja vanhoja rituaaleja, niin voihan hän kastattaa lapsensa, mutta Jumalan edessä sillä ei ole mitään
merkitystä.
Kuulun itse helluntaiseurakuntaan ja olen käynyt uskovien kasteella, joten ajattelen pitkälti kuten sinä tuosta kasteasiasta. Naapurini on kuitenkin selvästi herätyksen tilassa ja löytämässä paikkansa tuolta luterilaisen kirkon puolelta, olen siis arka neuvoskelemaan etten vain pilaa Jumalan hyviä suunnitelmia... Jokin kastenäkemyksien erilaisuus ei saa tulla esteeksi välillemme, kun se olennainen, suhde Jeesukseen, on löytymässä! Hänen hyvä ystävänsä kuuluu samaan helluntaiseurakuntaan kuin minä, ja olemme toisistamme tietämättä rukoilleet naapurini puolesta monta vuotta... kyllä Jumala johdattaa ja vaikuttaa tahtomisen ja tekemisen jatkossakin, niin uskon :)
Onko se sama naapuri jonka lapset ovat koulutettuja lapsia murhanneen rikollisjärjestön toimesta?
Lutherin oppi toi murhaajan sivistyksen suomeenkin ja viattomia lapsia tappovat noitina.
Se sama rikolisjärjestö kouluttaa nuoria rikollisiksi ja sitten valittaa sitä että nuoriso on rikollista!
Rikolliset järjestöt tulis kieltää ja Jumalan ja Jeesuksen Laki tulla voimaan. Ihmisiä tappaneet rikolliset ja heidän järjestöjen ovet on suljettava lapsia rikolliseksi kouluttavilta.