ruveta sivariksi kun pääsee siviiliin jotta ei tarvis mennä kertaamaan ja miten se hoidetaan?
voiko
kyselee
4275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tavallaan tuo onnistuu, jos kieltäydyt osallistumasta kertausharjoituksiin, eikä sinulla ole pätevää syytä, kuten työesteitä, opiskelua, ruumiillista tahi psyykkistä sairautta joka estäisi osallistumasta, tai jotain muuta pätevää syytä.
Tällä tavalla kieltäytyessäsi saattaa, siis saattaa, käydä niin, että sinulta vietäisiin sotilasarvo, mistä johtuen sinusta tavallaan tulisi siviilipalvelusmies tai -nainen, riippuen sukupuolestasi.
Toisaalta, sotilasarvon menettää silloinkin, jos suorittaa tuntuvan rikoksen ja siitä tuomitaan. Tällöin tavataan tuomittu tuomita menettämään sotilasarvonsa. Tähän ryhtyminen olisi kuitenkin typeryyttä.
Eli mitään "varmaa vinkkiä" en osaa antaa. Toivottavasti joku minua viisaampi ottaa kantaa.
http://www.aseistakieltaytyjaliitto.fi/reservi.htm
Hyvä neuvo.
Kiitoksia paljon! Yksi miinus (niistä lukemattomista) armeijassa on juuri nuo kertausharjoitukset. Tässähän kun käytännössä yhden ns. kertausharjoituksen kestää niin on koko paska omalta osalta ohi. Thanks again!