Onko oikein että laskutetaan asiakasta samassa kuussa kaksi kertaa, vaikkakin laskut on eri kuukauksilta, ei eläkeläisellä ole varaa maksaa kahden kuukauden laskua samassa kuussa, ei päivähoito laskujakaan tule maksuun samassa kuukaudessa kahdelta kuulta, mikähän on laki?
Ei ole niin hyvä eläke, et voisi näin toimia ,
on kysymyksessä kotiavustajan käynti maksu, käy joka päivä,15min.Kyllä eläkeläisillä ei ole helppoa.
Ei ole niin hyvä eläke, et voisi näin toimia ,
on kysymyksessä kotiavustajan käynti maksu, käy joka päivä,15min.Kyllä eläkeläisillä ei ole helppoa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän mikään laki määrää että lasku per kuukausi/kaks kuukautta jne, laskutus tapahtuu sopimuksen mukaan huomioiden kuitenkin että laskutusoikeus vanhenee vasta kolmen vuoden jälkeen jos ei ole yritetty tuona aikana laskuttaa.
Sopimusrikkohan voi olla kyseessä jos firma poikkeaa sovitusta laskutusaikataulusta ja ainahan voi yrittää neuvotella parempaa laskutusaikataulua.
Joskushan ne laskut on joka tapauksessa maksettava. Täytyyhän esim matkapuhelinliittymän haltijalla olla varaa maksaa puhelinlaskunsa, eihän se eroa mitenkään jos laskutetaan kerran kahdessa kuukaudessa sen sijaan että kerran kuukaudessa. Jos on sovittu että laskutetaan kerran kuukaudessa ja lasku viivästyykin seuraavalle kuukaudelle jolloin laskutetaan siis yhden sijaan kahdesta kuukaudesta niin mihin tuo raha on hävinnyt joka oli aiemmin varattu ensimmäiseen laskuun? Jokainen hyvin raha-asiansa huolehtiva pistää sen tietenkin sivuun odottamaan laskutusta sen sijaan että käyttää johonkin muuhun.
Yhden laskun laskutus on kai viivästynyt, eli laskua ei ole tullut edellisessä kuussa.
Kun tietää paljonko rahaa tulee ja vakiomenot, ei varmaankaan kuluta rahaa, jolle tietää olevan laskun tulossa?
Ihmettelen tuota aloittajaa miks meni tuhlaamaan rahansa jolla oli tarkoitus maksaa lasku.
Aloittajalle: Ei järki voi paljoa päätä pakottaa jos on niin typerä että tuhlaa rahansa, vaikka tietää että kyllä se lasku sieltä on tulossa.
Monesti tätä suomi24-foorumia luettuaan tulee tunne että miten niin monet ihmiset voi olla niin "uunoja".
eläkeläinen hakee lääkärin paperit kotiapuun,tulojen ja käyntien ja palveluiden määrä päättää laskun summan ,kerta käynnit on nousseet ,mutta yhdelle päivälle saa 2-4 käyntikertaa riippuu mitä sovitaan.oikein että työllä isänmaan palvelleet saavat arvoa vanhallapäivällään ansaitsemastaan työstä.näille jotka myy isänmaan ulkomaalaisille vain rahasta,ei arvosta koska ei ole tarvinnut työtäkään sen hyvänkään eteen tehdä.eläkeläisille pitäski saada enemmin etuja,tansseja elokuvia,kirjasto ja kirkkomatkoja ym virkistystä