Fiktiosta kiinnostuneille 4

Huljami Haittalalta

7
Mainitsin, että minulle silloin tällöin näytetään, mitä elävien maailmassa tapahtuu. Minä saan täällä esittää toivomuksia, kertoa, mitä haluaisin katsella. Useinkin ne toiveet ovat sellaisia, ettei niihin suostuta. Toisinaan taas minulle näytetään sellaistakin, mitä en ole pyytänyt katsella enkä haluaisikaan. Silloin ei auta, vaikka sulkisi silmänsä, sillä nähtävä on, mitä nähtäväksi pannaan.

Jotenkin ne sen vain junailevat, pakolla katsottamisen.
Alkuun olin hyvinkin innokas seuraamaan kirkkoni ja sen johtomiesten elämänmenoa. Etenkin veljien salaiset synnit kiinnostivat. Halusin tarkistaa, oliko jokin niistä jäänyt minulta huomaamatta ja julkisuuteen saattamatta. Täältä katseltuina ne aika pian alkoivat vaikuttaa melko mitättömiltä. Siksi kerran pyysin ihan piruuttani, että minulle näytettäisiin jokin kokoillan elokuva, vaikkapa Tuulen viemää. Sitähän ei ollut vielä filmattu silloin, kun kuolin, joten enhän minä olisi voinut sitä katsella vielä eläessäni. Sitä paitsi orangistien ei ollut lupa käydä elokuvateattereissa edes luontofilmejä katselemassa. Vasta 1950–luvulla ne alkoivat lipsua tässä asiassa, käytännössä vaan ei virallisesti. Sellainen poikkeus viralliseen sääntöön toki oli, että jos elokuvateatteri oli muutettu orangistikirkon kokoushuoneeksi, silloin sinne sai ja pitikin mennä.

Tietystikään tuo muutostyö ei rajoittunut rakennuksen teknisiin yksityiskohtiin, vaan elokuvanäytöksistä seiniin, lattiaan, kattoon ja istuimiin imeytynyt henkinen saasta piti poistaa tarkoin ja huolellisin menoin. Tästä maasta - tarkoitin vanhasta muistista Yhdysvaltoja - ja muistakin maanosista löytyy erinäinen määrä orangistikirkkoja, jotka tosiaan ovat entisiä elokuvateattereita.

Sain minä sen pyytämäni menestysfilmin katsellakseni ja sen jälkeen monia muitakin. Toivelistallani ovat jo pitkään olleet vahvat miehet: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger ja kumppanit. Koko maisen elämäni olen joutunut tahimaan itseäni heikompien miesten kanssa, joten mielestäni olen ansainnut edes kuolemani jälkeen vahvojen miesten näkemisen. Ja on niitä minulle näytettykin. Piirrettyjä filmejäkin on tullut silmäillyksi erinäinen määrä.

Tämän paikan tekijänoikeuspolitiikka lienee sellainen, ettei täällä minulle näytetyistä filmeistä makseta provikkaa millekään filmiyhtiölle. Eihän tuo asia minulle kuulu ja toisaalta: en minäkään eikä orangistikirkkokaan maksanut korvauksia niille kirjailijoille, joiden hengentuotteita sisällytettiin minun kirjoituksiini, tosin muuttaen sana sieltä, toinen täältä, usein kokonaisia lauserakenteitakin uudelleen muokaten. Nykyäänhän sitä sanottaisiin kai piratismiksi, joten lienee ihan paikallaan, että saan silloin tällöin nähdäkseni piraattikopion jostakin filmistäkin.

© Copyright Huljami Haittala

1

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totta tosiaan ...

      Eikö tosiaan mikään paha pysy piilossa Herralta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe