Venäjä ei uhkaa

Venäjä ei ole suomalaisille sotilaallinen uhka.
Sen tavanomaisten asevoimien koko ei yksinkertaisesti riitä.
Nukkukaa rauhassa ja toivokaa, ettei maatamme rappeuteta venäläistämällä sisältäpäin.
7621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vituttaa? Jos ahistaa kannatta kokeilla rehellisyyttä! On se aivan kauhiaa, jos ympärysvalat pyrkivät olemaan avoimia ja rehellisiä!

Äänestä
  • Georgiako? joka lähetti asevoimansa Venäläisten niskaan lännen tukihuumassa? Nyt itkee sikavili arviointivirhettään.

    Äänestä

  • Venäläiseen kulttuuriin ja toimintatapaan ei yksinkertaisesti kuulu rehellisyys. Se on peruja jo ainakin 1800-luvulta saakka ja rehellisyyttä on heiltä vastaisuudessakaan turha odottaa. On vain opittava toimimaan / varautumaan heidän kanssaan heidän toimintatapoihin.

    Äänestä

Jatka vaan ruususen untasi.

Äänestä

neukkulaista kerjäläistä ja DDR:läistä.

Mutta pääministeri kielsi asiasta puhumisen julkisessa mediassa, EU saattaisi pian puuttua asiaan!

Äänestä

Ajatellaampa vaikka tilannetta jossa Suomi päättäisi liittyä NATOon. Liittymistä seuraisi välittömästi massiiviset asevoimien keskitykset maamme rajojen tuntumaan. Nämä venäläiset aseet ovat uhka jo rauhan ajalla. Venäjällä on räjähtänyt ase- ja ohjusvarikkoja tuon tuostakin. Jopa ydinsukellusveneitä lojuu ruostumassa Kuolan nimeimaan satmissa. Venäläinen ympäristö- ja turvallisuusajattelu taso on mitä on. Supervallaksi itseään luokitteleva kansa ei viitsi puhdistaa edes Pietarin jätevesiä vaan laskee jätteet suoraan mereen. Aseisiin ja politikointiin löytyy aina rahaa, mutta ympäristönsuojelua ei pidetä minkäälaisessa arvossa.

Äänestä
  • ja sen takia siihen pitää varautua! Natoon niin, että heilahtaa ja panssari- sekä ilmatorjunta kuntoon ja tiedoksi jokaiselle sotilaalle sekä reserviläiselle kuinka ne sotatilanteessa toimii sekä kuinka paljon sitä tavaraa on, että moraalisesti joka ukko tietää missä mennään. " jos haluat rauhaa valmistaudu sotaan"

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Juhako kirjoitti:

Venäjä ei ole suomalaisille sotilaallinen uhka.
Sen tavanomaisten asevoimien koko ei yksinkertaisesti riitä.
Nukkukaa rauhassa ja toivokaa, ettei maatamme rappeuteta venäläistämällä sisältäpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu